První republika (2014) (seriál)

Ha, žádná rodinná freska, ale jen přihlouplá telenovela, s tak absurdní a překombinovanou detektivní zápletkou, že i Agatha Christie by se styděla. Jakmile se tam objevilo to "nadpřirozeno" z(záměrně nechci spoilerovat), tak už jsem se jen smál.

Pan Holmes (2015)

Sherlock Holmes nebojuje s Moriartym, ale se stářím a děravou pamětí. Můžu jen litovat, že McKellen dostal příležitost si zahrát Holmese až v jeho (i svém) vysokém věku. Do téhle role se totiž dokonale hodí. Příběh je komorní a vzpomínaný případ v zásadě triviální. Tempo je sice pomalé, ale sledování starého nemohoucího Holmese jak se vyrovnává s minulostí pořád strhne. Není to zběsilý a dynamický Cumberbatch, ani praštěný a hláškující Downey. Je to klidná a rozvážná hra na housle starého virtuosa, který už pár těch not zapomněl. Určitě to není pro každého.

Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

Pořád si nejsem jistý jestli se mi to líbí nebo ne. Animace je divná, jiné slovo mě prostě nenapadá. Na jeden díl připadají tři podprůměrné. Sice se tam pořád něco děje, ale je to stále jedno a to samé. To co se v seriálu stane, je vlastně jen vata, která děj z filmů nikam neposouvá. Všechny ty honičky, souboje s hrabětem Dooku atd. jsou jen na oko, když všichni víme, jak to s nimi dopadne. Pro děti to může být dobré, mě to ale nudilo.

Marťan (2015)

Ukázkový příklad jak ze skvělé předlohy udělat skvělý film. Po Gravitaci a Interstellaru je tu další sci-fi film, kterému musím dát za 5*. Když pominu triky (které jsou fantastické), tak je tu hlavně uvěřitelný (v rámci možností) a smysluplný příběh, s hlavním hrdinou, kterému nejde nefandit. Film se od knihy trochu odlišuje, tím že byly zkráceny nebo zcela vypuštěny problémy, kterým Mark čelil. Což jsem ocenil, protože by byly ve filmu už zbytečné. Zatímco v knize mi vadil Markův absolutní optimismus, tak v podání Matta Damona má i svoje slabší chvilky, a hned je o něco uvěřitelnější. Člověk hned má chuť sehnat si po delší době něco, od toho Asimova nebo Clarka a ponořit se do prozkoumávání hlubin vesmíru. Heslo dne? Nikdy to nevzdat!

Krvavý příliv (1995)

Strhující drama o tom jestli se má zmáčknout jeden čudlík. I když všechno šlape jak má tak se nemohu ubránit pocitu, že tomu přeci jenom chybí něco, co by příběh pro mě posunulo do pětihvězdičkových vod.

Tajemství rodu - Série 2 (2015) (série)

Kvalita je stejná jako u první řady, jen je škoda, že dílů je méně. Já bych ocenil víc zajímavostí a detailů, které jsou někdy pouze stručně zmíněny, na druhou stranu ale chápu, že na rozsahu 50 minut a pro běžného diváka to musí být jen výcuc... I tak tomu cyklu ale pořád moc fandím, doufám, že další řada bude dřív než zas za dva roky.

Gordon Ramsay: Noční můry kuchyně (2007) (pořad)

Americká verze je oproti té britské (a i té české se Zdeňkem Pohlrichem) jeden velký bizár. V každém díle je ukázaná restaurace, ze které si běžný Středoevropan říká, "Kriste pane!" Je to unikátní přehlídka gigantických porcí, nechutných blivajzů, hysterických majitelů, arogantních kuchařů, diktátorů, psychopatů a lenochů. Spíš než o vaření je to o emocích a příbězích, a o škodolibém nahlížení do špinavých lednic. Pak z toho vznikají podobné scény, jako když sebejistému kuchaři s kilometrovou kuchařskou čepicí na hlavě, spadne úsměv z obličeje, ve chvíli, kdy mu Gordon mává před obličejem shnilou rybou apod. Bohužel jsem měl k dispozici jenom verzi s dabingem, takže můžu mít akorát tušení, že některé přeložené vulgarizmy jsou uhlazené a nemají takový šmak, jako v originále. Gordon je fúrie, který se pro tenhle formát dokonale hodí. Pořad je sice svým stylem částečně bulvární, ale v tomhle případě to dokonale sedne.

Dítě číslo 44 (2015)

Začne to slovy o ráji, a celý film je pak o pekle. Nejdepresivnější zobrazení Ruska/Sovětského svazu jaké jsem kdy viděl. Vlastně to ani není pořádná detektivka, ale spíš dobovka s kriminální zápletkou. Jistě, těžko si můžu představovat jak to muselo vypadat v 50. letech v SSSR, ale i tak mi některé situace a scény přišly nevěrohodné až absurdní. Napnutý jsem sice byl (především v závěru), ale celou dobu jsem si říkal "To je nějaký divný...". Roztřesená kamera byla za trest, když už jsem si chtěl nějaký záběr vychutnat, tak se obraz nesmyslně cuká a ve výsledku to ubírá na přehlednosti scény. Za jedno zkouknutí to stojí, ale nejsem si jistý nakolik to skutečně vypovídá o tehdejší době v té divné zemi na východě...

NON-STOP (2014)

Tempo je rychlé, zvraty jsou napínavé a zápletka je zajímavá. Jen toho pachatele jsem správně otipoval do prvních 15 minut. To mi ale může být jedno, protože sledovat Liama Neesona se sveřepým výrazem ve tváři, kterak s pistolí v ruce pobíhá po letadle a vyvádí psí kusy, je radost.

Dnes neordinuji (1948)

Celkem slušná komedie, která ale ve filmovém zpracování působí poněkud zatuhle. Párkrát jsem se zasmál, ale na divadle to muselo mít větší dynamiku. Možná, že zde se inspirovali tvůrci amerických Hangover...