• Western

Barry Lyndon (1975)

Přesně na 3 hodiny jsem se ocitl v nefalšovaném 18. století. A to nejen díky fantastickému kamerovému zabírání, jak exteriérů, tak uvnitř v interiérech. Rovněž styl vypravěčův a hudební doprovod opírající se o díla Händela, Mozarta, Bacha, Vivaldiho, Schuberta a dalších, včetně použití starých anglických a irských lidovek společně vytváří stoprocentní autenticitu snímku, kterou jsem byl naprosto uchvácen. "THIS IS THE GREAT ART!"

Jeremiah Johnson (1972)

Všude vůkol nedotčená a drsná krajina Skalistých hor, nikde žádné začouzené pajzly. Jasně, tohle byl můj šálek westernového čaje, který jsem si s velkou chutí vypil až do dna. A ten šálek mohl být klidně i větší, neboť žízeň po příbězích z opravdového "Wild Westu" je v mém případě téměř neuhasitelná.

Kamarád do deště (1988)

Praha koncem 80 let. Autentické, uvěřitelné, v tempu, na ČSSR poměry akční a dokonce místy i vtipné. Do toho všeho našlápnutá Patejdlova a Balážova muzika. Stručně a jasně ... v 88 kinohit , jako prase. Tohle, že je Soukup??? Neuvěřitelné.

Requiem za sen (2000)

Pár zdrogovaných zoufalců svému bezútěšnému osudu neunikne. I já, jakožto pouhý divák, jsem jim ho přesně takový přál. Možná mě k tomu navedl sám režisér Aronofsky, kdo ví... Muzika skvostná, přesně napasovaná, ale bohužel bych si jí dovedl představit u zcela jiného filmu, nežli u snímku z tak odporného prostředí. Hlavní představitel Harryho mi nápadně připomínal Rosického. "Tomáši, nebereš něco?"

Gallipoli (1981)

Cesta ke smrti může mít bohužel velkou zkratku a je rychlejší, než ten nejrychlejší běžec.

Zastav a nepřežiješ (2006)

Pár let jsem se nedíval a vida, tupá akční nechutná zábava pokročila o další level. Ideální inspirace pro akční gamesy pařící mrňousy, kteří takto zjistí, že za okny venku to jde kurva vyřídit stejným způsobem. V následujících letech očekávám ještě další stupňování agresivity, vulgarity a více ještě brutálněji oddělaných postav. Další ranou pěstí bylo poslouchat Cheva Cheliose (Jason Statham,) který ve filmu držkuje česky hlasem Ladislava Cigánka (Fox Mulder-Akta X, Harmon Rabb-JAG). Přesto všechno jsem se u této prosté sprosťačinky 2 x nečekaně zasmál, což bylo pro mě samotného překvapením, a proto udělím 2 krvavé hvězdy.

Donnie Darko (2001)

Jako jeden ze "zmanipulovaných", když jsem se probudil z cesty po tečném vesmíru Donnieho Darka, ještě dlouho mě pronásledovaly zážitky z tohoto děsukrásného výletu.

Tváří v tvář (1967)

Nezařaditelný, podivný western. Žádná z postav mi tak nějak nepřirostla k srdci , a proto mi bylo na závěr úplně jedno, jak která skončí. Po technické stránce ovšem na velmi dobré úrovni.

Ringo se vrací (1965)

Giuliano Gemma z Angeliky si zde jako kapitán Montgomery Brown se srandovním tikem v obličeji bere zpět svůj život z nenasytných rukou mexických lotrů Fuentesových. Přes spoustu evidentních chybek koukatelná záležitost, kterou tmelí Enniova titulní melodie. Ve 46 let starém špageťáku vypadá Gemma v části filmu (vousatý pomocník květináře) jako bostonská 46 z NHL David Krejčí v playoff bojích o Stanley Cup, a to si vážně nedělám srandu.

Drive (2011)

Tenhle snímek u mě prostě musel bodovat. Syrovost, pomalé tempo,neokoukané tváře, bezvadná kamera, snad ještě lepší muzika, která jako by se vracela někam do minulosti.