Vnější svět (2010)

Bizarní křivé zrcadlo nastavené našim křivým tvářím. Absurdita, ve které si dekadentně libujeme, přestože vzdor všem svým vnitřním úchylkám uvnitř cítíme, že existuje i (a je vlastně velmi prostá) krása. Cesta k ní ovšem nepatří k nejsnazším. Nemám tenhle styl rád, ale má to svoje kouzlo. 3½.

Sněhurka a lovec (2012)

Dvěma velkými mínusy filmu jsou jednak těžko pochopitelný výběr holky ze sousedství do role nejkrásnější ženy světa (ale zřejmě se jako v případě volby miss započítává i celkový postoj ke světovému míru, hladovějícím dětem atakdále), druhak skutečnost, že je to fantastický slepenec scén z různých filmů od Pána prstenů až po Princeznu Mononoke. Ale jinak můžu říct, že je to slušně vyladěná ponurá podívaná postrádající trapné momenty, nabubřelost, dokonce si odpustila dnes všudypřítomnou rádoby vtipnost (velké plus), a celkově působí mile klasicky. Za velké plus taky považuju, že se v dnešní době ještě najde příběh ze západní produkce, kde se někdo křesťansky modlí, a není to přitom úchylný padouch. Přiznávat se ke svým kořenům, to se dneska už nenosí. Takže nakonec za čtyři.

Artificial Paradise, Inc. (2010)

To takhle leží vandrák na pláži, přijde k němu maník v obleku a povídá... (no zkrátka mu pořád vysvětluje, jak by se měl vandrák snažit, učit se, makat, investovat atd.) Vandrák na to, že proč by to jako měl dělat? A týpek v obleku mu odpoví: „No to byste nakonec nemusel nic dělat, prostě byste se jenom tak válel na pláži!“           A co všechno budeme muset podniknout a vymyslet my, než se budeme moci oddat tak banálnímu požitku, jako je výhled na západ slunce nad stromy? Jsme jako stroje. Což ale, jak vyplývá i z té (trochu moudré, ale taky hodně ploché) anekdoty, je dost individuální. Takže, děti, dokud to jde, tak hajdy ven!     Jinak technicky bravurní a na technice stojící pěkný snímek.

Artificial Worlds V.3.0 (2006)

Jednou nás to holt dožene. Asi jo. Na tak nanicovaté sdělení a jeho formu dost přepálená stopáž.

28 týdnů poté (2007)

Uspěchaný úvod, hezká Imogene Poots, spousta trapáren, vrtulníková sekačka, trapný a uspěchaný závěr; tolik k obsahu filmu. Scénář na úrovni pochcané rohožky, a vůbec, čekal jsem sice leccos... O střihu a kameře akčních scén si člověk udělá nejlepší představu při přetáčení reklam šestinásobnou rychlostí. Všechny dějové zvraty jsou předurčené (a zjevné) zhruba v první desetiminutovce, dějové linii s fotrem se trapně podřizuje veškerá logika (která i obecně šla na toaletu) a chování a hlavně nápady hodného ostřelovače, to už je zkrátka moc. Velká škoda několika slušných námětů. Fujfilm. 1½.

Headcleaner (1999)

Nadreálné, hodně ujeté, prvotně i druhotně strašidelné, s přihlédnutím k letopočtu vzniku a použité technice dokonalé. Že to není o ničem konkrétním, je mi putna... co naplat, mně se tyhle věci prostě líbí.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Vytí větru a vytí kojotů, vedro, prach. A samozřejmě blýskavé pohledy drsných mužů. A taky spousta dalších věcí, protože v tomhle filmu je prostě všechno... je skoro jako Bible. O to míň pak chápu, proč bylo potřeba dělat z války samostatné téma na desítky minut. Ale jinak? Nedávám čtyřku kvůli drobnostem, ale čistě kvůli rozlišení, že jsou i westerny, které mám ještě radši. 4½. (Kdo má zájem o zajímavou exkursi, poslouží mu komentářem Adam Bernau, se kterým sdílím mj. totální fascinovanost Tucovou scénou na hřbitově.)

Zombie Apocalypse (2011)

„Konec světa je občas krásný,“ povídá jedna buchta cestou do kýženého útočiště. Na tom si dal režisér záležet ze všeho nejvíc, totiž aby využil celkově nijak převratných schopností svého týmu k dosažení estetické líbivosti veškerých scén. Nebýt všudypřítomné (hlavně všude patrné) digitální postprodukce, bez které se neobešel jediný oblak kouře, jediný výstřel a jediná kapka krve, skoro ničemu bych se nebránil. Tolik obrazová stránka. Hudba příjemně minimalisticky slušivá. Navíc, a to je důležité, je to jeden z mála slabších filmů, kde se přeživší chovají velmi racionálně, nedělají všechno pro dosažení svého cíle v tlamách zombií a celkově se tu nezneužívá „co-to-ten-debil-kurva-dělá“ efektu. Je to jak příručka pro přežití, čímž se dostávám k jiné vadě, a tou není obecné, nýbrž velmi konkrétní opisování z různých her (hlavně Dead Nation), seriálů, filmů a knih. Ale to taky vem čert, včetně toho trapného tygra... byl by to slušný film, nebýt jiného závažného průseru, a tím je scénář, který průměrným hercům vkládá do úst nicotné dialogy, ale hlavně postrádá poutavý příběh, pokud za příběh nepovažujeme hodinu a půl chození po ulici, zombíci nezombíci. Škoda, pro mě 2½, ale nedoporučuju.

Noc mrtvol (2004)

Jestli to točili studenti, tak asi nebyli z filmového oboru, ale snímku se nedá úplně upřít zábavnost. I když je to ta klasická nechtěná. Každopádně střihač měl dostat na budku vždycky, když natáhnul ruku po čudlíku. Hanebné vydání bez titulků, ale kupodivu český dabing byl o něco lepší, než původní... ta parta zoufalců asi fakt nebyli herci.

Volavka (2002)

Konečně film z Hong Kongu, o kterém mohu i já říct, že se mi opravdu líbí. Dokonce i ta povinná mravoučnost do toho dobře zapadá.