Pán velryb (2002)

Whale Rider zobrazuje život súčasných Maorov na Novom Zélande a približuje domorodú kultúru lepšie ako dokumentárny film. Tento niekoľkovrstvový príbeh ukazuje na troch generáciách vzťah komunity domorodých obyvateľov k tradíciám. Hoci najstaršia generácia (Koro) ich dodržiava, ďalšia generácia zostáva vlažná. Režisérka Niki Caro veľmi citlivo pristupuje k filmu. Rozbieha viacero paralelných línií deja. Mnohé z nich akoby len rozohrala a napokon nepoužila. Ale práve nimi naznačuje rodinné vzťahy a vzťah k tradíciám. (Vzťah otca a syna Hemiho, starého Koroa, Porourangiho a Paikei, život Maora v Európe, ako aj vzťah maorského muža a ženy). Nádherné prírodné scenérie a vynikajúce herectvo mladučkej Keishe Castle-Hughes a jej dospelých kolegov podkresľuje ladná hudba. Poznámka na záver: Keď distribútor napíše, že ide o "dojímavý príbeh o priateľstve 10-ročného dievčatka a stáda veľrýb", dosiahne dve veci. 1) Na film neprídu tí, ktorí by si film vychutnali (ako ja) a 2) prídu naň milovníci "Zachráňte Williho", ktorí môžu byť dosť sklamaní. Je to divné počínanie.

Cela (2000) odpad!

Úchylný sci-fi triler o sadistickom sériovom vrahovi. Množstvo brutality sa strieda so scénami, ktoré je možné charakterizovať ako vizuálne orgie. Neviem, či úchylnejšie pôsobí jeden z hlavných predstaviteľov Carl Rudolph Stargher, alebo tvorcovia filmu.

Kýchnutí Freda Otta (1894)

Edisonov asistent Fred Ott si kýchne. Ide pravdepodobne o prvé kýchnutie zachytené na filmový pás. Pre "herca" rovnako ako "režiséra" Williama K.L. Dicksona to mohlo byť mierne stresujúce. Keď uvážime vysokú cenu filmových pásov a ich dĺžku maximálne niekoľko metrov, je jasné, že sa to muselo podariť na "prvú klapku" :o). Ufff. Mimochodom: Neviete kto napísal scenár tejto 5 sekundovej drámy?

Cesta na Měsíc (1902)

Na svoju dobu triková špička. V dobe svojho vzniku musel film divákov prinajmenšom ohúriť. Ešte by to chcelo trochu rozpohybovať kameru.

Dicksonův pozdrav (1891)

Z tohoto snímku priam srší história. Pravdepodobne prvý pozdrav filmovým fanúšikom. Čokoľvek ďalej napíšem by bolo spoilerom.

Zloděj životů (2004)

Hoci sa hercom častokrát podarí navodiť atmosféru bez slov - len pohľadom a kamera okrem častých detailov (oči, nechty ...) ponúka aj zaujímavé závery, nedá sa ubrániť záveru, že režisér varil podľa overeného receptu a neprináša nič nového. Nič vlastné - zo seba. Niektoré zo scén pripadajú úplne zbytočné (napríklad - baterková scéna z hotelovej izby). Ako ukazuje DVD bonus mnohé iné boli našťastie vystrihnuté.

Svatý muž (1998)

Hoci sa Eddie Murphy zhostil svojej role celkom dobre a občas jeho filozofické komentáre mali niečo do seba, celkovo vyznel film divne. Nebol ani príliš vtipný, nebol ani podarenou obhajobou teleshoppingu. Našťastie sa skončil všeobecným aplauzom, čo je skvelé. Veď prečo by nemali požiarnici pri pozeraní teleshoppingového kanálu tliekať =:o)

Expres foto (2002)

"Na rodinných fotografiách sa všetci usmievajú... Ľudia si nechávajú zvečniť šťastné chvíle svojho života. Keď ktokoľvek nazrie do nášho fotoalbumu, pomyslí si, že sme prežili šťastný život bez akýchkoľvek tragédií. Nikto nikdy nefotografuje veci, na ktoré chce zabudnúť." Ja len dodávam: Okrem Seymoura "Sy" Parrisha. Opäť skvelý Robin Williams a podarený scenár aj réžia Marka Romaneka.

Leon (1994)

Režisérsky aj herecky výborne zvládnuté dielko. Natalie Portman, Jean Reno aj ďalší skvelo zahrali svoje úlohy a dorazil to Sting, ktorý mi v závere prehnal zimomriavky po chrbte. Škoda len toho námetu. Zabiják ako kladný hrdina u mňa nemôže dostať 5*.