Letohrátky (1990) (seriál)

Co si budeme povídat - když jsem byl malý, tak jsem na to koukal a měl to rád. Po více než deseti letech už mi to tak dobré nepřišlo a docela jsem se nudil... V konkurenci Kačerova nebo Rychlé roty (které mě baví i dnes) rozhodně Letohrátky neobstojí.

Farma Rak (2011) (seriál) odpad!

To samé jako dalších x seriálů z kanálu myšáka Mickeyho. Ty samé kulisy, ten samý druh a kvalita "humoru", ta samá odporná mládež. No co, výroba tohoto skvostu určitě moc nestojí, tupí Amíci (bohužel nejen oni) na to koukají a určitě se v tom i zhlížejí, tak proč nenasekat takových seriálů třeba rovnou 10, aby je mohli pouštět těm dvanáctiletým poloretardům od rána do noci...

Sonny ve velkém světě (2009) (seriál) odpad!

Tisíckrát zrecyklovaný vtipy a navíc v naprosto blbém a trapném podání. To vše v klasických Disney-chanell kulisách, v kterých se promenáduje afektovaná americká omladina. Asi už vím, proč je většina dnešní mládeže slušně řečeno jednoduchá, bez vkusu a jakýchkoliv smysluplných hodnot... (Dal jsem dva díly a vím, že další epizody můj názor a hodnocení rozhodně nemůžou změnit.)

Smrt pedofila (2003) (TV film)

Určitá snaha povýšit tento film nad klasickou televizní tvorbu tu je vidět, ať už se jedná o celkem zajímavě vedenou kameru či střih. Někteří herci jsou ale bohužel velice nepřesvědčiví (nejedná se naštěstí o hlavní role) a tak trochu šablonovitý scénář, který je ve své podstatě velice průhledný, film nad průměr prostě nedostane. 53%

Robin Hood (2010)

Film trošku klame svým názvem. Trefnější by bylo třeba "Robin Hood Beggins". Sequel by se mohl jmenovat třeba "The Sherwood Knight" a poslední část trilogie by byla "The Sherwood Knight Rises". Ne, teď vážně - kdo čeká Robina Hooda, který se jako psanec schovává v Sherwoodských lesích se svými kumpány, podniká všelijakou podvratnou činnost proti místnímu šerifovi a přitom ještě stíhá bohatým brát a chudým dávat, bude asi trošku zklamán. S Robinovými společníky se sice setkáme, ale ještě v době kdy Robin ani oni nebyli psanci. Film se soustředí na vznik této zbojnické legendy a je spíš výpravným historickým snímkem. A možná je to dobře - klasické hoodovské téma už tu bylo několikrát a Ridley Scott ve svém pojetí přichází v podstatě s něčím úplně novým. Hooda jako psance si "užijete" až v posledních minutách snímku, které se tváří jako úvod pokračování. Musím říci že v této herecké sestavě a s Ridleym na režisérské sesli bych viděl další díl opravdu rád... Na závěr ještě pochvala za originální výtvarné zpracování závěrečných titulků.

Amazing Spider-Man (2012)

Novému Spider-manovi jsem po trailerech příliš nevěřil a reboot celé série v relativně krátkém odstupu od Raimiho trilogie jsem považoval za zbytečný. Nešel jsem tedy do kina s nikterak velkým očekáváním. O to příjemnější bylo překvapení, které na mě čekalo... Andrew Garfield si mě kupodivu velice rychle získal a člověk po Tobeym (který byl dle mého názoru slušným castingovým failem a největší vadou na kráse původní trilogie) ani nevzdechne. Garfield je jako stvořený pro nové, značně odlehčenější a humornější pojetí pavoučího muže. Film bez větších zádrhelů plynule utíká a svým duchem mi více než kterýkoliv předchozí díl připomíná dnes již klasické spajdrmenovské "The Animated Series". Film se především zaměřuje na Spider-manův "vznik" a jeho vztah s Gwen Stacey. Tato rovina "teen romance" zabírá celkem podstatnou část stopáže, ale chválabohu není jen klasickou vatou a dokáže bavit. Lizzard jako hlavní záporák vůbec nebyla špatná volba. Přesto jsem si jeho filmovou podobu (co se týče vizuální stránky) představoval trochu jinak. Jednoznačnou výhrou je, že poprvé při sledování Spider-mana jsem měl pocit, že v kostýmu je schovaný opravdový člověk, prolétající skutečným obrovským městem, oproti kterému působí neskutečně titěrně. Průlety New Yorkem a skákání po střechách a stěnách jsou tentokrát opravdu famózní a akční scény jsou taky velice povedené. I přes určitou dávku klišé (nervový plyn který má být rozptýlen nad městem), patriotismu a oslavy americké dělnické třídy (jeřábníci) a morálních apelů (které vlastně stejně jako předchozí zmiňované aspekty k Spider-manovi prostě patří!!!) je film velice zábavný a hravý. Pro fanoušky nabídne pár odkazů (propadnutí do ringu, kde uvidí předobraz své masky odkazuje k zápasům, kterých se Spider-man ve svých začátcích kvůli snadnému výdělku účastnil) a Stan Lee tu má asi nejvtipnější cameo ve své kariéře... Tvůrci si také šikovně rozdělávají půdu pro další pokračování a musím přiznat, že se již teď velice těším. 4-5* Další projekce definitivně rozhodne........

Konfident (2011)

Konfident je velmi vydařený příspěvek k oblíbenému tématu české/slovenské kinematografie - období komunismu v Československu. Až na konec, který by i idealista nazval zromantizovaným, působí film vcelku uvěřitelně. Svůj podíl na tom má určitě také poctivá výprava, herecké výkony i režijní vedení. Mádl hraje příjemně civilně, Vetchý je vyloženě démonický a Budař také znovu potvrzuje své všestranné herecké nadání. Dále zaslouží vyzdvihnout i hudba a perfektní kamera Jana Malíře - například scéna příjezdu ruských tanků je vizuálně ohromující. Konfident má rozhodně co nabídnout i přesto, že bezútěšnost a dusná atmosféra není tak dokonalá jako v Poutech a konec vyznívá velice zidealizovaně a až moc smířlivě.

Ukamenování svatého Štěpána (2012)

Film, který rozhodně žádné příjemné pocity v divákovi nevzbudí. Ale to snahou tvůrců ani nebylo. Chápu, že lidé se slabším žaludkem při velmi naturalistických scénách z filmu odejdou, ale ani tento aspekt filmu nepovažuji za nevhodný. Naturalismus některých scén naopak dokáže umocnit bezútěšnou atmosféru. Filmu však podráží nohy jiné věci. Tou první je to, že člověk v podstatě ani s jedním hlavním aktérem příběhu nedovede sympatizovat. Motivace hysterické dcery jsou zamlžené a ani konzervativní Štěpán, tvrdohlavě lpící na minulosti a odhánějící od sebe lidi, kteří to s ním myslí dobře není zrovna postava, ke které by si divák vytvořil pozitivní vztah. Ani o jeho minulosti se prakticky nic důležitého nedozvíme. Z těchto důvodu se nemůžeme do postav vžít a veškerá naléhavost či plánovaný dopad na diváka je tak velice oslaben. K udržení pozornosti a oživení filmu zrovna nepřispívají ani mnohdy příšerně dlouhé dialogy. Smysl ruční kamery, která se nepochopitelně roztřese pokaždé, když postava opustí záběr, mi také zůstává utajen. Škoda, z tak zajímavého tématu, jakým osamělé stárnutí a konflikt starého rodiče s jeho dospělým dítětem nepochybně je, šlo vytěžit o mnoho více. (47th KVIFF - 6.7.2012 - Pupp) 2,5*

Vysoké podpatky (1991)

Pedro nám servíruje další barvami hrající hořko-humorný film, který pomocí brilantních dialogů postupně rozkrývá vzájemný vztah slavné matky a v jejím stínu vyrůstající dcery. K pozdější Almodóvarově dokonalosti však ještě malý krůček chybí... 77%

Blafuj jako Beckham (2002)

Rozhodně nečekejte komedii s třeskutým humorem. Tou Blafuj jako Beckham rozhodně není. Nabízí nám však zajímavý pohled na střet dvou zdánlivě velice odlišných kultur a na jejich rozdíly, které však nakonec vůbec nejsou tak propastné jak by se mohlo zdát - vždyť všem rodičům jde vždy v první řadě o to, aby bylo jejich dítě šťastné... Přestože je film v podstatě velice milý a příjemně se na něj kouká (samozřejmě i díky sexy bříšku Keiry Knightley), hodnotím pouze průměrnou známkou. Důvod je prostý - film ničím nepřekvapí a i nepříliš protřelý divák moc dobře ví, jak to bude dál a jak to nakonec všechno dopadne.