Climax (2018)

Rozdělil bych film na tři části. První půlka byla vcelku o ničem, druhá půlka to načnula skvěle vystavěným chaosem a psychicky nepříjemným konáním zdrogovaných protagonistů a samotný konec už byl po zhasnutí světel jen nepřehledným spletencem dění, kde už jsem měl problémy sledovat, kdo je kdo. Ve výsledku má tedy film za mě tak 2/3 hluchých částí, což je škoda. Nicméně ta zbylá jedna třetina je skvělá a skutečně nepříjemná podívaná, která mě dokázala přitáhnout. A co se kamery, scénografie a hudby týče, tak nemám, co vytknout. Jen to prostě celkem často bylo o ničem.

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Pokud jste neviděli Breaking Bad nebo se vám snad z nějakého důvodu nelíbilo, tak pro vás asi tenhle seriál nemá smysl, ale jinak je to naprosto skvělá záležitost, která mi bude dlouho ležet v hlavě a hlavně mi bude dost chybět. Nic moc lepšího totiž momentálně na poli seriálové tvorby nanajdete. A unpopular opinion na závěr - je to lepší než Breaking Bad.

The Gray Man (2022)

V čem se liší céčkové filmy třeba se Stevenem Seagalem s tímto spektáklem od Netflixu? De facto pouze v lepším technickém zpracování a lepšími herci, ale jinak mnoho dalších rozdílů najít nelze. Je zde naprosto basic příběh o ničem s klišovitými prvky, nezajímavý hlavní hrdina, dementní záporák, nedůležité vedlejší postavy, nepřehledná akce atd. atd. Jednu hvězdu dávám za Prahu (byť to taky bylo zprasené, ale big up Husinecká ulice) a druhou za ten zbytek. Fakt bída a ztracené dvě hodiny života.

Senna (2010)

Senna dokumentem vykreslen bez příkras a bez glorifikace (byť tedy uznávám, že třeba Prost to zde hodně schytává). Divák si díky tomu může odnést z dokumentu odnést to, co v něm skutečně dílo zanechá. A to je podle mě něco, co současným dokumentům o známých osobnostech často chybí. Jeden z nejlepších (možná dokonce nejlepší) dokumentů, co jsem kdy viděl a upřímně mě mrzí, že mi to trvalo 12 let.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Pár věcí se tomu určitě dá vytknout (hlavně tomu finále), ale jinak je to naprosto spektakulární popkulturní masterpiece!

Smrt na Nilu (2022)

Nejsem nějakým velkým příznivcem detektivek a ani tento film mě k nim nepřiláká více. Na papíře to sice vypadá dobře, zajímavé prostředí, solidní obsazení atd., ale finální výsledek nedokázal doručit to, co bych očekával. Celé je to natočené tak nějak podivně. Vévodí tomu nepříliš povedené efekty (ta loď na Nilu vypadá skutečně zvláštně a obecně jsou tu dost zvláštní exteriéry) a celkově to působí dosti levným dojmem, pomalu jako kdyby byl film točen během pandemie a jakoby kompletně vše bylo děláno ve studiu s omezenou skupinou lidí. Hlavním kamenem úrazu je dle mě ale příběh (který je ale možná takto chabý už v původní knize od Christie), jenž je minimálně dosti roztahaný. Trvá to cca hodinu než se příběh dostane k tomu, co divák od filmu očekává (tedy tu smrt na Nilu, samozřejmě), což by se dalo překousnout, kdyby ta hodina nebyla z půlky vcelku zbytečná. Hlavní zápletka pak byla poměrně lehce rozluštitelná i pro mě jakožto člověka, který v detektivkách téměř nikdy neodhalí pachatele, tudíž se pro mě z filmu vytratilo i kouzlo toho finálního rozuzlení. Vražda v Orient Expressu byla určitě mnohem lepší. Jo a herecky to tedy nebylo nijak extra slavné, Branagh se mi do té role nějak extra nehodí a Gadot opět nepředvedla přesvědčivý výkon.

Král Richard: Zrození šampiónek (2021)

Slušně natočený film, ale tak šíleně stereotypní, že tomu prostě víc než 3 hvězdy dát nemůžu. Samotný příběh je silný, dost možná silnější než by si jiné filmy podobného žánru mohly přát, ale je to vše zpracované tak, jako to už bylo zpracované zhruba 300x předtím. Cesta outsiderů na vrchol, která se nakonec přes všechny potíže podaří - to je všechno, děkujeme a můžete jít domů. Po technické i herecké stránce je to ale solidní, Smith si za tu roli Oscara skutečně zasloužil a při samotném galavečeru pak i naplno ukázal, proč by takové rodinné typy měl hrát i v budoucnu (tedy pokud ho teď někdo bude chtít zaměstnat).

Wonder Woman 1984 (2020)

A teď si vemte, že někteří na to šli do kina a zaplatili za to třeba více než 200 korun... Opět jsem si dobrovolně ublížil a pustil jsem si něco, o čem jsem si myslel, že mi nabídne jednoduchou zábavu, ale aspoň zábavu. Vzdal jsem to však po 35 minutách, ve kterých se naprosto nic nestalo. Naprosto prkenné herecké výkony (Gadot opravdu hrát neumí), děsuplné dialogy a nevhodně zvolená hudba (proč nepoužít symfonickou hudbu, když jde o film z osmdesátek, že?). Pokud se někdy snad rozhodnu tohle dokončit, tak komentář upravím, ale moc šancí tomu nedávám.

Batman (2022)

Myslím si, že mnohým Pattinsonovo a hlavně Reevesovo pojetí Batmana sedět nebude, ale já z kina odcházím téměř maximálně spokojen. Reeves se rozhodl vydat cestou temného hrdiny, který se za celou dobu snímku neusměje a pokud projevuje emoce, tak jde hlavně o zlobu, vztek a utrpení. Celé to v podstatě jede na linii procházející současnou popkulturou obecně - tedy na linii projevování pocitů smutku a temných nálad. Pattinson se tak celý film drží v jedné herecké linii a dle mého soudu to zvládl naprosto skvěle a pouze mě utvrdil v tom, že jde o jednoho z nejtalentovanějších herců současnosti. Příběh je solidně vyprávěn a vedlejší postavy jsou také povedené (zejména Paul Dano jako Riddler byl výborný). V neposlední řadě musím ocenit kameru a hudbu, main theme tohoto filmu je obzvlášť povedená. Jakožto jediný výraznější nedostatek vnímám délku filmu, některé pasáže se příliš vlekly a třeba po honičce Batmana s Penguinem tempo dost upadlo. Zkrácení filmu o cca půl hodinky by zde prospělo. Předpokládám, že pokračování filmu je takřka jasné a jsem zvědav na to, jak bude ztvárněn Joker (Keoghan je rozhodně neotřelá volba). A i přesto, že je na podobné soudy ještě dost brzo, tak se domnívám, že má Reeves solidně nakročeno k tomu, aby se alespoň vyrovnal Nolanově trilogii.

Suspiria (1977)

Mírně rozpačité dojmy. Silně se mi nelíbil děj, který byl naprosto nijaký, dále pak často trochu absurdní dialogy, které v mnoha případech působily, jak kdyby je napsalo desetileté dítě. Na druhou stranu má film naprosto fantastický vizuál a atmosféru, kterou skvěle doplňuje hudba (byť tedy nemusí sednout každému). Celkově vzato jsem asi čekal komplexnější filmový zážitek než jen super vizuální podívanou. Tenhle film stačí vidět jen jednou.