Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

První díl mě nijak zvlášť nezaujal, zato ten druhý je jízda, jak má být. Je to strašný kalkul a tvůrci se snaží divákovi v jednom filmu nabídnout snad vše, co by v podobném bijáku mohl a chtěl vidět. Je toho na jeden film možná až moc, ale já se skvěle bavil, třebaže na čistých ***** to určitě není. Zvláště Orlando B. je pořád stejně toporný a místy trochu přehrávala i Keira K. Naopak skvělý je chapadlovitý digitální Bill Nighy a nezklamal ani Johnny Depp. Vizuálně je to nádherná podívaná a mnohé akční sekvence jsou vskutku originální. Já jsem byl po shlédnutí více než spokojen.

Buďto jsem se řezal smíchy nebo jen nevěřícně civěl s ústy dokořán, co se to vlastně na plátně (obrazovce) děje. Neskutečná kanonáda hlášek a skečů, inteligentní humor, který si s ničím a s nikým nebere servítky. A navíc vše propojuje road movie za odpaněním Pamely A. nebo třeba také vztah dvou hlavních postav, který vrcholí geniální hanbatou scénou, již jsem jen stěží udýchal. Takže naštěstí výsledkem není jen série nakupených scének bez ladu skladu, ale dá se tu s trochou nadsázky mluvit i o příběhu. Celkově film vypovídá o mnohém a podrobný rozbor by vydal možná i na mnohasetstránkovou studii. Rozhodně nemůže nechat nikoho chladným, ať už v pozitivním nebo třeba negativním smyslu.

Potomci lidí (2006)

Už dlouho mě žádný film nevtáhl jako tento. Po přeci jen trochu nevýrazném úvodu nastal zlom ve scéně na silnici a potom jsem se už nemohl odtrhnout od plátna. Příběh není příliš komplikovaný, ale zajímavý určitě a děj neustále udržuje diváka v napětí. Přesto forma jednoznačně vítězí nad obsahem a závěrečná akční sekvence se asi právem zařadí do dějin kinematografie.

Auta (2006)

Pro mě rozhodně top animák, který si co do kvality nezadá ani s mými oblíbenými Úžasňákovými. Obrazově určitě, tady se Pixar rozhodně vytáhl a je na co se dívat. Výtvarně dokonalé. Příběh je celkem fádní, provařený a otřepaný, ale tak úžasně vyprávěný, že je mi to jedno. Humor těží především z personifikace aut do různých lidských profesí a činností (auta-reportéři, auta-mažoretky, opraváři, technici, auto-šerif, auto-soudc atd. atd.) a tohle byla určitě trefa do černého. Nejvíc mě rozesmály určitě traktory, které prostě nemají chybu a samozřejmě nezapomenutelný Burák. Za zmínku určitě stojí i český dabing, který se mimořádně vyvedl a dost možná předčí i originál. Celkově hodně výjimečný animák. Pixar nasadil laťku hodně vysoko a jsem zvědavý, s čím přijde příště.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Pro mě doposud nejlepší filmový Harry. Od začátku do konce jsem se slušně bavil a to nejsem ani zdaleka kdovíjaký fanda této série.

Mission: Impossible III (2006)

Jednoznačně nejlepší díl série. Děj je mnohem méně komplikovaný, průhledný a vcelku předvídatelný, ale tady to absolutně nevadí. Tady není důležité ani tak co, jako spíš jak. Forma jednoznačně vítězí nad obsahem. A upřímně řečeno - takováhle strhující podívaná se zas až tak často nevidí. Už hned úvodní geniální scéna připoutá diváka k plátnu (obrazovce) a už nepustí. Za celé dvě hodinky není kde se nudit, je tu plno originálních nápadů a lahůdkových scén. Vše v solidním tempu a v mírné nadsázce. Řemeslně velmi zručně, podpořeno zajímavou hudbou. Cruise obecně moc nemusím, ale jinak je herecké obsazení skvostné, zvlášť, co se týče padoucha v podání Philipa Seymoura Hoffmana. Takhle nějak jsem si filmovou Mission Impossible představoval (konečně i s větším důrazem na týmovou práci) a je dobře, že alespoň napotřetí to vyšlo.

Obchodník se smrtí (2005)

Z tohohle filmu mrazí. A to hodně. Žádná fikce. Tohle je skutečnost. Třebaže je film v některých momentech poněkud zjednodušený, nastínil mnoho otázek, na které je složité najít odpověď a už vůbec je nějak vyřešit. Otázky a problémy, o nichž se ví, ale o nichž se zas až tak často nemluví. Vše je natočeno navíc řemeslně velmi zručně, s citem a zajímavě. Tenhle film nemůže nechat chladným snad nikoho.

Bokovka (2004)

Velice příjemný film, zdánlivě na obehrané téma, který vás ovšem velice rychle vtáhne a už nepustí. Je to ze života, je to komické, je to dojemné, je to svým způsobem i napínavé. Paul Giamatti v hlavní roli snad ani nehraje, jakoby takový prostě byl. Zamilovat si musíte i sukničkáře Jacka v podání Thomase Hadena Churche a jako třešňičku na dortu tu máme Mayu Virginii Madsen, znalkyni vína, která mu postupně přišla na chuť, stejně jako já tomuhle filmu. A láhev Bokovky nenačnu určitě jen jednou.

Ninočka (1939)

Ven by psa nevyhnal, pustím tedy televizi a ejhle...Ninočka. Podle mnohých jeden z nejlepších filmů Grety Garbo, s čímž musím souhlasit. Opravdu kouzelný film s neopakovatelnou atmosférou, který v depresivním počasí vskutku rozehřeje. Příběh není dvakrát komplikovaný a zašmodrchaný, víceméně předvídatelný, postav je pomálu. Ale v tomto případě to vůbec nevadí. Máme tu kvalitní scénář plný zajímavých dialogů a hlášek, příjemný humor a hlavně krásnou Garbo a ukecaného sympatického Douglase. Zajímavý je také pohled (třebaže poněkud zjednodušený) na sovětské Rusko z úhlu r. 1939. Film, který nelze než doporučit. Klasika.

Velká země (1958)

5 hvězdiček bez debat. Opravdu nádherný film a určitě jeden z nejlepších westernů, které byly kdy natočeny. Příběh odehrávající se v překrásných exteriérech je vcelku obyčejný, ale báječně vyprávěný, což podporují především vynikající herecké výkony. Peck je pro podobné role jako stvořený a vhodnější partnerku mu snad ani nemohli vybrat. Nepřehlédnutelný je potom také určitě Burl Ives jako hlava klanu Hannaseyů. Atmosféru dotváří i výborná hudba Jerome Morosse. Klasika, která se neokouká.