Captain America: První Avenger (2011)

Nakonec jsem se nad tím slitoval a nějaké ty hvězdy přihodil, ale žádná sláva to není. Největší slabinou je rozhodně jeden z nejvyumělkovanějších scénářů posledních let. Příběh o tom, jak se z otloukánka stane hrdina národa? To nešlo vymyslet něco lepšího? Nevím jak je to v komiksech, ale v dnešní době to působí jako další tuctové klišé. Líbila se mi pouze myšlenka, proč byl z rekrutů vybrán právě Steve Rogers. Dále tu máme hlavního padoucha. Další zklamání. Tím nemyslím Weavinga, ten to zahrál dobře, ale to, jak byl využit. Hodně mi to připomnělo X-men: První třídu, kde byl hlavní zloduch také naprosto nevyužit. To sundání masky mělo prostě přijít mnohem dříve. Z celého filmu mám pocit, že tady šlo jen o to, aby CA jen dostal film a byl představen hlavní zlosyn, všechno ostatní (příběh, atmosféra...) bylo podružné.

Thor (2011)

Po první půlhodině jsem byl rozhodnut tomu dát plný počet. Hodně se mi líbilo ztvárnění Asgardu, který spíše připomínal výjev z fantaskního světa než z komiksu. To samé by se dalo říct i o té ledové planetě. Vůbec celý ten nově představený svět působí na dnešní neoriginální hollywood docela svěžím dojmem. Stejně tak i to, jak režisér a herci pojali herecké výstupy, které spíše připomínají divadelní představení. Světu Asgardu tak nemůžu nic vytknout. Bohužel je tu ale ještě jeden svět, Země, který lze popsat jediným slovem: PRÁZDNOTA. Jiné slovo mě nenapadá. Jestliže lze na mytologii Asgardu postavit nové Hvězdné války, tak na ději na Zemi by šla postavit jen další sezóna Dawsonova světa. Celá pozemská epizoda je naprosto zbytečná. Jestli chtěl scénárista spojit Thora s Avengers, měl na výběr snad tisíc lepších možností jak to udělat. Klidně by stačila nějaká tajná scéna po titulcích, namísto obětování půlky stopáže romantickému namlouvání. 50%

Pavouci z vesmíru (2010)

Na to, že to stálo deset mega, tak to nebylo vůbec špatný. U takovýchto levných snímků o výsledném požitku nerozhodují kvality filmu (protože obvykle nejsou žádné), ale to, jestli splnil očekávání. Já jsem očekával ultra levné a blbé béčko s originálně pojatou mimozemskou invazí, a to jsem skoro dostal. Nejdřív nějaké ty klady. Prvním je samotná technologie vetřelců a celé jejich pojetí. Všelijakých šedých ufounů, kteří se zmůžou na invazi jak z druhé světové války, už si hollywood užil docela dost. Takže už žádné schovávání křehké techniky za energetické štíty. Tihle nic takového nepotřebují a takové znovuobnovení kompletně zničené mateřské lodi vyvolá větší dojem než technika, co vypadá jako nezničitelná. Kradení mozků? Proč by ne, když obyčejný mozek má větší výkon než ty nejvýkonější počítáče. Dále tu máme nějaký ten děj. Hodně lidí si tady stěžuje, že je to prázdné a vůbec nic se tam neděje. S tím souhlasím, ale beru to jako určitou daň tomu nízkému rozpočtu. Největší slabinou jsou tak pro mě ty prostoduché dialogy, které je nejlepší nevnímat.

Parodie komedie (2003) (pořad)

Moc často se nevidí pořad s tak výstižným českým názvem...

Nebesa smrti (2010)

SPOILER Jestli jsem to dobře pochopil tak: tu máme nějakého malého kluka, který ze strachu z létání během letu propadne nějaké představě/tajemné moci, po které si myslí, že se letadlo zřítilo a jako jediný to přežil. V této představě/moci žije několik let až do dospělosti, kdy se opět dostane do vzduchu. Představa/moc tak dosáhne další úrovně v podobě vzdušné chobotnice, která požírá letadla. Tu následně porazí tím, že si vzpomene na poslední chvíle se svými rodiči,čímž se vrátí do reality. KONEC SPOILERU Sice je to trochu šílené, ale beru. Co ale neberu je naprosto příšerné dění na palubě/mimo palubu letadla. Atmosféra vůbec nefunguje, mladí herci přehrávají, dialogy asi psalo pětileté dítě, nápad s opravou křídla způsobuje nebezpečné kroucení hlavy... Škoda, když by to bylo bráno trochu vážněji, mohlo z toho něco být, to teenejdžrovské zpracování to totálně zabilo.

Mission: Impossible III (2006)

Já mám taky jednu svoji Mission: Impossible. Jmenuje se: Dodívat tenhle film až do konce. Zatím jsem vždy skončil po půl hodině u té honičky mezi větrníky a shodou okolností už taky dosáhla pořadového čísla 3.

Avengers (2012)

Bravo! Tak takhle jsem si nějak představoval, že má vypadat marvelovka. Dosud jsem z nich byl docela zklamaný. Spíš než nějaký boj o záchranu světa nebo naléhavý boj dobra se zlem mi připomínaly komorní záležitosti, kde se řešily spíše osobní rozepře nebo stíny minulosti. A bylo přitom jedno, z jaké produkce nebo studia pocházely. Proto jsem rád, že konečně někdo dokázal plně využít potenciál komiksového světa. A to od člověka, od kterého jsem to vůbec nečekal. Když byl Whedon dosazen na post režiséra, myslel jsem, že je film zabitý. Tím, jak mi časem dokázal naprosto znechutit můj kdysi nejoblíbenější seriál Buffy, nebo účastí na ubohém americkém Kanclu, ve mně nevzbuzoval vůbec žádné nadšení. Jenže opak je pravdou! Safra, kde se v takovém chlápkovi, který se dosud orientoval na malé produkce, vzalo natočit jeden z nejakčnějších a nejepičtějších filmů posledních let? Doufám, že tohle probudí lidi z ostatních studií a dají svým marvelovkám také nějaký epičtější vzhled (ale ne moc, aby to nedopadlo jako ten Bayův hnůj). A teď k samotnému filmu. Předně musím říct, že jsem v životě nečetl jediný komiks od Marvelu. Ani s filmy to nebylo tak žhavé, z 5 filmů, které Avengers dělaly epilogy, jsem viděl jen oba Ironmany. Proto jsem se docela bál, že se v ději příliš nevyznám. Scénář je naštěstí psán pro většinového diváka, tajže jsou podobné obavy zbytečné. Vůbec, scénář je tady jednou z nejsilnějších částí. Je to hlavně vidět v akčních scénách, kdy každý dostane svoji vlastní roli. Jak útok na létající pevnost tak finále připomínají úžasně, a účelně, poskládanou skládačku. Ze superhrdinů je rozhodné nejvýraznější Stark, který si občas film ukradl sám pro sebe. Naopak nesdílím nadšení okolo Hulka, který sbírá body za některé povedené scény(ta s Lokim je nezapomenutelná), ale jako samostatnou postavu si ho představit nedokážu. Avengers byl po dlouhé době hollywoodský velkofilm, který mě dokázal pořádně pobavit, podobné pocity jsem v kině zažíval naposledy u Pána prstenů. Viděno ve 2D s dabingem.

Pomsta mravenců (2008) (TV film) odpad!

Takhle, nejsem žádný počítačový expert, ale podle mě, když se zblázní počítač, tak by to chtělo nějaké pořádné IT specialisty. A tady? Pošlou na to vojáky a deratizátory. Hehe, na rozbitý počítač s plamenometem, to jsou teda nápady. Nedivím se, že se je ten počítač pak rozhodl za to sežrat.

Stalo se (2008)

Chtěl bych panu Shyamalanovi poděkovat za opravdu nevšední zážitek, něco tak nechtěně směšného se moc často nevidí. Tím rozhodně nemyslím důvod té apokalypsy. Myslím tím a) ty velice úsměvné dialogy, jež hrozily ukroucením hlavy; b) ta velice podivná kamera, která hercům lezla skoro do nosních dírek; c) zvuk toho větru (jak z nějakého ventilátoru). Moc k vážnosti tomu nepřidává ani Wahlberg, mám pocit, že si časem začal myslet, že to je komedie a podle toho začal hrát. Škoda, ten příběh je napsán docela dobře. Na druhou stranu jsem rád, že Shyamalan zůstal věrný tomu svému velice osobitému stylu, jež je nezaměnitelný. Kolik režisérů v hollywoodu si tohle může říct? Dále bych vyzdvihl tu epizodu u té báby (Enšpígl ji popsal pěkně), tomuhle režisérovi atmosféra šla vždycky dobře a škoda, že takhle nevypadal celý film.

Tyranosaurus: Zhouba Aztéků (2007) odpad!

No teda, něco takového se jen tak nevidí. Sedm statečných, nebo spíše zlodějů, jde dobývat zemi, jíž vládne král s pěti poddanými. Aztéckou armádu tvoří jakési vyžle s namalovanými německými vlajkami na rukou. Zbytek království pak tvoří asi 2 metry vysoká (smaltovaná!) "pyramida", ten obětní oltář je pomalu větší než ona sama. Ale nejlepší je stejně ten T-rex. Hahahaha! Schválně jsem si vyhledal v titulcích, kdo tu potvoru kreslil. No, nedivím se, že to takhle dopadlo, když to namísto nějakého studia dělal jeden jediný člověk, který to stejně moc neuměl. Docela obdivuju ty "herce", že dokázali odříkat ty ptákoviny, já bych u toho asi pukl smíchy.