• Thriller

Noční zvířata (2016)

S tím, jak úroveň filmového umění klesá, za pár let možná ještě rád vzpomenu na tenhle kousek. Ale teď ještě ne. Teď mi připadá jen mdlý.

Případ mrtvého muže (1974)

Byl - a dosud je - to mimořádně zajímavý případ. Film byl nepochybně z pozadí režírován Státní bezpečností, protože případ tehdy vůbec nebyl uzavřený a podezřelý neznámý stále v Česku žil, dokonce na svobodě. Mnohé detaily sedí, nesedí závěr. Ten muž se nikdy nepodřekl, jeho minulost zůstala zcela nejasná; nikdy ale také nebyl nachytán při něčem, co by jeho divné jednání vysvětlilo. StB si s ním nevěděla rady, byl trvale pod dohledem až do své smrti v r. 1981. --- Osobně se kloním k domněnce, že měl minulost, kterou nemohl nikomu a nikde přiznat, ale nebyl žádný špión a nechtěl nic víc, než přežít. (Benderovec snad nebyl, protože uměl řadu jazyků, mj. rusky, ale neuměl ukrajinsky. ... I když, co když právě proto neznalost ukrajinštiny předstíral?) Zajímavý chlapík!

Osm hrozných (2015)

Reservoir Dogs podruhé. Změnila se chatrč. Zápletka a dialogy značně upadly. Zato je to víc oplzlé. Je to sestup, ale pozor - Tarantino nehloupne, jen kopíruje kulturní vývoj (dá se to nazvat vývojem?) soudobé populace.

Philomena (2013)

Asi jako když natřete zábradlí a pak čekáte, až to uschne. A ono to - je to k nevíře! - opravdu uschne.

Ztratili jsme Stalina (2017)

Studiu komunismu jsem věnoval nejeden pátek. Reálie Stalinova dvora znám z literatury obstojně. Jako takový jsem filmem zklamaný. Námět je to úžasný, ale málo využitý. --- Ne, netvrdím, že je to hloupé. Jen mi to přišlo jako takový slabý vývar.

Mercy (2017)

Zajímavý filmík, ale nemohu se zbavit pocitu, že ta látka se dala scénáristicky zvládnout líp.

Válka proti všem (2016)

Buď je to blbost, anebo blbá parodie na blbost. Nedokážu rozlišit.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Budín: "A vy jste ho ztratil tady?" Holzmann: "Ne, já ho ztratil támhle." Budín: "Tak proč ho hledáte tady?" Holzmann: "Protože tam je tma, tam bych nic nenašel!" --- "A proč děláte jednoduchou věc tak složitě?" Johnson: "Protože kdybych to dělal jednoduše, nevystačilo by to na celovečerák."

Na nože (2019)

Detektivka jako by ji napsala Agatha Christie. Bavil jsem se, dobré.

The Sisters Brothers (2018)

Mám slabost pro westerny. Snad z nostalgie po časech, kdy jsem je - knižní i filmové - hltal jako kluk. Přitom se mi jich líbí tak sotva co bych na prstech jedné ruky napočítal. Inu, je to přece jenom béčkový žánr. A nedělám si velké naděje, že se ještě dožiju něčeho srovnatelného s Eastwoodovým Unforgiven. --- Tenhle kousek se zařadí mezi tu nepočetnou skupinu výjimek. Je to taky drama lidí zabíjejících pro obživu, jenže příběh je neobvyklý a postavy nejsou žádní comicsoví panáci. Mají své charaktery a ty se s příběhem odhalují a vyvíjejí. Dalo by se to říct i tak, že je to western, ve kterém herci hrají plnohodnotné charakterní role. Vzácná kombinace, tuze vzácná. --- Nedejte na to, že dávám jen tři hvězdičky. U mě jsou tři hvězdičky už docela hodně.