Dárce (2014)

Vzhledem k tomu, že předlohou filmu byla, dle mého názoru vyvedená dětská kniha, neměla jsem od zpracování velká očekávání. Výsledek mě mile překvapil, ale v globále si myslím, že šlo příběh vytěžit víc. Takže za mě zlatý střed.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Opět musím film okomentovat s ohledem na literární předlohu. Bylo mi jasné, že třetí díl bude na zpracování nejproblematičtější. Nápad už je profláklý, arénu jsme tu měli už dvakrát a teď se zdá, že jde jen o politickou mašinérii. Pokud jde o příběh, já v něm vidím (kromě poměrně klasických občanských válek) hezky propracovanou povahu postav, které sice v útlaku své životy žijí "stejně", ale nakonec překvapivě nebojují za to samé. Je až děsivé, jak může být úsloví "účel světí prostředky" trefné. Ale to je všechno zásluha předlohy. Samotné filmové zpracování mě už zase tak nenadchlo. Některé postavy byly směšně oblečené, všechny dialogy se taky extra nepovedly a nevypověděly, co měly. Bojové scény byli sice efektní, ale nějak postrádaly realističnost. Naprosto přehnaně americky pak působila scéna davu prozpěvujícího si podivnou píseň, před hromadným obětováním. Herecky se mi líbila scéna, kdy Katnis hledá v podzemí Prim než se ukryjí před bombardováním. Podtrženo shrnuto film byl průměrný. 4 hvězdy má jen kvůli předloze – myšlence.

Zápisník jedné lásky (2004)

Romantika, která mi vyhovuje. Neprvoplánová, ale hluboká životní láska, která se obejde bez zbytečných obstrukcí a bombastických scén. A také 50.léta jsou prostě krásná.

Chraň nás od zlého (2014)

Ačkoli jsem se na další, dle ukázek duchařský horor velmi těšila, musím poznamenat, že výsledný dojem na chabé tři hvězdičky. Proč nejsou jen dvě je asi hlavně kvůli ztvárnění tří hlavních mužských postav, které děj ozvláštnily. Ale jinak nevím o co se film vlastně snažil. Scény z domů, kde "straší", záznamy kamer, vymítání v několika svých fázích .... atd. to všechno jsem už někde viděla. Všem těmto scénám chybí cokoliv zvláštního. Začátek filmu vypadá slibně, ale asi od poloviny jsme v zajetém scénáři, který divákovi nabízí jen spoustu klišé. Namátkou: upracovaný manžel, "bubák" pod postelí, unesená těhotná manželka s dcerkou, na kterou do té doby neměl čas, podivná záhada z hrobky v cizí zemi, ... . Takže odcházím z filmu a říkám si, kde byla ta pointa? Z celého snímku si odnáším pouze vzpomínku na soví "chachachůůůů".

Původní (2013) (seriál)

The Originals si podle mého názoru vzali z TDV to nejlepší pro fandy upírského a jiného nadpřirozeného dovádění s velkou dávkou hororového naturalismu, který ale není směšný. Naštěstí zde není slaboduché románkování několika milostných trojúhelníků a v ději jde spíš o moc, touhu, pokrevní pouto, pomstu s láskou a nenávistí všeho druhu. Co musím vyzvednout jsou skvělé herecké výkony (na herce jsem zvědavá v jiných rolích), výbornou hudbu, která atmosféru dokresluje tak, že bych se hned nejradši sbalila a vyrazila do New Orleans a střídmé, ale propracované efekty. Myslím si, že v tomto odvětví hororové fantasy jde o opravdu hodně dobrý kousek. A že už jsem toho viděla.

Podfukáři (2013)

Čekala jsem, že po dobrém traileru přijde méně skvělý film. Tenhle mě ale svým dějem zklamal nad očekávání. Obsah slibuje příběh několika kouzelníků a jejich brilantně provedených triků, které tahají za nos, jak FBI, tak Interpol i s lovcem iluzionistů v patách. Přiznejme si ale hned od začátku, že o kouzla zde jde jen v pár několikaminutových scénách. Autoři přirovnávají film k Dannyho parťákům, ale jeho nonšalance nesahá Dannymu ani ke tkaničkám u bot. O partě čtyř jezdců se nedozvíme zhola nic. Popravdě řečeno jde o spolek bezduchých podvodníčků, kteří jsou náhodně vybraní do "společenství kouzelníků - OKA" (historka související s Egyptským bohem Horem je dost přitažená za vlasy) a plní jen příkazy svého GURU, který "napínavě" zůstává až do finále utajen. Párkrát jsem si vzpomněla na zběsilé úprky a hru na kočku s myší a lá Da Vinciho kódu. Do nebe volající a u amerických filmů snad povinnost splňující byly dvě honičky, a to podržte se - nečekaně přeplněné město o svátku nového roku v Číně a autem sem, autem tam než se někde nabourám. No abych nebyla zase jen tak krutá a osvětlila mé tři hvězdy. Líbily se mi docela herecké výkony, mám ráda kouzelnické šou (i když jich opravdu bylo po málu) a i efekty a dejme tomu i ten námět stál za to. V podstatě nešlo o nudu, jen o zbytečně přeplněný a nedotažený film ve svých detailech. Jako byste se dívali na vše, ale neodnesli si nic.

Tísňová linka (2013)

Film byl překvapivě dobře vystavěný. Po celou dobu vás vtáhne do absolutně reálného děje. Já jsem nevěděla, s kým se dříve ztotožňovat. Jordan (Halle Berry) jako operátorka tísňové linky... klobouk dolů před všemi, kteří tuhle práci dělají a ještě se z toho nezbláznili. Před tímhle filmem jsem o náročnosti a náplni práce téhle profese nevěděla zhola nic. A děvčata, která volala na tísňovou linku ... brrr..... velmi reálné a až překvapivě bez "amerických" akčních přehmatů. Což se nedá říct o konci filmu. Ten mi bohužel celkový dojem značně zkazil a i proto dávám za 4. Proč to reálně nemohli dotáhnout až do konce, nevím. Celkově tedy: realistické herecké výkony, fajn scénář i dialogy, výborné téma, kamera a hudba nic nepokazila. Škoda konce velmi přitaženého za vlasy. Doporučuji.

Nespoutaný Django (2012)

Protože mám Tarantinovy filmy ráda, je pro mě i Django zdařilý kousek. Ti, kterým jeho styl nesedí, jej nemůžou ohodnotit nijak pozitivně. Pro ty, co jsou na tom jako já, vřele doporučuju. Hodnotím o kapku lépe než Hanebný Pancharty a chtěla bych vypíchnout výborné herecké obsazení (DiCaprio mě opět přesvědčil). Film je hezkou připomínkou surové reality "divokého západu" s jeho otrokářstvím a filozofií - nelíbíš se mi = zastřelím tě. Obecně je výstavba filmu opět zcela Tarantinovská (hudba, dialogy, morálka x hanebnost). Takže dávám pět.