Zločin v Polné (2016) (TV film)

Detektivka o dvou jednáních. O hilsneriádě jsem měl pouze omezené povědomí, takže jsem nevěděl co čekat. Příjemně mě překvapilo uchopení v podobě detektivního pátrání a soudního procesu jak z Perryho Masona. Jsem spokojený. Děj je napínavý, postavy dobře zahrané (s postavou Jaroslava Plesla, bych si hned dokázal představit dobový detektivní seriál), vizuál, kostýmy a celková atmosféra přelomu století, je uvěřitelná a příjemně se s dějem doplňuje. Na autory bych měl několik otázek, ohledně detailů některých částí případů. Něco bylo trochu patetické (např. obdivná řeč novináře, nebo Hilsnerova myš). Film byl možná až moc tlačen do pozice, že Hilsner byl nevinný, a to, i když se o tom dodnes vedou dohady. Trochu nejistoty u samotného advokáta, by možná neškodilo. To jsou ale jen detaily. České televizi se to povedlo. Můžu jen doufat, že po tomhle a Českém století, se bude v podobném trendu, tedy tvorbě kvalitních dobových filmů/seriálů pokračovat.

Predátoři (2010)

Průměrný akční film, který zabaví jen na první shlédnutí. Po druhém si uvědomíte, že to nemá žádnou přidanou hodnotu (tedy, žádný Predátor s Arnoldem). Sérii to ostudu nedělá, ale nikam dál ji neposouvá.

Frigo na mašině (1926)

I přes rok natočení je to pořád koukatelné, a hodněkrát jsem se zasmál. Musím obdivovat kaskadérské kousky, člověk si až říká, jak to tehdy mohli natočit.

Lída Baarová (2016)

Argumentů, proč se filmu vysmát je opravdu dost, upřímně ale musím říct, že to koukatelné je. Pro nenáročného diváka je to zajímavá podívaná, která má víceméně hlavu a patu a filmařské řemeslo je z toho znát. Hezké kostýmy, naleštěná auta z první republiky (vypůjčená od klubu veteránů) a pár hezkých leteckých záběrů na jedoucí vlaky a Hitlerovo Orlí hnízdo, ale ještě nedělají dobrý film. Dabing německých herců je strašný, nejvíc to odnesl Markovics. Spojení s hlasem Viktora Preisse udělá z ministra propagandy postavu ze Simpsonů. A vůbec ho nejde brát vážně. Nemá cenu znovu vypočítat divné a přepálené scény, které zmiňují recenze. Snad jen tu jednu. Milostná scéna v digitálních plamenech mezi Baarovou a Goebbelsem… silná káva… něco mezi erotickým filmem a S čerty nejsou žerty… Za celou dobu jsem nepochopil, co na něm ta Baarová vidí, a v čem přesně měla spočívat ta osudová láska. Je mi jasné, že zahrát Hitlera, tak, aby to nebyla karikatura je oříšek. Výkon Pavla Kříže je ok (ale nic víc). Pokud bylo cílem ukázat vůdce jako nemluvného a trochu mimózního diktátora, tak prosím. Vlastně všechny postavy jsou nereálné bytosti, které by v normálním světě nemohly existovat. Při mluvení používají věty, které jsou patetické a přehnané. Herci jsou dobří, to jenom jejich role jsou blbě napsané. Pokud to mám brát jako červenou knihovnu, nenáročný milostný příběh o lásce s velkými gesty v prostředí války, filmových hvězd 30. let, tak dokážu říct, že účel to splnilo a já prostě nejsem cílová skupina. I tak to je ale podprůměrný slaďák, který vypadá jako dražší díl Hercula Poirota. Na celovečerní a tak drahý film, a především na tak zajímavý životní příběh je to ale sakra málo.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Mělo se to jmenovat Utrpení Leonarda DiCapria. Technicky je to vypiplaný film, na který se skvěle dívá. Iluze začátku 19. století a mrazivé divočiny je dokonalá. Iñárritu pořád něčím překvapuje, ačkoliv se to stále odehrává v zasněžených lesích, tak vždy, když už by lokace začala nudit, se děj přesune jinam. I tak se ale nemůžu ubránit dojmu, že to místy bylo přeci jen trochu rozvleklé. Hardy vypadal, že se sem přesunul z Mad Maxe, to se týče jen jeho strohého vyjadřování a pověstného přízvuku. Jinak dokazuje, že je to skvělý herec. A Leonardo? Ale jo, věřil jsem mu to. Odvádí svůj klasický kvalitní výkon. Je ale vidět, že toho Oskara fakt moc chce.

Osm hrozných (2015)

Ani mi nepřišlo, že film utekl tak rychle (a to i přes mamutí délku a místo, kde se děj odehrával). Režie je bezchybná, násilí je enormní a herci skvělí. Nic jiného jsem od Tarantina ani nečekal. Postavy jsou zajímavé, jejich slovní výměny výživné a atmosféra srubu uprostřed vánice je dokonalá. Jedna věc mi ale vadila. Pokud jsou od začátku nastavena „nějak“ pravidla, a sám autor je ve dvou třetinách poruší, tak je to podraz na diváka. S tím souvisí, že když Tarantino odkryl karty (na můj vkus moc brzo) tak vyšlo najevo, že toho vlastně moc neměl a švindloval. To trochu zamrzí. I tak jsem se bavil a byla radost se na to dívat. Na těch 5* to ale nebylo. A jo, počkal jsem si a byl jsem na tom v kině. I když si připadám trochu staromódně, že nestahuju… ;-)

Kosti a skalp (2015)

Přímočará a nekompromisně brutální jednohubka. I když je ve filmu minimum akce, a postavy většinou jen jedou, jdou, kulhají nebo se plazí pustinou, tak z toho nemůžete spustit zrak. U oběda bych si to ale nepustil...

Nevinnost (2011)

První dvě třetiny s vyšetřováním, byly velmi dobré, ale ten konec... nechápavě jsem kroutil hlavou. Divné a trochu k smíchu. Škoda.

Domek z karet (2013) (seriál)

Sledovat Franka Underwooda při jeho nemilosrdné cestě na jednu z nejvyšších funkcí v americké politice je opravdu fascinující. Ještě nikdy jsem neviděl, že by hlavní postava byl někdo, kdo je… nechci říct svině. Spíš chladný, po moci prahnoucí manipulátor a egoista. Je to ten typ člověka, co by plánoval spiknutí proti Caesarovi, ale byl by dost mazaný, aby se nenechal chytit. V drtivé většině jiných seriálů/filmů by byl hlavní záporná postava, a tady je naopak… Nelze mu vyloženě fandit, ale jeho bezcitnost a vypočítavost je svým způsobem úchvatná. Výkon Kevina Spaceyho je brilantní. Jeho občasné promluvy přímo k divákovi, kdy vysvětluje svůj plán, ironicky komentuje, co se právě stalo nebo se jen šklebí a šibalsky pomrkává jsou vtipné a dávají Frankovi trochu té lidskosti. Nejde divácky zrovna přístupný seriál. Většina děje se odehrává v kancelářích, na jednáních, v kuloárech apod. První dvě třetiny se děj posouvá hodně pomalu, nejsou zde žádné vypjaté momenty a akce. Je celkem snadné se na začátku v ději ztratit. U dílu se schvalováním školského zákona jsem už opravdu usínal. Pro neamerického diváka je složité vyznat se (pokud nemá přehled) v prostředí a fungování vysoké americké politiky a lobistů. Tvůrci mu to moc neusnadňují. Není tady skoro žádná kladná postava v tom klasickém slova smyslu. Je to jen přehlídka prospěchářů, mrch, slabochů, manipulátorů a intrikánů. Když už je někdo dobrák, tak je odsunut na okraj nebo jen využíván. Svým způsobem je to někdy dost depresivní podívaná. Nemůžu dát za 5*, na to jsem opravdu u několika epizod bojoval s nudou. Druhou sérii si ale určitě někdy v budoucnu pustím. Jednoznačně je to perfektně natočeno, Fincherův vliv je velmi znát.