2001: Vesmírná odysea (1968)

Nadčasovosť a vysoké filmárstvo z toho jasne razia v celom priebehu filmu, ktorý je ale, na druhej strane, neuveriteľne rozťahaný a pomalý. Pozeralo sa mi to napriek tomu pomerne ľahko, no nie som si istý, či by to tak bolo bez znalosti knižnej predlohy. Prekvapilo ma, ako to Kubrick miestami oproti dielu Clarka zjednodušil - zlyhanie Halla má napríklad v originále oveľa hlbšie a komplexnejšie dôvody, než to vyznelo z filmu, no a jeho koniec musí bez knihy podľa mňa byť úplne nepochopiteľný, čo je aj zjavné z miestnych komentárov.

Wonder Woman (2017)

Ale veď čo, na mantinely žánru je to vlastne dobré, nebudem sa nimrať v menších nelogickostiach deja a pár ďalších detajloch. Oceňujem netradičné umiestnenie deja do 1. svetovej vojny, viac filmov s touto tematikou či pozadím! Páčili sa mi aj rozpačité interakcie medzi Dianou a pilotom. A hneď od začiatku som vedel, kto bude Áres, ha! to som dobrý...

Temná věž (2017)

Nízke hodnotenie filmu úprimne nechápem. Nečítal som predlohu (len jednu krátku poviedku z toho sveta a aj to veľmi veľmi dávno), a to čo mi naservíroval film sa mi páčilo. Príbeh v podstate nikde nevybočuje z klasiky, ale je miestami okorenený netradičným detajlom, no a McConaughey skvelý ako vždy (tuším som ho prvýkrát videl ako záporáka a sedí mu to). Možno je to aj efektom videnia v kine a nízkym očakávaním, ale nemám prečo dať menej ako 4 zvjozdy.

Dunkerk (2017)

Od prvého momentu ma film totálne strhol, pohltil a nepustil až do konca. Ak nepočítame pár vecí ako prázdne pláže a príliš vágne a zjednodušene ukázanú obranu, tak film poteší aj oko znalého diváka, pretože vo väčšine ostatných aspektov je film miestami až neuveriteľne realisticky a naturálne podaný. Z toho všetkého ešte o stupeň vytŕčajú vzdušné súboje a vôbec všetko týkajúce sa letectva, už pri úvodnom nálete štúg ma mrazilo a o tom čo prišlo potom ani nevravím. Určite odporúčam.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Nechápem čo sa s Affleckom stalo, pretože tento neherec ma už posledné roky párkrát veľmi pozitívne prekvapil. Aj batman v jeho podaní je celkom dobrý a uveriteľný. So supermanom to bolo horšie, polovica zlých vecí sa nemusela stať, keby vo veľa situáciách proste nestál ako blbeček a nenechal sa veci len tak diať. Lex sa mu smeje do xichtu a nasadá do vrtulníka, on stojí a čumí. Batman po ňom ide strieľať niečím veľkorážnym, on stojí a čumí. Záverečná bojová časť plná veľkolepých efektov nebola ale v podstate ničím výnimočná. Film vylepšuje Lex Luthor v podaní Jesseho, ktorý bol fakt dobrý, taktiež zjavenie WW vnímam pozitívne. Celkovo ale nič prevratné, Man of Steel sa mi páčil o dosť viac.

Iron Sky (2012)

Vtípky sem tam podarené, ale celkovo sa to netrafilo do šibnutých filmov, ktoré ma nadchnú. Bola to proste miestami až príliš veľká a lacná a nekonzistentná blbosť.

Spiknutie (2012) odpad!

Najhoršie na tom je, že základ príbehu ani nemusel byť tak zlý. Chopiť sa toho niekto aspoň trochu schopný, bol by z toho slušivý klišoidný C-čkový hororík. Scenár ale asi dávali dohromady totálni diletanti, a tak sa aj tá trocha potenciálu utopila v bordeli ultra-klišé, pseudohereckých výkonov a totálnych, niekedy až bizarných nelogickostí. Niektoré scény vôbec nedávali zmysel, aj tá trocha erotiky tam bola prilepená viacmenej nasilu. Totálne zlá, tupá kamera to celé už len pochovala. Fakt som hľadal niečo, za čo by som tomu mohol dať aspoň jednu hviezdičku, ale nedá sa, nedá sa svietiť...

Soupeři (1977)

Film vôbec nie pre každého, pretože ide o počin s precízne spracovanou dobovou atmosférou a hlbokou sondou do spôsobu zmýšľania jazdeckých dôstojníkov Napoleniky. Taktiež šermiarske súboje a ich realistické zobrazenie sa radia k tomu najlepšiemu, čo som na plátne zatiaľ videl (najlepší je druhý v poradí aj keď je krátky - a práve pre to). Najradšej by som tomu zavalil 5 hviezd, ak však chcem byť objektívny, dej filmu je naozaj až príliš vleklý či miestami divne bizarný. Pre každého milovníka histórie a dobového vojenstva však povinná jazda.

A Flying Jatt (2016)

Môj prvý Bollyvwoodsky film. A musím povedať, že mám skutočne rozporuplné pocity. Tak v prvom rade je to (samozrejme) úplne iné, ako filmy, ktoré bežne poznáme. Napríklad, keď uprostred deja začnú len tak zrazu všetci tancovať a spievať, trošku vás to vyhodí z konceptu. Taktiež je videť, že Bolly je oproti Holly ešte vo viacerých veciach vo vývine, napríklad vo veľmi naivnom zobrazovaní niečoho, čo má z deja prirodzene vyplynúť. Miestami to bolo ale ozaj vtipné, miestami až tak zlé, že to bolo dobré. Určite som sa pri tom nenudil a napriek počiatočným obavám som to bez problémov dal až do konca.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Ech, už to začína byť moc preplácané, teenagerské a koniec je tak strašne megalomanský, že to bolo moc aj na mňa. Cez to všetko to nie je zlé, ale ostal mi pocit, že sa to dalo natočiť aj... skromnejšie. Scéna ako pán Rýchlik zachraňuje decká zo školy k popukaniu