Terror Firmer (1999)

Áno, Terror firmer je síce film pri ktorom sa moc nenajete ale o to tu teraz nejde. Pokiaľ nie ste človek ktorý má Tromu zmapovanú aspoň ako tak, sú len dve možnosti. Buď budete krochtať blahom alebo krochtať niečo iné. Ja teda moc nie som odborník na Tromu nakoľko som tento indi-pindi fenomén spoznal len nedávno vďaka Filmagu a priznám sa zaujala ma jej tvorba ale toto je v poradí len môj tretí film. Predpokladám že hodnotenie časom zmením ale zatiaľ je to medzi ***** a "odpad".

Interstate 60 (2002)

Asi dve hodiny dozadu som dopozeral film na DVD a hneď na to náhodne prepínal stanice keď tu zrazu začal film Interstate 60 o ktorom som vedel jedine to že existuje. Film ma pohltil rýchlym rozbehom, priebehom a na konci vykopol ako James Marsden nymfomanku z BMW. Zásluhy pripisujem najmä skvelému scenáru pri ktorom som sa nenudil ani minútu a nedočkavo sledoval aké indivíduum bude stopovať za ďalšou zákrutou. Postavy a miesta ktoré bude hlavný hrdina stretávať určite nesú množstvo posolstiev a spoločenskej kritiky no bohužiaľ nemám dosť síl nad nimi uvažovať nakoľko to DVD ktoré som predtým pozeral bol Terror Firmer.

Spálené vzpomínky (2007)

Príbeh tohto filmu je naozaj dobrý. Herecké obsadenie taktiež a ich výkony výborné. Film má spád, relatívne ani nenudí a stopáž je tak akurát. Škoda len že pán Allan Loeb s týmto všetkým neprišiel tak pred ôsmimi rokmi keď sme toto všetko už videli v úžasnom Monster ball a o dva roky v 21 gramov. Spálené spomienky nie sú nič iné len plagiát týchto dvoch filmov a ešte k tomu aj drzo nápadný.

Město ztracených dětí (1995)

Jeden s mojich "most anticipated" filmov všetkých čias ma rozhodne nesklamal. No hlavne po formálnej stránke samozrejme. Ide totiž o unikátne a vo svete filmu neuveriteľne prehliadané vizuálne orgie pripomínajúce to najlešie z Burtonovho ponímania spolu s psychadelickým svetom Neila Gaimana. Príbeh, aj keď originálny, svojou naivnosťou trochu pokrivkáva a infantilný scenár tak trochu prilieva benzín do ohňa. Celkový pocit z filmu však nadočakávania dobrý. Vidieť toto ako päť ročný, dodnes sa pocikávam.

Bathory (2008)

Dobre teda, rozhodol som sa že nebudem zohľadňovať absurdne zbytočnú líniu dvoch mníchov z ktorých sa ten mladší vráti opäť k svojmu debutu ani vyslovene drzé titulné stránky istých českých filmových periodík z hláškami typu " nejdražší ČESKÝ film všech dob " ale zameriam sa na jadro filmu. Rovno poviem že Bathory dopadla u mňa dokonca o niečo lepšie ako som očakával. Jakubiskovi sa vynikajúco podarilo dosiahnuť u diváka pocit vnútorného boja v zmysle pravej povahy čachtickej pani a ponúka tak dvojpólové východisko pre obidve súperiace teórie. Osobne nie som detailne a dopodrobna oboznámený so všetkými hystorickými údajmi a tak si nedovolím prikláňať sa ani na jednu stranu. Na filme je rozhodne vidieť megalomanský rozpočet a tak sa môžme kochať krásnymi kostýmami, skvelými kulisami, pomerne rozsiahlymi a prepracovanými bojovými scénami ( hoci žiadne pelenorské polia sa nekonajú) a celkovo po audiovizuálnej stránke nieje filmu absolútne čo vytknúť. Z hereckých výkonov excelujú jednoznačne Karel Roden a Anna Friel no na moje prekvapenie aj Deana Horváthová. Vo filme nechýbajú ani charakteristické prelínačky medzi realitou a snovým ponímaním deja tak typickým pre Jakubiska čo by mi vôbec nevadilo ale v poslednej tretine som sa v deji v podstate stratil. Bathory je napriek všetkému veľkolepý film ktorý vidieť je povinnosť každého v ktorom aspon trochu tlie iskrička nádeje na vzkriesenie slovenského filmu (aj keď v koprodukcii).

Spáči (1996)

Stále váham medzi 3*a4*. Filmu prakticky nič nechýba a obsahuje všetky zložky z nefiktívnych žánrov. Minnie Driver ako romantický prvok síce nanápadná ale významná, scéna s hotdogovým predavačom humorná a trpká zároveň, Kevin Bacon a nútený obed z dlážky odpudivý, o kontroverznom treste ani nehovoriac ale z celého filmu je suverénne najlepší súdny proces s atmosférou tak hustou že by tuhla krv v žilách. K tomu vynikajúci Dustin Hoffman v roli stroskotaného no šikovného právnika. Ale stopáž je až príliš natiahnutá a najmä pri niektorých DeNirových dialógoch som si aj zazíval. BTW: after poprava dozorcu v reštaurácii je brilantne natočená a fakt som mu to prial ale už mi tam chýbal len revolver prilepený páskou o záchodovú nádrž.

Next (2007)

Ktokoľvek sa chytí Dickovej poviedky má istotu minimálne vo skvelom námete a záleží už jedine od zručnosti režiséra čím to obalí. Lee Tamahori obalil vynikajúci príbeh Next slušnými hercami, príjemnou stopážou ale hlavne istou atraktivitou ktorá dokáže diváka prikovať k obrazovke až do konca.No aj keď vynechám Cageov zostrih film má tak či onak mnoho nedostatkov. Od filmu z roku 2007 by som v prvom rade očakával minimálne lepšie efekty ako boli napr. v takom Cloverfield za tretinový rozpočet. A aj keď sa herci snažia ako chcú, deravý scenár nepustí a tak si ku konci môžte pozrieť chaotický live Counter-strike pričom FBI hrá s cheatom umožňujúci im vidieť za roh a k slovu sa dostane aj náznak Raya Bradburyho.

Highlander 2 - Síla kouzla (1991)

Uf! Teda taká stupidita deluxe sa len tak nevidí. Po výbornej jednotke som čakal minimálne tie isté koľaje ale toto bolo niečo svetelné roky vzdialené. Nevidím síce až tak hlboko do celého sveta menom Highlander ale ako je možné že v prvom diely bol Ramirez head-off a teraz sa tu zrazu objavý, za náušnicu si kúpi oblek aby nakoniec "použil silu" a zničil ventilátor? Tak toto naozaj neberem. Taktieť celkové zasadenie deja do budúcnosti by mi nevadilo, dúfal som aspoň v náznak cyberpunku ale toto niekedy išlo už do Power rangers. Aj od samotných akčných scén a vizuálnej stránky som čakal rozhodne väčšie rúbanice a nie toto. Nechce sa mi veriť že v tom istom roku spatril svetlo sveta T2.

Ratatouille (2007)

Prekvapivo dobré. Myslím že prístup Pixaru k divákom všetkých vekových kategórií sa im tentokrát vydaril skvelo. Uvítal som upustenie od neustále hláškujúcich sidekickov a sústredenie sa na jadro ako také - jedlo. Pri sledovaní filmu som odrazu dostal chuť hádam na čokoľvek čo som mal kedy rád. Nápad s potkanom je zdanlivo blbý ale napokon vynikne tak že si nebudete vedieť predstaviť na Remyho mieste nič iné a o technickej špičke medzi animákmi snáď nieje nutné diskutovať. Myslím že Pixar zostane naďalej jednotkou ešte nejakú tú dekádu.

Eragon (2006)

Eragon je vynikajúci prírastok do žánru fantasy. Film má originálny a pútavý príbeh, výbornú výpravu, perfektné efekty, slušných hercov a tendenciu zaujať diváka. Predošlé slová platia len pre tých ktorý nevideli alebo nečítali Pána prsteňov, Harry Potter, Kroniky Narnie, Excalibur, Čarodeja zememorí, Zlatý kompas, Dragonriders of Pern.................a čokoľvek iné z fantasy je v tomto filme určite možné zhliadnuť. Len tak ďalej Paolini, veselo si kradni ale raz príde doba keď sa minú regály v knižnici v oddelení fikcie.