Dramatický příběh vznikl podle stejnojmenného autobiografického bestselleru Lorenza Carcaterry a představuje kontroverzní vyprávění o událostech, které nemilosrdně ukončily dětství čtyř chlapců a uvrhly je do světa nejhrubšího násilí. Ani po mnoha letech bolestivé vzpomínky nelze vymazat: svět Pekelné kuchyně jim nabídne možnost vyrovnat staré účty... (Universal)

Arx

Spáči se mohou klidně řadit k takovým filmovým skvostům jako Vykoupení z věznice Shawshank nebo Zelená míle. Opět jde o velmi silné drama, které vás pohltí a nepoznáte co je nuda i přes celkem dlouho délku filmové stopáže. Spáči nenechají nikoho chládným. Herecké výkony hlavně mladíků v první půli jsou opravdu skvěle zahrané a spolu s RainManem jsou Spáči Levinsonovi nejlepší filmy. ()

pepo

Pre mňa osobne je táto dejovo epická dráma Barryho Levinsona (Rain Man, Pes lump) jedným z najlepších filmov 90. rokov. Zúfalo nedocenený príbeh štyroch chlapcov, ktorý urobili chybu. Dostali sa do polepšovne, kde boli týraní, znásilňovaní a mučení. A po rokoch sa ako zlomení muži mohli po vzore svojho milovaného Monte Crista pomstiť. Dokonalé remeslo po každej stránke, dejovo strhujúce a vo vykreslení chlapského kamarátstva nedostižné. Pred kamerou sa navyše pohybujú herci ako Dustin Hoffman, Robert DeNiro alebo Brad Pitt. Oscarová nominácia iba pre hudbu Johna Williamsa je ďalším z mnohých prešľapov akadémie. ()

tron

„Musíš to pretrpieť. Keď raz začneš utekať, ľudia nezabudnú. A už nikdy utekať neprestaneš." Jeden z najlepších filmov 90. rokov. Má v sebe niečo z Kingovho Tela. Možno sú Spáči trocha pridlhí, ale nakoniec všetko do seba pekne a osudovo zaklapne (Rizzo). Vlastne, aby som pravdu povedal, pokojne by som si dal 4-hodinový režisérsky strih (ak by taký existoval, čo žiaľ neexistuje). Na konci diváka čaká príjemné naplnenie. Zaujímavé sú zmeny nálad: od bezstarostného chlapčenského letného (mestského) dobrodružstva cez zostup do najhlbšieho ľudského pekla až po finálnu, silnú satisfakciu. Dokonalé herecké obsadenie (deti, kňaz De Niro, alkoholik Hoffman s vrkočom, Kráľ Benny, pedofil Bacon), nádherne prekombinovaný plán pomsty (jedna z hlavných postáv miluje Grófa Monte Christo, to hovorí za všetko), žeravá newyorská Pekelná kuchyňa a mimoriadne intenzívne scény (prvé znásilnenie, vyzradenie minulosti vo Wilkinsone otcovi Bobbymu a Carol, pád vozíka dole schodmi). Mierne mi vadila jemná odfláknutosť zvyšku bacharov (okrem Nokesa), vinou čoho ste si ich z prvého dejstva nezapamätali a tak, keď došlo na pomstu, možno ste si ju neužili až tak, ako ste si mali. ()

IQ Tiqe

Čekal jsem něco jiného, ale zklamaný vůbec nejsem. Čekal jsem, že půjde o pomstu dozorci, který je jako děti týral. O plánování pomsty, o tom, jak ho dostanou atd. Ale nebylo. Líbil se mi správňácký kněz Robert De Niro a menší, ale perfektně zahraná role "opilého" právníka od Dustina Hoffmana (u mě má symbolického Oscara za vedlejší roli). Nejvíc "bodů" si u mě získal soudní proces. Katarze se konala. # příběh 9 | hudba 6 | humor 1 | akce 1 | napětí 5 | pustil bych si znovu 7 ()

Tommy987

Veľmi (VEĽMI) silný príbeh o zločinoch a ich trestoch, ktorý vás núti premýšľať nad udalosťami, zaangažovať sa do príbehu a riešenia konfliktov. Je lepšie zabudnúť na ohavnú minulosť alebo sa rozhodnúť vykonať krutú pomstu, riskovať vlastný život (prípadne kariéru) a vziať zákon do vlastných rúk? Zaslúži si monštrum, ktoré ubližovalo bezbranným chlapcom umrieť? Kruto a chladnokrvne? Je nutné opäť si pošpiniť vlastné ruky iba v mene pomsty? To všetko v dokonalom filmovom balení pod režisérskou taktovkou Barryho Levinsona a hereckým koncertom Kevina Bacona, Roberta DeNira (ten chlap zvládne aj kňaza) a Brada Pitta. Skutočný (?) príbeh o tom ako dokáže hlúpa chlapčenská chyba a nasledný tragický sled udalostí (z)ničiť osudy ľudí. 10/10 ()

• Během natáčení museli Brad Renfro (mladý Michael) a Joe Perrino (mladý Shakes) nosit barevné kontaktní čočky, aby měli stejnou barvu očí jako Brad Pitt (Michael) a Jason Patric (Shakes), kteří hráli jejich postavy jako dospělí. (Listeroman)
  • V nápravném zařízení pro mladistvé je v kině promítán film Harper (1966). (PlayEasy)