• Thriller

Pan Holmes (2015)

Okouzlující příběh o stáří znamenitého muže, o akceptování limitů jeho génia, o hledání odpuštění za hříchy jeho pýchy a sobectví. Moudré, nádherné, ale mladí to asi nepochopí.

V údolí Elah (2007)

Pomalá, zamyšleně plynoucí detektivka. Provedení je precizní, všechna čest. Jenže je na věc naroubované falešné, zmatené a matoucí poselství. Vietnamský veterán vyvěšuje vlajku obráceně kvůli Iráku. "Teď teprv jsme v prdeli," říká. Jako by vietnamská válka nepoznamenala Američany úplně stejně jako ty pozdější. I ta nejspravedlivější válka je přece zlá a všechny zúčastněné poznamená. Nijak z toho nevyplývá, že by irácká válka měla být jakkoli "horší".

El Dorado (1988)

Aby to bylo plnohodnotné drama, museli by být protagonisté představeni alespoň do té míry, abychom si je vzájemně nepletli. A Amazonka v kostarickém pojetí vypadá jako Jizera. Nudné.

Mokřina (2014)

Banální, prostoduché, nenadchne, neublíží... zbytečné.

Opustit Las Vegas (1995)

Silně idealizovaná tragiromance alkoholika a prostitutky. Bylo to zřejmě míněno jako art, ale je to jen nuda a hromada klišé.

Pevnost Apačů v Bronxu (1981)

Podle data vzniku ne úplně přesně, ale tohle je typický produkt 70. let. Tenkrát když film nebyl "sociálně kritický", tak neměl šanci být brán vážně. Každá doba má něco do sebe, ale tahle mi utkvěla v paměti jako politicky mimořádně pitomá, celosvětově. Onen hippícký "angažovaný" postoj znamenal globální ochabnutí vůle bojovat se vším zlem, od drogové kriminality po komunismus. --- Ve filmech zatížených tímto paradigmatem je těžké očekávat nějaký dobrý příběh. I tento je naivní a zcela postrádá smysl pro realitu. Horuje pro nápravu něčeho co prostě nechápe. Uf!

Zulu (2013)

Příběh na úrovni béčkových televizních detektivních seriálů, s filmovým rozpočtem.

Super 8 (2011)

Taková venkovská, méně jostomijá verze Spielbergova E.T.

Kult hákového kříže (1998)

Derekova proměna není nevěrohodná, je netypická. On je inteligentní, fyzicky silný a charismatický, akorát si jako teenager pro sebe vybral hloupé bojiště, protože byl nezralý. Dříve či později z toho musel zákonitě vyrůst a napřít své nemalé schopnosti rozumnějším směrem. Není to tedy typický nácek - loser, pro něhož tupá nenávist je jediným východiskem a odpovědí na zpackaný život. --- Dobrý příběh hodně utrpěl zbytečně melodramatickým závěrem. Scénáristovo trapné selhání.