• Western

Kdysi dávno (1980)

Audiovizuální nádhera, která mě přitloukla do křesla a nechala sobě napospas.

Tepepa (1969)

V těchto špagetkách si vyřídí hlavní postavičky důkladně po svém všechny své účtíky. Pro mě překvapující Tomas Milian v roli Jesuse Maria Morana zvaného Tepepa je zde ještě možná o chlup lepší , než jako Manuel "Cuchilo" Sanchez v Halcón y la presa (The Big Gundown). Stejně nečekaně překvapuje ve svých melodiích zde mimořádně úsporný až strohý Ennio Morricone. Zklamání z jeho výkonu však totálně likviduje jeho závěrečná titulková pecka, kterou jsem ve zpívané podobě slyšel vůbec poprvé.

Jiný muž, jiná šance (1977)

Precizně odvyprávěný a velmi uvěřitelný příběh z "Wild West" prostředí. Fílm upřednostňuje zajímavě podané posouvání dějové roviny před detailnějším vykreslením charakterů hlavních postav. Vysoká autentičnost dává tomuto snímku palec nahoru, naopak rušivým momentem je zde je poměrně nešťastné opakované zařazování motivu Beethovenovy Osudové.

Dým bramborové natě (1976)

Patrně nejvíce depresivní film československé kinematografie, vytvořený jasným rukopisem režiséra Františka Vláčila za vydatné hudební pomoci soudobého "mega" skladatele Zdeňka Lišky a kameramanského úsilí režisérova pravidelného spolupracovníka Františka Uldricha. Výsledkem práce tohoto tria je neskutečně kvalitní ponurost, okořeněná přítomností mistra Rudolfa Hrušínského.

Správci osudu (2011)

Poměrně zbytečný film zasazený jako mnoho dalších do prostředí politiky USA spoléhající na svou audiovizuální stránku, která je sice nadprůměrná, leč film jako celek nikoli. Na závěr mohu dodat snad jen to , že se tento film sice tváří jako "Sci-fi", ale "Správci osudu" jako takoví opravdu existují. Dlouhodobě promyšleně manipulují s životy nás všech, a nejsou jimi žádní jiní, nežli hlavní protagonisté NWO.

Dlouhá míle (1989) (seriál)

Do dneška mi není zcela jasné, jak mohl režisér Jiří Adamec zrežírovat tak dobrý seriál, navíc ze sportovního prostředí, což bylo, je a bude vždy velmi složité. Každopádně mu takto na dálku gratuluji za opravdu poctivě odvedenou práci a to nejen jemu, ale i hlavním představitelům sportovcům-běžcům (Skopal,Čenský,Baselides), pro které bylo natáčení rozhodně vyčerpávající.

Frekvence (2000)

Od tohoto filmu jsem moc nečekal, ale k mému překvapení jsem se již po pár minutách "naladil" na jeho frekvenci a vydržel na ní nehnutě až do konce "vysílání". S tradičním nástrahami, které číhají na filmy, kde se prolíná minulost se současností popř. s budoucností se tento kousek vypořádal se ctí. 4 a půl hvězdy zaokrouhluji nahoru.

Sejmout zabijáka (2011)

Asi nejsvižnější gangsterka, kterou jsem měl možnost doposud shlédnout, rychlá jako mořský vítr bičující irskou pevninu.

Velká přestřelka (1967)

Pozdější režijní vůdce Černého korzára a Sandokana si na svém prvním westernovém výletě s příchutí špaget počínal nadmíru dobře. Nejen, že se zde neztratil ve stínu svého slavnějšího jmenovce Sergia Leoneho, ba dokázal oproti "Dolarovkám" i z méně slavným hereckým obsazením dopravit špageťáckým fanouškům z Texasu a z Mexika (ve skutečnosti ze španělské Andalusie) stejně dobrou pochoutku. Ennio Morricone si připravil pro tento film spoustu kvalitní muziky, která v závěrečné půlhodince není k zastavení a to částečně i proto, že stupňující se dějové rozuzlení to prakticky zakazuje.

Poslední údolí (1971)

Pozapomenutý filmový skvost. Příběh zasazený do nádherné scenérie Alp vykresluje snad všechny možné běsy Třicetileté války za krásně snesitelného doprovodu mistra tónů Johna Barryho.