• Pohádka
  • Rodinný

Tetička (1941)

Velice příjemná komedie o ne zcela ideálních rodinných vztazích, režiséra Mace Friče. Velice inteligentním způsobem nastíněna touha veškerého příbuzenstva (až na výjimky) po dědictví po zesnulé tetičce, kde se naplno projevují charaktery jednotlivých postav. Ve finále se ukáže, že teta ve skutečnosti nezemřela a odhalí se pravá příčina tj. touha po dědictví. Velmi kvalitní námět i scénář o režisérovi nemluvě. Vše doplněno o velmi kvalitní herecké obsazení. V tomto filmu přímo exceloval bratr Emana Fialy Ferenc Futurista (vlastním jménem František Fiala).

Muž z prvního století (1961)

Ve své době zajímavý pokus o scifi žánr říznutý reálným socialismem. Slabší scénář naštěstí zachraňuje vynikající Miloš Kopecký v hlavní roli a pánové Vladimír Novotný s Adolfem Hejzlarem co by tvůrci na svou dobu vynikajících triků. Z celého filmu mi utkvěl v paměti dialog mezi Otomarem Krejčou a Lubomírem Lipským, který má na sobě speciální zařízení zvané " Myslící mluvítko - Mluvící myslítko ". "Nemyslíte si, že Vám to myslí příliž nahlas? Myslíte ???

Helimadoe (1992)

Překrásná hudba Luboše Fišera ! Natáčelo se i na Trojanově Mlýně. kde se točil další veleúspěšný seriál Byli jednou dva písaři s Jiřím Sovákem a Miroslavem Horníčkem v režii Jána Roháče.

Poslední mohykán (1947)

Herecký koncert Jaroslava Marvana v dvojroli v komedii z roku 1947. Úžasná záležitost !

Jen o rodinných záležitostech (1990)

Téměř zapomenutý snímek režiséra Jiřího Svobody, ve kterém zvlášť excelují herci jako Karel Roden jako brutální komunistický vyšetřovatel (přiznám se, že v takové roli jsem pana Rodena ještě neviděl), Jaromír Hanzlík, Jiří Bartoška a další. Miroslav Donutil zde byl obsazen do pro něho velmi neobvyklé, negativní role vyšetřovatele STB. Film řeší problematiku politických procesů 50. let 20. století. Bohužel přišel do kin po "sametové revoluci" a u diváků propadl. S odstupem času si ale myslím, že jde o hodnotné dílo, snažící se zdokumentovat zločiny komunismu. Tento film by měl být uváděn pravidelně, aby si generace, které tuto dobu nezažili uvědomily, jaké hrůzy prožívali lidé, kteří se z různých důvodů znelíbili vládnoucí diktatuře.

Motiv pro vraždu (1974)

Tři povídky s kriminální zápletkopu zpracované jako celovečerní film. Asi nejvíc mne zaujala druhá povídka s názvem " Rukojmí ", ve které Jiří Hálek vystupuje jako narkoman ohrožující své okolí pistolí. Ve třetí povídce s názvem " Kapsář " uvidíte krásnou Janu Brejchovou a budoucího reřiséra Filipa Renče jako syna Petra Čepka co by propuštěného zloděje - kapsáře z vězení.

Slavné historky zbojnické (1985) (seriál)

Konkrétní důkaz o tom, že i za minulého režimu díky dobrému námětu, hereckému obsazení a skvělé režii pana Hynka Bočana vznikaly skvosty České kinematografie. Ve srovnání s dnešními trapnými produkcemi tento šestidílný seriál působí jako diamant mezi skleněnými napodobeninami. A to se psal rok 1985.

Nevinnost (2011)

Pro mne velmi "těžký" film, který v poslední půlhodině ztrácí tempo. Návrat Luďka Munzara na filmové plátno se moc nepovedl, pouze malá epizodní rolička. Určitě by si zasloužil větší prostor, ale to není věc režie, ale scénáře. Ten se tentokrát panu Jarchovskému moc nepovedl.

Slavnosti sněženek (1983)

Naprosto geniálně natočený film Jiřího Menzela podle předlohy Bohumila Hrabala, který se ve filmu i na okamžik oběví. Kdyby nebylo takovýchto filmů a jejich tvůrců, na co by se dnes divák díval ??? Na stupidní nekonečné seriály ? Velmi pochybuji ! Nesmím zapomenout na fantastickou hudbu Jiřího Šusta, která úžasným způsobem podbarvuje celý snímek, až mě místy naskakuje husí kůže! Smekám klobouk velmi nízko !!! " Zahrádkáři KERSKU " - naprosto geniální myšlenka !!!