Moon Garden (2022)

Alegorický příběh, surrealistické putování světem nespoutané fantazie. Emma musí najít cestu z temného vězení a při tom má v patách monstrum, co si vzhledem a úskočností nezadá s Vetřelcem či Chattererem (Hellraiser). Část je animovaná, a tak si nelze nevzpomenout na Jana Švankmajera a nejen na jeho Něco z Alenky, určité scény mi evokovaly videoklipy skupiny Tool (např. Schizm, Lateralus, Sober nebo Stinkfist). Haven Lee Harrisová (Emma) je naprosto skvělá, její herecký výkon zcela přirozený - strach, údiv, smích i pláč jakoby ani nehrála, ale přímo prožívala. Báseň plná metafor a symbolů pro ty, co rádi přemýšlejí a pouští uzdu fantazii. Láska, síla a naděje vedou k vítězství nad temnotou a smrtí. Není to ale jednoduchá cesta a překážky se někdy zdají nepřekonatelné. Ještě že má Emma vzpomínky na to, jak jí některé z nich učili rodiče překonávat. Ano, je to do určité míry horor, avšak nikoliv pro mainstreamového diváka. Snímek pro okrajové publikum získal na festivalech 28 cen a 15 nominací, což netřeba dál komentovat.

Frankensteinova dcera (1958)

Horor ani ne, ale jako komedie výborné. Zejména, když se dá do práce nepovedená žena-monstrum, je pro zábavu zaděláno. Jinak tolik klišé aby jeden pohledal. Ženy jsou hloupé, blondýny, jako je Suzie, úplně, ale hned za ní je Trudy. Muži nejen že ženám nevěří, ale Oliver jen tak prohodí, že mozek moderní ženy už je vyspělejší, a tak ho bude možné ovládat tak, jako tomu bylo u mužských monster jeho předchůdců. Nakonec ale i Johnny se ukáže jako blb, když uvěří až tváří v tvář smrti. Nu a Don, ten se po zmizelé přítelkyni ani neohlíží, ba se zdá, že je mu to jedno. Největší slabinou je zbytečná délka, radikální sestřih by pomohl. Nejlepší je závěr v laboratoři, avšak i přesto lze film doporučit maximálně sběratelům. Za pobavení dávám 2,5*

Past (2024)

Poslední Shyamalanovy filmy mě dosti bavily, zatím nejvíce z nich Někdo klepe na dveře. U Pasti mi trochu vadí, že se vzdal mysteriózna (i když je to zde v žánrech) spojeného s fantastikou. Takové to nečekané, kdy si člověk říká - a safra! Přesto se mi hon na vraha líbil - na jedné straně civilnost a na druhé vypočítavost a využití otřepaných klišé. Poslední scéna před titulky ale jasně napoví, a být by tam nemusela, jenže někteří diváci to rádi po lopatě, že Shymalan si s námi hrál a že to všechno byl z jeho strany záměr. Hudba sice nebyla má krevní skupina, avšak Saleka zpívá dobře a je jasné, že cílí na dívčí publikum. Příjemně, dá-li se to tak říct, mě překvapil Hartnett. Jeho výkon byl sice poněkud prkenný, ale k jeho roli seděl. Navíc i mimikou dokázal vystihnout, co se mu za hnusy honí hlavou. Jinak z hlediska instruktážního bylo hezky vidět, jak jeden žvanil dokáže zhatit sebelépe připravenou akci. Jak se říká, tajemství to je, když o něm ví jen jedna osoba. Jasně, oživení by jistě přinesla poctivá práce se sekáčkem na maso, ale tak třeba příště...

Muž s kinoaparátem (1929)

Vynikající obrazová báseň využívající rozličné filmařské postupy včetně prolínání, koláže nebo animace. Mikropříběhy, asociace, kontrasty, paralely. Kompozice, perspektiva, detail. Chudoba a bohatství, svatba a rozvod, člověk a stroj. Na jedné straně se dívka cudně převléká ke kameře zády, na druhé vidíme zcela naturalistický porod. I když na nějakou nahotu nakonec dojde, páč u moře je to logické. Mnohé záběry vypadají jako z jakéhokoliv tehdejšího evropského velkoměsta. Zaujaly mě šicí stroj Singer i maličká svastika. Střídání tempa pomalého a rychlého bylo zcela vyvážené a samozřejmě ještě podpořeno skvělou hudbou. Viděl jsem kopii s hudbou, co složil Jason Swinscoe, ale líbil by se mi i snímek s hudbou Michaela Nymana, kterého mám rád. Prosté okamžiky uměleckým okem kamery.

Ztracený ostrov (2009)

-Už jsou pryč. Musíme se vrátit...uááááá!- Survival s klasicky nesympatickými postavami v takříkajíc lesní podobě, kdy místo hor a lesů je ostrovní džungle. Ta je alespoň pěkná. Peter je machr, a tak není divu, že osádka lodi ztroskotá. Na ostrově ovšem žije prapodivný kmen vypadající jako kříženci opice a leoparda, co má rád maso. Masky jsou vcelku povedené, ovšem akce podivně chaotická. Liz by ve skutečnosti byla mrtvá hned několikrát. Chvílemi jsem zahlédl evokaci Predátora, škoda, že se tvůrci nevydali tím směrem. Možné spoilery - roztřískáte vysílačku, když vás chce někdo kontaktovat? A jako konec bych si představoval moment, kdy Liz skočí do moře, člun na zádech se jí rozevře a ona se v tichosti mezi mořskými bublinkami utopí... I tak ale podle posledního záběru počítám, že ta blbka moc šancí neměla...

Noční přání (1989)

Surrealistický horor má jako hlavní motiv manipulaci se sny. Zkoumaný objekt se vždy dostane do krajní situace, kdy ho čeká smrt. Profesor by chtěl, aby studenti, účastnící se experimentálního programu, dokázali ve snu zemřít a překročit pomyslnou hranici života a smrti. Další část pak pokračuje v budově vedle dolů nacházející se v oblasti, kde jsou zaznamenávána UFO. Při snaze vyvolat neznámou entitu studenti tápou, zda se jedná o démonickou bytost, mimozemšťana nebo prosté halucinace. Směrem k závěru nabývá snímek na fantastičnosti. Nevalné optické efekty odpovídají možnostem doby, naopak mechanické se mi líbily. Znetvořená pukající a roztékající se těla zahalená do svítivě zelené mě potěšila. Škoda, že nedošlo i na nějaké to chapadlo. Dnes spíše pro sběratele a příznivce osmdesátkových hororů. Za mě spokojenost.

Maniac (1963)

V úvodu jsme svědky nejprve napadení patnáctileté Annette a následně brutálního umučení obšourníka. Samozřejmě svářečskou práci divák nevidí, ale to bych ani nečekal. Nu a pak přijde drama, kdy Jeff Farrell, americký malíř, co právě pustil k vodě prachatou milenku, zabředne mezi dvěma mlýnskými kameny - Annette a její macechou Eve. Záhy je jasné, komu dá přednost. A když tuhle telenovelu divák přečká, přijde na řadu důmyslná poslední třetina, možná čtvrtina. V ní se ukáže, kdo je onen maniak a také kdo je v rozehrané hře chytřejší. Být nejdelší prostřední část svižnější, hodnotil bych ještě výše. Každopádně závěr je hnán až na dřeň... 3,5*

Krvežízniví faraoni z Pittsburgu (1991)

Svižný krimi horor o masovém vrahu, co si vybírá prostitutky. A ne ledasjaké, všechny totiž spojuje minulost - pocházejí z Las Vegas. Mordy jsou drsné, ale divák si je v detailu zas až tak neužije. Sbíječka, sekáček, motorová pila. Možná nejbizarnější je vysátí vnitřností pomocí výkonného vysavače skrze ústa... Jinak film není prvoplánově vtipný, což asi ani nebyl účel. Ovšem antikuřácká odvykací kůra nemá chybu! Každopádně směrem k závěru krve přibývá a nakonec jí je celá nádrž. Do určité míry bláznivé, a tak by nikdo neměl očekávat shakespearovské výkony. Viditelná je ovšem inspirace italským giallem - maskovaný vrah, brutální vraždy a samozřejmě barvy, jimž vévodí červená ve všech možných podobách. Samotný film pak vypadá, jako by vznikl v polovině osmdesátých let.

Blood Massacre (1991)

Když vražedný gang prchá po nevydařené loupeži, dostane se na farmu Parkerů. Záhy se rozjede home invasion, kdy se členové gangu nehodlají s rodinou nijak párat. Jenže farma je dům nalevo, byť ne poslední, ale první. Rázem se tak - možný spoiler - mění žánr v buranský horor. To ale není všechno, páč na diváka čeká ještě jeden výživný twist. Nízkorozpočtový splatter nejde pro škopík krve daleko. Samozřejmě že gore není dokonalé, avšak je ho dosti. Useknutá hlava, nůž v akci, domácká mina v akci, pilové kotouče v akci a dojde i na vnitřnosti ven. Celé je to svižné a příjemně krátké. Nahota sice nulová, takže obnaženou děvu si prohlíží jen filmový štáb a George Stover, ovšem krvavé milování se zas tak často nevidí. Mně tenhle brak tentokrát sednul a konec, ten je šťavnatý. Silné 3 nakonec zvedám na slabší 4*. Jen pro skalní žánrové fanoušky.

Noční příšera (1982)

Otřepaný motiv v rámci sci-fi (už i v té době) o mimozemšťanovi, co je pravým opakem E.T. Úvodní počítačové efekty jsou naprosto otřesné, naštěstí ty další jsou o něco lepší. Šerif s kolegy (a kolegyní), kteří mu povážlivě ubývají drápatou hnátou emzáka nejen, se snaží bestii dostat. Tvor je stroj na smrt! Přestože lidé brzy zjistí, že kulky z pistolí a pušek mu neublíží, pálí do něj po celou dobu filmu. Emzák má ovšem pistolku, co každého promění bleskově v popel. Naštěstí je jí zbaven, a tak konečně dojde i na nějaké lacinější gore. Skoro střeva ven, uražená ruka, rozervaná těla a utržená hlava. Místy trochu komické - souboj Draga a Jamieho připomíná českou fackovací rvačku z hospody, krev ale nakonec teče. Najde se i místo na sex, který má divák možnost sledovat prostřednictvím hlav obou aktérů. Snaha o napětí by byla, škoda když je nechtěně shozeno třeba ve sklepě, kdy emzák trpělivě čeká, než bude zapojen proud. Dobré je, že zařve kdokoliv, a tak tipování někdy nevyjde. Já mám tyhle osmdesátkové filmy rád, takže nakonec spokojenost. Dnešní zhýčkaný divák ale asi snímek neocení. Možný spoiler - Jo a to grilování nakonec nebylo špatné.

Časové pásmo bylo změněno