Městečko Pines (2015) (seriál)

Tento seriál mě nadchnul a vtáhnul do děje od prvního dílu. V prvé řadě musím říct, že Wayward Pines je přesně typ seriálu, které miluji a pro které mám slabost. Tak trošku divný seriál, mysteriózní a plný záhad, které se postupně někdo snaží rozkrývat. První čtyři díly, kdy divák ani hlavní hrdina pořádně netuší wtf, jsou neskutečná jízda. Děj člověka doslova nutí přemýšlet, jak se věci skutečně mají, co je realita, co je pouze propaganda, které postavy mluví pravdu, co je pouze paranoia některých atp. Zhruba v polovině první série se začne lámat chleba a realita začne nabývat konkrétnějších obrysů. Divnost seriálu v tu chvíli rázem mizí, mysteriózní složka zůstává. První řada má neskutečné tempo, v oněch desrti dílech prakticky není žádné zdržování či slabší momenty. Upřímně nechápu extrémně nízké hodnocení druhé řady zde na čsfd. Druhá řada je horší než ta první, avšak pouze o píď. Seriál se ve druhé řadě transformoval z mysteriózního do jakého survivalu, odehrávajícího se za zdmi ochrané zdi. Je to prostě něco jiného, než první řada, ale stále to má co nabídnout, stále je tam spoustu zajímavých a tajemných momentů, děj opět plyne velmi rychle... Za sebe seriál rozhodně doporučuji a to včetně druhé řady. Vypadá to, že se snad začně chystat i třetí řada. Vzhledem ke konci té druhé se na třetí řadu nesmírně těším.

Narcos (2015) (seriál)

No, druhý nejlepší seriál ever, jak hlásá hodnocení uživatelů zde na čsfd, to tedy není, to si řekněme narovinu. Avšak elitní seriálová špička to určitě je, to zase né že ne.

Gotham (2014) (seriál)

No, ačkoliv se určitě nejednalo o nějaký top seriál (pět hvězdiček jsem s přimhouřením oka udělil jen dle mě nejlepší čtvrté řadě), musím říct, že mi to celé tak nějak přirostlo k srdci. Gotham jako město, atmosféra, postavy. A to i přesto, že už se některé motivy víceméně opakovaly. Možná ten seriál mohl mít klidně deset sezón, ale chtělo to nějaký nový impulz. Že v tomto seriálu smrt některé z postav neznamenala zhola nic nemá cenu řešit. Gotham je typ seriálu, kterému to nejenže lze prominout, ale prostě to k němu patří. Je to, proboha, komiksová adaptace, ne pokus o ztvárnění reality. Tučňák a Ed Nygma alias Hádankář mi budou chybět hodně, dobře se na ně dívalo, dobře se je poslouchalo. Asi bych se na to vydržel dívat klidně dalších pět sezón. Nebo deset. Pokud by si to udrželo úroveň, která by odpovídala průměrné úrovni všech pěti řad, tak proč ne. Budu doufat, že se brzy objeví něco podobného či navazujícího. Jo a vlastně jednu výtku bych měl. Proč pak úplně zazdili Harveyho Denta? Jasně, Two-Face to před Batmanem být nemohl, ale Harvey Dent jako Harvey Dent tam klidně mohl být i nadále.

Interstellar (2014)

Tak včera jsem měl konečně možnost zhlédnout poslední dílo mého oblíbeného režíséra Nolana, Interstellar. Bude to asi trošičku klišé, ale ten film je prostě geniální. Zatímco chválit tento film klišovitě vypadat může, samotný film se jakékoliv klišovitosti obloukem vyhýbá, což je jeho velkou devízou, jelikož řada holywoodských blockbusterů má často zančné sklony k lacinnosti, které jsou navíc často naplněny. Zde ale mluvíme o Nolanovi, a to je trošičku jiná liga. Pro mě osobně byl Interstellar jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků a klidně bych se na něj podíval znova. Způsob, jakým bylo téma, kterým sem film zabýval, podáno, je totiž jedním slovem zcela strhující. Myslím, že pro každého, koho zajímá vesmír více než na povrchní úrovni a kdo strávil hodiny a hodiny sledováním dokumentů o vesmírů a kdo strávil dny, týdny a možná měsíce čtěním populárně-vědeckých knížek o vesmíru, je tenhle film tak trošku splněným snem. Rozhodně zde nechci mluvit o nějaké totální fyzikální akurátnosti – to v některých pasážích snímku ani nebylo možné. Ovšem všude, kde to alespoň minimálně šlo, se Nolan zcela jednoznačně snažel držet tu linii, která má blíže k "science", než k "fiction". Celkově vzato se tedy domnívám, že se jedná o epický snímek, který rozhodně zaujme širokou populaci právě svou majestátností. Pro lidi, kterří mají k černým a červím dírám poněkud nadstandardní vztah, se však jedná doslova o povinnost :) Snad jen poslední část filmu v tomto poněkud ulítla, ale kdo ví... A ve výsledku se nemohu zbavit dojmu, že se tak trošku (ale doopravdy s hodně velkou nadsázkou) jedná o do monstrózních rozměrů dovedenou a zpracovanou Europu Report (http://www.csfd.cz/film/309312-europa-report/).

Tyran (2014) (seriál)

Hodnocení po první sérii. FInále bylo velice povedené.

Wentworth - Season 2 (2014) (série)

Wentworth se ve druhé řadě parádně rozjíždí a v podstatě v ní nenajdeme slabší díl. Všechny charaktery jsou skvěle napsané a je radost sledovat, jak se postupně rozvíjí. Nová ředitelka je kategorií sama o sobě, parádně zahráno a ještě lépe napsáno.

Banshee (2013) (seriál)

Hodnocení po dvou sériích.

Vikingové (2013) (seriál)

Domnívám se, že toto naprosto neospravedlnitelné a neodůvodněné extrémně vysoké průměrné hodnocení je zřejmě dáno tím, že seriál hodnotila spousta mladých lidí, kteří si dnes tak rádi hrají na všechny ty drsné vikingy, kelty a všemožné další pohany. Je to přece tak hardcore! Vikingové! Jo! Hned tam tomu napalte minimálně čtyři hvězdičky. Je úplně jedno, že scénář a výprava sou někde tak na úrovni bulharsko/makedonské koprodukce, hlavní je, že se tam chodí ve vikingských oděvech, mají vikingský účesy, sou tam sekery.... jo a taky lodě... vikingský lodě! To je skoro na hvězdu navíc, ty lodě. Musím říct, že osobně jsem byl doopravdy konsternován tou obrovskou nekvalitou, kterou jsem u Vikings nečekal. Z devíti dílů jsem se bavil asi u tří dílů, jeden byl jakž-takž obstojný a u čtyřech dalších jsem měl vyloženě co dělat, abych u toho nudou neusnul. Tak otřesný příběh a vůbec celý "způsob" jeho vyprávění, to už jsem vážně dlouho neviděl. Finálový díl pak řadím do samostatné WTF kategorie. Cliff-hangery na konci mě doopravdy šokovaly. Určitě to nikdo nečekal už po prvním dílu.... Vikings jsou nekvalitním produktem, přičemž jejich vysoké hodnocení je zapříčiněno nárůstem různých neo-pagan fegetů v dnešní době, pro které je tohle prostě strašně cool. Cervenak, který tomuto kurióznímu dílku napařil plný počet, zřejmě před sledováním jednotlivých dílů intelektuálně posiloval lysohlávky. Možná bych to taky mohl zkusit, docela si dokážu představit, že některé díly Vikings mohou být po jejich požití docela vtipné.