Jidáš a černý mesiáš (2021)

Neříkám, že z toho šílím, ale líbilo se mi to. Je pravda, že by zasloužilo rozhodně trochu větší spád, někdy to bylo až příliš úmorné s nudnými pasážemi. Ale jinak je to slušné zpracování kapitoly z dějin černošského hnutí v USA. Na čtyři hvězdy to za mě vytahuje závěr, který se prostě povedl a pak hlavně herecký výkon, který předvádí Kaluuya. Oscar naprosto zasloužený, ještě vzhledem k tomu, že jde o Londýňana. Klobouk dolů.

Havel (2020)

Budu zde stručný. Havel si zaslouží lepší film. Nic víc a nic lepšího k tomuto snímku povědět neumím a snad ani není třeba.

Tiché místo: Část II (2020)

Druhý díl konverzačního hororu ve mně zanechal trochu rozpačité pocity a určitě se v mých očích nepovedl tolik jako první díl. Důvody jsou dva, v podstatě komplementárně spojené. Prvním je slabý děj filmu, zápletka filmu v podobě hledání nového útočiště je poměrně banální a nijak mě ve finále nepřekvapila. Dá se tvrdit, že banální zápletka byla i v prvním díle, ale tam alespoň divák nevěděl, o co pořádně jde. Druhou vadou na kráse je pak ztráta napětí ve filmu a téměř nulové hororové prvky. První díl byl právě tímto působivý, nabízel dosti hutnou atmosféra, která je ale nyní pryč a postavy už působí jako ostřílení lovci příšer a hraje se to celé hlavně na akci (pokud měl jako výkonný producent Michael Bay u druhého dílu větší slovo, tak tomu rozumím). Bohužel ani závěr filmu nic nezachrání, jelikož je celý takový o ničem a nic divákovi neřekne (možná jen něco ve stylu "huhu, děti dospěly"). A je taky škoda, že film nějak víc nevyužil scén z doby před tím vším, úvod filmu se mi totiž asi líbil nejvíc. V plánu je prý třetí díl, který už nemá mít na starosti Krasinski, tak snad to bude alespoň o něco lepší než tohle.

Případ Collini (2019)

Skvěle vystavěná a silná zápletka. Jen možná trochu škoda, že ten motiv činu bylo poměrně lehké si domyslet, ale třeba to byl záměr tvůrců. Originalita námětu sice taky nebyla příliš vysoká, ale nějak mi to nevadilo, vzhledem k tomu jak umně to bylo podané. Technicky to bylo řekl bych na standardní úrovni a táhly to především herecké výkony - hlavně Nero, Lauterbach a koneckonců i M'Barek v trochu netypické roli. Němci prostě umí.

Poslední noc v Soho (2021)

Edgar Wright mě nezklamal ani tentokrát. Last Night in Soho není úplně jeho typický film, ale bavil jsem se. Zasazení do současného Londýna říznutého 60. léty je skvělé jak vizuálně, tak v tomto případě především hudebně. Děj filmu taky není zlý, ale zápletka spolu s hlavním zvratem je trochu předpokládatelná a ten úplný konec byl takový rozpačitý a dle mého názoru lehce klišovitý. Ať to ale klidně Wright zkouší s jinými žánry dál, its fun.

K zemi hleď! (2021)

Velice, velice slušně jsem se bavil. McKay si hezky hraje s tématem v dnešní době silně aktuálním a byť se na nás zatím neřítí žádná kometa (aspoň doufám), tak se trochu obávám, že ačkoliv je to ve filmu dovedeno až do absurdity, realita by byla podobná. Herecký ansámbl asi není třeba komentovat, všichni výborně obsazení (jen ta vložka s Cudim a Grande by tam být nemusela). Humoru tam klidně mohlo být více, ale bylo tam několik vyloženě dobrých momentů. Za 5* to být nemůže, lehce mi vadí to balancování na hranici komedie/drama, kdyby to bylo více znatelné, tak by to bylo lepší. Každopádně solidní zakončení filmového roku. Sice s tím asi Netflix nepokoří rekordy Red Notice (což bude tedy naprostý hřích a vizitka současného filmového průmyslu), ale bylo by fajn, kdyby se víc zaměřili na produkci podobných filmů. Je to sice nákladné, ale lepší jeden solidní/skvělý film než 10 nesmyslů.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Upřímně jsem po tom hypu, co se na mě valil ze všech stran, a po všech těch superlativních recenzích, čekal trochu více. Rozhodně to ale je nejlepší film se Spider-manem v podání Hollanda (celkově u mě asi pořád vede první film s Maguirem). Nabízí v podstatě všechno, co by si fanoušek mohl přát (což tomu možná trochu škodí) - propojení světů, návrat starých postav a pochopitelně postavy stávající. Po stránce efektů či akce lze také málo co vytknout. Problém mám ale se zápletkou filmu, která není příliš povedená, dokonce bych řekl, že je naprosto triviální a mírně stupidní (pokud je to tak i v komiksu, tak to pak není úplně chyba filmu). A ještě ten humor ve filmu byl dost hrozný, ale nad tím lze přimhouřit oko. Špatné to ale rozhodně nebylo, v žánru klasického blockbusteru je to v podstatě špička.

Boží ruka (2021)

Krásný film plný italské poetiky. Příběh filmu je zdá se dosti osobní, evidentně minimálně silně inspirován (nejde-li doslova o jeho přesné zpracování) samotným životem Sorrentina a k jeho zpracování nemám větších výhrad. Italská povaha, Maradona, film, umění, neapolské scenérie, dospívání - to zde jde skvěle dohromady. Jediné, co mě trochu mrzelo, byla téměř totální absence hudby. Byly zde scény, které si nějaký hudební doprovod vyloženě zasloužily (obzvlášť škoda té skvělé nevyužité hudby z traileru k filmu). A občas jsou tam trochu hluchá místa, nicméně kouká se na to nádherně.

Boj o moc (2018) (seriál)

Dovolím si tvrdit, že v současné době (konec 2021) je Succession nejlepším seriálem, který momentálně běží na stream službách. První řada je trochu pomalá a je dosti náročné si zvyknout na to, jak seriál funguje, a také se zorientovat v celkem slušném počtu postav (které jsou tedy zejména v případě hlavních postav naprosto geniálně napsané). Nicméně od konce první řady to je brilantní. Druhá řada přidává na tempu a skvěle graduje, třetí taktéž a je možná ještě lepší než ta druhá. Upřímně doufám, že tvůrci neskončí u 4. série, ale že minimálně jednu ještě přidají. A závěrem musím zmínit i hudbu, Nicholas Britell vytvořil naprosto geniální hudební doprovod a dle mě nejlepší seriálové intro všech dob.

Pečovatelka Sarah (2021) (TV film)

Až na ten trochu zvláštní konec (dejme tomu posledních 15 minut) je to moc dobré. Film hraje hodně na emoce, ale v tomto tématu mi to nějak nevadí. A Jodie Comer má podle mě před sebou slibnou budoucnost. A ještě musím ocenit, že film zachycuje situaci s Covidem (ač by nemusel, pokud by tvůrci nechtěli), čemuž se stále naprostá většina tvorby brání - je mi zároveň jasné, že to nízké hodnocení zde je právě toho důsledkem.