Nuda v Brně (2003)

Zo začiatku to vyzeral skôr na Nudu v obyvačke ale nakoniec mi tých 100 minút napumpovaných silenou sexualitou celkom rýchlo ubehlo.

Insomnie (2002)

Ľutujem ale Insomnia bola pre mňa až nečakane nudná dvojhodinovka. Príbeh je síce skvelý, naháňačka po brvnách má gule a nevyspatý Al Pacino v roli dvojtváreho detektíva je výborný. Ale to tempo je dosť pomalé. Škoda. Veľmi som si od Insomnie sľuboval ale pre mňa je to zatiaľ najslabší Nolanov film.

Doodlebug (1997)

Ej, tak tomu hovorím debut! Zlejte dokopy akýkoľvek voľný myšlienkový pochod Davida Lyncha spolu s úvodnými stranami Dickovho Temného obrazu a dostanete Doodlebug.

Zlověstné ticho (2007)

Skvelý horor, nemôžem inak než za 5*. James Wan už pri debute dokázal, že on je ten kto má potenciál a má v pláne ho využiť. To aj spravil a podarilo sa mu to excelentne. Na Dead Silence som sa tešil ako malé dieťa už pri skvelom traileri. Výborný príbeh je dostatočne temný a spolu so skvelou atmosférou tvorí tie správne ingrediencie na hororový film, o záverečnom zvrate nehovoriac. Design bábok, zrúcanina divadla a Mary Shaw sú doslova na pos*atie a ja sa budem odteraz na bábiky vo výkladoch hračkárstiev pozerať s väčším rešpektom. No aj tak mám pocit že by filmu viac prospelo keby sa celý odohrával v polovici 20. storočia ako niekoľko skvelo natočených flashbackov ( obzvlášť scéna pri predstavení v divadle nemala chybu ). O to viac ma mrzí komerčný neúspech filmu a z toho vyplývajúce zrušenie pokračovania.

Scary Movie 4 (2006)

Po nemastnej neslanej trojke som bol príjemne prekvapený svojim vlastným smiechom. Samozrejme nechýba tradičný fekálny humor ale tentokrát je podávaný vo vhodnejších momentoch ako v predošlých dvoch dieloch. Po jednotke zatiaľ najlepší Scary movie z celej série.

Casshern: První samuraj nového věku (2004)

Keď sa nedávno na CSFD objavil trailer na Casshern bol som z neho na vetvy a dennodenne som čumel do výkladov stánkov ako pedofil do kočíka, že kedy ho konečne uvidím . Po včerajšom zhliadnutí som ale tak trochu sklamaní. V prvom rade musím aj ja potvrdiť tvrdenie z okolitých komentárov, že sa naozaj jedná o hrané anime. No problém je u mňa v tom, že anime je proste anime a hraný film je hraný film. Po CHINESSE TALL STORY ma už síce z Ásie neprekvapí nič ale Casshern vo mne napriek všetkej pompéznosti a skvelím megalomanskím scénam zanechal pocit akéhosi nepokoja. Za 6,000,000 dolárov film síce vyzerá úžasne ( aj keď podaktoré animácie sú ako z 10 ročnej videohry ), filter strieda filter, akčné scény aj keď sú ultrarýchle sú natočené s citom ale celkovo je to viac ako dvojhodinová prehliadka efektov bez hlbšieho posolstva pre mňa. Byť to animované dávam však 5*.

Temný rytíř (2008)

Vždy je ťažké komentovať film ku ktorému v podstate nieje čo dodať. Dark knight je filmový diamant vybrúsený do najjemnejších detailov a mne nezostáva nič len rutinne potvrdiť fakty. V prvom rade treba potvrdiť fakt že napriek tomu že je to naďalej Batman ktorý by mal zlíznuť smotanu od 22. januára všetci dobre vedia že je to Joker okolo ktorého sa celý tento hype točí. A je to skutočne hype zaslúžený pretože to čo tu Heath Ledger predviedol sa nepodarilo doteraz nikomu a ešte nejakú dobu potrvá kým sa nájde osoba s presvedčivejším stvárnením dokonalého zla. Ale nedovolím si vytknúť žiadnemu hercovi ani len to najmenej pretože každý hrá to čo sa od neho očakáva a teší ma že Gary Oldman tu dostal oveľa viac priestoru ako v BB a Aaron Eckhart je od ĎAKUJEME ŽE FAJČÍTE pre mňa zárukou kvalitného hereckého koncertu. Dark knight je film ktorý musíte vidieť na plátne, vlastniť ho na DVD, milovať Jokera a hlavne v živote ho nepozerať s iným ako originálnym dabingom ( aj keď na druhej strane som zvedavý ktorý babrák sa zhostí dabingu žolíka ). Pevne verím že tak ako sa Che Guevara, Alex z CLOCKWORK ORANGE a Tony Montana zo SCARFACE stali módnymi ikonami na tričkách tak sa tejto kultovej pocty dostane aj Ledgerovmu Jokerovi. Touto cestou by som chcel popriať Christopherovi Nolanovi príjemnú dovolenku na Olympe s pohárom vychladenej ambrózie v ruke len ho prosím nech nezaspí na vavrínoch pretože fanúšikovia čakajú.

Scary Movie 3 (2003)

Prvý diel považujem za originálny počin ktorý spustil lavínu samoúčelných paródií. Druhý s kvalitou klesol rapídne dolu a len rýchlo prihrieval horúce železo. Nieže by sa to isté nedalo povedať o trojke no predsa je tu cítiť prítomnosť Zuckera a nenarážam tým na Leslieho. Bavil som sa viac-menej ( skôr menej ) priebežne ale niektoré scénky boli fakt priklincované ako napr. "...žiadny sex..." v podaní Denise Richards. Hoci časy kultových Bláznivých striel sú nenávratne preč.

10 000 př. n. l. (2008)

Nemám poňatia kam Emmerich situoval tento film ale veľmi rád by som túto krajinu pred 12000 rokmi navštívil. Veď kde inde sa naskytne čarovná prechádzka po zasnežených horách ústiacich do tropického pralesu a následne do púštnatej savany s kopou pyramíd. Poteší aj fakt že šabľozubé tigre milujú ľudí, obrovské chlpaté mamuty sú na stavbu v rovníkových horúčavách ako stvorené ale pozor na mäsožravé pštrosy! Výskyt ľudí snáď všetkých rás na jednom mieste je úplná samozrejmosť hoci ich kostými a aj okolité kulisy podozrivo pripomínajú Stargate (zrejme o ne Emmerich zakopol keď hľadal inšpiráciu vo svojej doterajšej tvorbe). Bohužiaľ 10000 B.C. je napriek všetkým uvedeným kladom doteraz najhorší tohtoročný film aký som videl. 1* za slušé efekty.

Vexille 2077 (2007)

Asi takto by to vyzeralo keby svoje skúsenosti spojili Isaac Asimoc, Mamoru Oshî, bratia Wachowski a Frank Herbert. Snáď sa tu nájde aj štipka Capcomu ale to je detail. Aj keď Vexille nepriniesol dokopy nič čo by sme doteraz nevideli nedá sa ani povedať že by filmu niečo chýbalo. Hádam len dialógy sú občas na zívanie a len slúžia ako vata medzi strhujúcou akciou. Vizuálne spracovanie je špičkové (čo pre japonské sci-fi považujem za samozrejmosť) a celkový robotický design je pre film veľké plus.