Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Horor
  • Drama
  • Akční
  • Komedie
  • Krimi

Recenze (5 341)

plakát

Bohem zapomenuté město (2008) 

Průměrná duchařina s televizním vizuálem dostane spád a přeci jen nějaké to napětí až v poslední třetině. Ano, na začátku je sebevražda, která hluboce otřese Julií, páč ta je přesvědčená, že jí mohla zabránit. Pak už s oficiálním obsahem moc nesouhlasím. Julia s přítelem a dvěma dalšími novináři odjede udělat reportáž do dávno vylidněné vesnice, jelikož jí to doporučila psycholožka. Tam se skupina snaží odhalit záhadu, která za zmizením obyvatel stojí. Nu a pak tu máme kousek z Indiana Jonese, magický artefakt a nacisty. Německé, samozřejmě. Osobně nepovažuji duchařiny za příliš strašidelné a zde tomu není jinak. Ale jak jsem zmínil, poslední třetina a zejména čtvrtina atmosféru mají, čemuž hodně napomáhá hudba. Každopádně jedním z nejděsivějších momentů je setkání s...oslem. Z původní jedné hvězdy jsem vytáhl na slabounké tři, žádný zázrak se ovšem nekoná. Závěr sympatický.

plakát

La pasajera (2021) 

Dvě ženy, jedna navíc s dcerou, si přes agenturu sjednají odvoz do vzdáleného města. Vyzvedne je postarší chlapík Blasco s dodávkou, kterou kdysi používal jako majitel firmy hubící hmyz. Při nezávazné konverzaci to jiskří a je jasné, že názory na ženy a muže mají řidič a pasažérky výrazně odlišné. Vše ale funguje do té doby, než najdou u silnice podivné havarované těleso a následně srazí ženu, co stála uprostřed vozovky. Když jim dojde, že mají co dočinění s mimozemským organismem, je už pozdě. Lehké ozvěny Věci, Vládců loutek a spřízněných sci-fi hororů o napadení Země emzáky. Není to velkolepé ani bombastické, ale příjemné. Naháněčky, boj o život, vetřelčí sliz, chapadlo a solidní a dostačující speciální efekty. Někde mezi konverzačkou a akcí. Formálně vydařené. Za mě výborné, avšak očividně ne pro každého. Navíc je asi třeba být naladěn na správnou notu.... matka zabijácká!

plakát

Lovely, Dark, and Deep (2023) 

-Jsi skutečná?- Lennonovou, jejíž křestní jméno nějak nezaznělo, pronásleduje noční můra. V dětství si hrála se sestrou Jenny v parku. Jenže Jenny při hře zmizela a už ji nikdy nenašli. I v dospělosti si nyní rangerka Lennonová myslí, že sestra byla unesena a ona ji najde. Asi tak do poloviny ji sledujeme v krásné přírodě plnit své úkoly. Pak se všechno změní v jednu halucinaci, co nejspíš běžného diváka ubije. V jisté chvíli jsem měl pocit, že už chybí jen Freddy. Dojde kupodivu i na střeva ven, ale v tak letmém okamžiku, jako by se to ani nestalo. Nakonec se divák dočká vysvětlení, ovšem cesta k němu je hodně klikatá. Skvělá kamera a ještě lepší hudba, co vytváří neklid a tajemno a v celém filmu hraje prim. Mám pocit, že lesy vzhůru nohama se od jisté doby stávají manýrou, i když se nakonec ukázalo, proč byly použity. Čekal jsem něco trochu jiného, a byť mám divné a magorské filmy rád, ty tři hvězdy jsou tentokrát hodně ušmudlané a téměř vyhaslé.

plakát

Viejos (2022) 

Když Mariova matka spáchá sebevraždu, a nutno říci, že jde o stařenu, neváhá a i přes protesty své druhé ženy Leny bere otce k sobě. V tom ho podpoří i dospívající dcera Naia. Delší dobu to vypadá jako psychologické drama rodiny, jenže stupňující se tíseň a podivný neklid dávají tušit, že to je jen začátek blížící se hrůzy. Závěr je čistá apokalypsa a soustředěný divák jistě pochopí proč. Jde totiž o podobenství. Film je pomalejší, ale s dobrou atmosférou, pěkným vizuálem - zlatohnědé filtry pomáhají navodit tajemno- a místy strašidelnou hudbou. Spíše než horor je to mysteriózní thriller.

plakát

Discarnate (2018) 

Příjemné překvapení a jsem rád, že jsem se nenechal odradit zdejším hodnocením. Ve filmu nic nového, ale já mám tyhle surrealistické halucinogenní počiny rád. Bubák, požírající maso nevinných, vědec, co chce získat zpět rodinu, a vědecký tým, který zkoumá hranice mezi světy živých a mrtvých. Doktor Mason je sobecký parchant, co je ochoten obětovat vše a všechny, aby nalezl uneseného syna. Líbil se mi barvitý vizuál, kdy občas nebylo jasné, co se ukrývá ve světlech a stínech, a tak byl dán prostor fantazii. Hned úvodní scéna je výborná, já ale přidám hvězdu za tu poslední, která by klidně mohla být delší. Velmi dobrá je rovněž úderná hudba. Film není prvoplánově strašidelný (a který dnes je, že?), ale má dobrou atmosféru, místy je tísnivý. Scény s bubákem jsou fajn. Zřejmě pro okrajové publikum, mainstreamový divák by se měl filmu raději vyhnout.

plakát

Děti Anakondy (2008) (TV film) 

Snímek odkazuje na Honbu za krvavou orchidejí, a tak motiv je stejný - vývoj léku na rakovinu a Alzheimera. A protože je televizní, nelze čekat zázraky. Speciální efekty jsou samozřejmě nevalné, avšak mnohem lepší než u části produkce The Asylum. Pořád mi vrtalo hlavou, jak může had trhat obětem hlavy (ale hezky, to ano), končetiny a překusovat je. Dobře, je to mutant s pomalu krokodýlí hlavou. Tím se i filmaři vyhnuli tomu, aby dodržovali vše, co má anakonda mít a čeho je schopná. Na druhou stranu mě velmi potěšil odkaz na vetřelčí ocas - v přímém přenosu třikrát! Pinkus připomněl Burkeho a opuštěná tovární hala loď Nostromo. Jen Amanda není holt Ripleyová. Gore dobré, dojde i na střeva ven. Možná nejlepší je hudba. Místy velmi vtipné! Když má Grozny v hrudi deseticentimetrovou  díru, Ammanda ho uklidňuje, že to bude dobrý. Podobných perel je více a mě bavily. Pootevřená zadní vrátka už ale nikdo neotevřel...

plakát

La novia ensangrentada (1972) 

Jeden z četných filmů inspirovaných Carmillou od Sheridana Le Fanu, která mě v knižní podobě nijak neochromila a za Stokerovým Draculou pokulhává na míle daleko. Většina filmů je lepších než samotná předloha a zde tomu není jinak. Susan se vdala a odjíždí s manželem na jeho starobylé rodinné sídlo. Manžel (Simón Andreu) je typický násilnický macho, a tak je Susan neustále zmítána rozporuplnými pocity k němu. Když ji začne navštěvovat upírka Carmilla, nedá jí příliš práce probudit v Susan temnou stranu. Film sice obsahuje sexuální scény a nahotu, ale pornografie to není. Navíc řada dobových snímků šla mnohem dál. Nechybí ovšem krvavé scény - první ubodání a vyjmutí srdce jsou šťavnaté. Směrem k závěru film hrubne a násilí exploduje. Výborný vizuál, restaurovaná kopie má úžasné barvy. Film po většinu času pomalejší předkládá krásné romantické obrazy sídla a zahrady. Dnes spíše pro okrajové diváky a žánrové fanoušky.

plakát

La controfigura (1971) 

Giovanni žárlí na každého, kdo se k Lucii přiblíží. Když se objeví Eddie, vyznávající svobodu hippies, je doslova posedlý tím, že ho s ním bude Lucia podvádět. Lucia je koketa a asi jí moc nedochází, co se Giovannimu  honí hlavou. A do toho všeho přijede její matka. Giovanni se do ní zblázní, ona se pro změnu zblázní do Eddieho. Retrospektivní vyprávění nemá ucelenou linii, protože Giovanni si představuje různé situace, co se pak volně prolínají s jeho skutečným životem. Nechybí v nich prudká vášeň ani vražda. Pointa je nečekaná nejen pro Giovanniho. Tedy v té zakalené mořské vodě člověk chvílemi nevěděl, na čí holý zadek se vlastně dívá. Jinak drama o vášni a nenaplněné lásce tak, jak to Italové umí. Samozřejmě hudba je vynikající a důležitou složkou filmu. Mohl být drsnější, ale zase nahotou nešetří. 3,5* zaokrouhluji nahoru. Pro dnešního diváka však tenhle film asi moc nebude.

plakát

Pohřbívám živé (1958) 

Mapa hřbitova a do ní jsou zapíchané špendlíky. Ti, co už jsou pohřbení, mají černý, ti, co ještě žijí, ale už si předplatili místo, mají bílý. Co se ale stane, když nový ředitel hřbitova Robert Kraft omylem vymění špendlíky někomu, kdo ještě žije? A lze snad postup i obrátit? Vcelku zajímavý nápad. O mysteriózní atmosféru se postarala především hudba, i když černobílá kamera je také fajn. V jednu chvíli se mi vybavil Nezvratný osud, později pak Noc oživlých mrtvol. Pointa nakonec nebyla šokující, ale zcela jiná a sympatická. Snímek spíše pro příznivce starých hororů. Za mě dobré.

plakát

Tady Havel, slyšíte mě? (2023) 

Jsem v pokušení dát pět hvězd, ale to se nedělá, když člověk film neviděl. Zato ti, co dali odpad či jednu hvězdu ho neviděli, jelikož do kina na něj rozhodně nešli, jinak by to byli pokrytci. Ovšem chcimírové a další tu budou opakovat komunistické bláboly typu humanitární bombardování, které Havel nikdy neřekl. Váží si ho celý svět, jen část Čechů má raději bratry na východě, co nás půl století řídili a z toho 20 let okupovali. Míval jsem za jeho prezidentování výhrady, než jsem později pochopil, co všechno skutečně mohl a co ne. Zaprděná česká kotlina bude ale brblat stále, jelikož to snad máme v národní povaze. Za mě doposud nejlepší český prezident, kterému se jen tak někdo nevyrovná. Až uvidím film, doplním sem recenzi.