• Krátkometrážní

Kino Karavan (2009)

Muj osobni favorit na viteze Febiofestu. Neuveritelna symbioza vsech faktoru s pozitivnim vlivem na divaka - blizke tema, humor, spad, prirozene zvraty, atmosfera, na pohled pritazliva formalni stranka, silny konec. Dalsi z preciznich prispevku rumunske nove vlny, skoda, ze se do mimofestivalove distribuce dosud dostaly jen 4 mesice, 3 tydny, 2 dny.

Kočičky (2009)

Svěží debut Katarzyny Roslaniec zobrazuje priority současných -náctiletých dívek, jejichž svět je determinován prostředím neustále nově vznikajících masových nákupních center, odkud děvčata přejímají v závislosti na aktuální nabídce módních trendů a obsahu peněženky velmi zkreslená životní měřítka. Jako člověk z jiné planety se v této omezené společnosti ocitá nová dívka Alice, jejíž dosavadní nezkušenost s pohybem v tomto prostředí, způsobená nepříznivou sociální situací, ji staví před nelehkou volbu – přizpůsobit se navzdory minimálnímu zázemí svým agresivně vlivným vrstevnicím i za cenu ztráty slibně vyvíjejícího se vztahu s kultivovaným spolužákem anebo zůstat sama sebou - sice s posměchem okolí, avšak s čistým morálním štítem a mužskou oporou, která se pro toto nejisté děvče může do budoucna ukázat jako neocenitelná. Tato deziluze životního štěstí mladých dívek spadá svým poselstvím do současného velmi silného proudu polských filmů s výraznou sociální tématikou. Některé drobné detaily (zejména postava tlusté dívky vše kolem ní) však brání absolutnímu hodnocení.

Les (2009)

Minimum dialogů, nádherná černobílá kamera, spirituální modus a úvahy nad otázkami života, smrti, pomoci, oběti a vztahů otce a syna. V obou zmiňovaných částech film má navrch jeden z nich, otázkou je, zda toto lze považovat za skutečnou převahu či se snad s touto představou v obou protagonistech mísí pocity oběti a bezmoci. Vztah otce a syna je přinejmenším komplikovaný, což divákovi autor prezentuje především pomocí obrazu, explicitně mezi postavami nezazní žádný konflikt. To vše je podáno bez jakékoliv známky patosu. Otec i syn připomínají bájné biblické figury Abraháma a Izáka, spolu s všudypřítomným duchovnem tvoří pověstnou svatou trojici, v transcendentálním čase i prostoru spatřujeme oheň, vodu, zemi i vzduch. Spiritualita jako řemen, po jejímž zhlédnutí vás na zem vrátí až rozsvícení světel v sále.

Líbáš jako Bůh (2009) odpad!

On se da natocit takovy zamerny kyc, az u toho rvete nadsenim. Doporucuji za timto ucelem zhlednou filmy Ryszarda Zatorskeho nebo Piotra Weresniaka. Tam je kyc, umelost a nepravdepodobnost ucelem i prostredkem. Tohle by byla cesta, jak by mohla Polednakova svuj film ospravedlnit. Jestlize ho vsak prezentuje jako pribeh ze zivota a snazi se divaky vsemozne poucit, nemuze to dopadnout jinak nez pruserem. Pritom zrovna v tomto pripade tam urcity potencial byl. Nekolika skrty pera scenaristky a reziserky v jedne osobe vsak sel do kytek.

Lištičky (2009) odpad!

Nemohu se ubranit dojmu, ze ta holka byla totalni magor uz pred tim, cos e ji stalo a co nam ma odhalit "tolik ocekavany a sokujici" zaver, Dalsi z cele rady soucasnych prisernych ceskych filmu.

Magické hory (2009) (seriál) odpad!

Tak tohle je jízda...

Marea de arena (2009)

Podepisuji se pod komentar Jansena a zaroven s velkou nadsazkou vznasim recnicky dotaz, jestli vas taky tak rozciluje, kdyz nekdo nepretrzite potahuje jako prase?:-) Jsem presvedcen, ze bych byl v klicove pasazi svaden jednat podobne, jako hlavni postava.

Milostný život zbabělce (2009) odpad!

Kdo s Budarem zachazi, s nim take schazi. Neuveritelna ptakovina bez smyslu, motivace, funkce, humoru a logickeho propojeni, kdy jedine dve sceny sotva drzi pohromade, vse korunovano vyskytem vyse uvedeho jedince, ktery ma ve filmu, podrzte se, nezvyklou roli - hraje tam blbce. Jakoby se cosi shnileho ceskeho vkradalo do slovutneho kralovstvi chorvatskeho.

Moja krev (2009)

Podle nastinu tematu by se dalo usuzovat, ze dusevne zdravy jedinec takovou projekci dobrovolne nenavstivi, ale zdani klame. Polaci jsou proste mistri, plati to i mladych debutantech vcetne Marcina Wrony, ktery v tomhle filmu dokazal uplest z hovna bic a jeste s nim zasvihat. Po posledni replice boxera a s nastupem zaverecnych titulku doted citim, jak mi pomalu telem projizdi mraz od hlavy az k pate a po tvarich se mi kouleji slzy jako hrachy.

Nevhodný den pro rybolov (2009)

Chtel bych podekovat tomu, kdo me den pred nakupem vstupenek na Febiofest osvitil, abych lehce zmenil program a zaradil do nej i tento film. A velke diky taky reziserovi, uzasny zazitek.