Souboj Titánů (2010) odpad!

O stupidite tohto remake by sa dala napísať esej. Partia looserov okolo arogantného trtka, s rečami silnými ako borci z oddielu Chvojkovice-Brod, sa vydáva na dôležitú misiu. Výroky typu "zasmejem sa až ked napľujem do božieho oka" určite zdvihnú virtuálne sebavedomie teenagerov. Už som len čakal kedy sa tam objaví Frodo s prsteňom. Je smutné, že takéto filmy su ziskové. Ďalší dôvod zaviesť v rámci ochrany zákaznika možnosť odísť do 30 minút z kina s vrátenim celého vstupného (teda nie že by som na tom bol v kine:)

Ve stínu (2012)

Toto fakt dostalo Ceskeho lva za scenar? Ja som mal pocit, ze pozeram na nevydarenu antikomunisticku agitku. Co z dobre natoceneho filmu, ked cely pribeh je uplne mimo realitu? (Vsemocny system na politicku provokaciu pouzije Pata a Mata, zaklincuje to esesakom a necha to vysetrovat policajtovi, ktori nie je o nicom informovany a za 5 rokov si este nevsimol v akom systeme zije. Potom sa tam riesia nejake bezvyznamne dokazy, na ktorych aj tak nikomu nezalezi, ked vysledok je vopred dany a pripraveny). Co si z toho ma divak zobrat? Ze najlepsi sposob ako zastavit hydraulicky mlyn na maso je strcit do neho ruku a dufat, ze sa zasekne? (ak sa nepodari, skuste to este raz s druhou rukou). Takyto nezmysel nevytrhnu ani traja Trojanovia.

Má mě rád, nemá mě rád (2010)

Velmi svieze, nie prilis preexponovane a presladene (samozrejme namet detskej love story sam o sebe nie je pre diabetikov) ale ma to aj svoje emocne momenty. Kto cita medzi riadkami moze si uvedomit ako veci mozu byt casto ine ako ich vidime zvonka a ze pohlad dvoch ludi na "to iste" moze byt velmi rozdielny. Je naivne predpokladat, ze vsetci vidia veci rovnako ako my a skoda, ze takychto "viacpohladovych" filmov nevznika viac. Tiez sa mi paci, ze niektorych linii sa film len zlahka dotkne aby dokreslil hlavny pribeh a nesnazi sa vsetko zbytocne riesit. Za malo penazi je to fakt celkom dost muziky. Mozno s trochu lepsim soundrackom by to bolo aj za 5*.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011) odpad!

Aky umelecky zmysel ma natocit takmer presnu kopiu uz existujuceho filmu, len aby narocnemu americkemu divakovi lepsie pasovala k sladkemu popcornu s dietnou colou? Pre mna ziadny. Cisty odpad a navyse zle obsadenie hlavnej postavy.

Nebezpečná metoda (2011)

K teme by mi skor sedel nezavisly film. V tomto sa sice nesetrilo na hercoch, kostymoch, vyprave atd., ale cele to len tak plynie a necitit skoro ziadne emocie. Keira to asi vzala s nadejou ze ziska nejake ceny a mozno aj Oscara, ale novy RainMan z nej nebude. Viackrat zbytocne tlacila na pilu a nebola vierohodna. Celkovu nudnost filmu (aj vdaka prehnane komplikovanym dialogom, ktore sa hodia skor do knihy nez do filmu) mali ozivit "terapeuticke" sceny, ale na mna posobili sterilne. Do toho bolo treba ist bud naplno, alebo zostat len pri naznakoch. Toto nebola ani ryba ani rak. K tomu Cassel (toho naozaj nemusim), ktory opat nesklamal svojou interpretaciou "slobody" a nazorov, ktore v psychiatrii su asi tym cim by bolo tvrdenie ucitelky v materskej skole, ze deti treba obchytkavat ak sa im to spravne vysvetli a slobodne sa pre to rozhodnu. Posledne co spomeniem, je zidovsko-arijska tema vo filme. V case ked sa film odohrava este NSDAP nebola ani len v planoch a navyse sme vo Svajciarsku. Zaujimave je, ze tento "segregacny" pohlad prezentuju prave zidovske postavy a Freud natvrdo hovori "sme zidia a vzdy zidia budeme". Mame to chapat tak, ze odlisovanie sa od zvysku populacie prislo povodne z tejto strany? Hm, to by asi nebolo politicky korektne, ci?. ....Celkovo u mna za jednu *.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Trpazlici na konoch (?), trolia jaskyna kde sa sotva zmesti trpazlik, totalne nerealisticke suboje - proste uplna ignoracia fyziky, fyziologie, logiky a sudnosti? Nevadi, ved su tam efekty. Nesympaticky hobit a este podstatne nesympatickejsi trpazlici - natvrdli, jesitni, namysleni. Navyse su neznicitelni - mal som pocit ako keby som si v nejakej hre zapol cheat nesmrtelnosti. Nevadi, ved su tam efekty. Cely film posobiaci ako nablyskana grcka? Nevadi, ved ... ale vadi. Jedna hviezdicka. Za efekty.

Dokonalý smysl (2011)

Vyborný námet, ale časom začína strácať dynamiku a stáva sa trochu nudným. Zrejme to malo byť vynahradené gradáciou vzťahu hlavných postáv, ale tam mi to nejako nefungovalo a vôbec to na mňa emočne nepôsobilo. To je asi aj najväčšou slabinou filmu. Keď už takýto koniec, tak skončiť to malo pre mňa jednoznačne tým vypnutím obrazu, žiadny ďalší zbytočný a nič nehovoriaci komentár. Je to téma na ktorou sa dá veľa premýšľať - napr. ako veľmi sme závislí od svojich ''zvieracích'' zmyslov a ako málo toho bez nich zostane, ako sa človek prispôsobí takmer všetkému, ... Celkovo je to tak na 50%. Jednu hviezdu pridávam za scénu /SPOILER vyhladovaného osadenstva reštaurácie SPOILER KONČÍ/ a jednu odoberám za to, že tretina filmu vyzerá ako reklama na cigarety. Čiže zostávam na pôvodných 50, zaokrúhľujem nahor na 3 hviezdy, nech nežerem.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Jedno príslovie hovorí, že z hovna bič neupletieš. Dnes by sa mohlo aktualizovať tak, že ak hovno zabalíš ako salonku, stále zostane len hovnom. Tu by sa môj komentár mohol skončiť, ale niektorých možno bude zaujímať čo sa mi nepáčilo na takom 'skvelom' diele: 1. nevierohodný príbeh založený na prznení klasiky (jaj, prepáčte - záverečné titulky vám povedia, že to vôbec nie je založené na ľudovej rozprávke, ale na "Disney's sleeping beauty"...) 2. márna snaha dostať tam uveriteľné emócie 3. celkovo nesympatické postavy, na čele s nechutne presladenou a neprirodzenou Ruženkou, usmievajúcou sa ako v reklame na zubnú pastu (už chýbalo len logo na šatách) a na konci s vílou z Harryho Pottera, atď. Gýčovitosť je podčiarknutá obsadením malej Vivienne Jolie-Pitt (za jej fotky si rodičia účtujú milióny, takže trhovú hodnotu filmu určite zvyšuje) a k môjmu celkovému dojmu nepomohol ani (tentoraz) nevydarený český dabing. Keď tu pozerám niektoré hodnotenia a tiež koľko film zarobil, mám smutný pocit, že mnoho ľudí dnes takéto salonky bez problémov strávi. Ja mám žiaľ stále pocit, že mi niekto naservíroval hovno a začínam ľutovať aj tú jednu hviezdičku, čo som dal.

Jack a obři (2013)

Tento film ma prijemne prekvapil. Bol som dost skepticky po tom, co som nedavno vzhliadol Janicka a Marienku - totalny ulet od kvality do samoucelnej brutality a nasledne sokujuco stupidnych Strazcov galaxie (MP12 - cielova divacka skupina ozrati a sfetovani pubertaci?) ...OK, berte to ako moj nazor - kazdopadne nechapem ako tu takyto film moze mat hodnotenie vyse 80%. Ja by som mu dal 20, ak by mi stalo za to ho hodnotit. Ale back to Jack... Musim povedat, ze tentoraz ide o celkom vydarenu adaptaciu klasickej rozpravky, pri ktorej sa snad babicky, co ju kedysi rozpravali detom, nemusia obracat v hrobe (inak by to bol namet na dvojku - Jack the Grandma Zombie slayer:). Rozpravka je pozeratelna od zaciatku do konca. Jack sice vyzera trosku ako trtko, ale ved je to farmar ..a Bruce Willis ma uz predsa len na takuto postavu svoje roky. Reziser to nezenie zbytocne do extremov - nevyziva sa v zobrazovani nasilnosti, ani sa nesnazi prepchat to umelymi emociami. Postavy su v pohode uveritelne, najde sa aj nevtieravy humor. Je smutne, ze dnes su taketo bezne veci vo filmoch skor vynimocne (a nielen v ramci tohto zanru). Naslo sa tam par nekonzistentnosti - /!SPOILER! - farmar ma v rebrinaku zapriahnuteho super jazdeckeho kona, clovek rukami zdvihne do vysky minimalne 2 metrovy noz, obor si vsimne na zemi predmet o velkosti niekolko cm, ... END SPOILER/ a tiez viacero proporcnych rozporov (co vsak filmu, kde vystupuju ludia a obri, az tak nevycitam). Sumar - dobre spracovany namet, fajn herci a nic z coho by si clovek chcel trhat vlasy. V porovnani s vacsinou dnesnych filmov tohoto zanru si to naozaj zasluzi pochvalu. Celkovo u mna 70%. Reziser by nabuduce mohol skusit nejaku Dobsinskeho rozpravku so slovenskymi hercami. Nech je sranda.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Je to sice uz 'starinka', ale predsa nieco napisem. Vizualne a technicky (na svoju dobu) super, ale... scenar!, scenar!!, scenar!!! Urobit z kultovej serie kvoli prachom rodinny film pre vsetky vekove kategorie (hotovu Disneyovku) - to je smutne. Dnes, ked je komercia vo filme uz uplne dominantna, sa tomu uz tazko cudovat, ale v tej dobe to predsalen bolo este o inom. No a potom zakladna vec, ktora pre mna pokazila dej celej sagy: ked cela rada jedi videla problem v strachu Anakina o matku, preco ju proste nenechali vykupit a doviest? (ked uz ju nezobrali rovno vtedy ked odchadzali s Anakinom - kto by im v tom v tej rychlosti zabranil?). A samotnemu Anakinovi matka cele roky nechybala? Kaslal by som na to, keby to nemalo klucovy vplyv na hlavnu dejovu liniu. Pritom to stacilo len trosku upravit - napriklad ze by isli pre nu a pritom sa strhla nejaka prestrelka pri ktorej by zomrela, kvoli comu by mal Anakin navzdy vycitky svedomia - cize cca rovnaky efekt ale realistickejsia pricina.