Andrew - člen naší rodiny (1999)

Příjemná oddychovka. U konce brečí asi všechny ženské, mně osobně přišel trošku patetický. Robin Williams, i když až od druhé půlky filmu, zahrál velmi dobře a jeho milý, smutný pohled perfektně ladil s celým tónem filmu. 80%

Pojedeme k moři (2014)

Jako režijní a scénáristický debut to vůbec nebylo zlé. Ze začátku jsem se sice trošku nudil, ale postupně, jak se tam začalo i něco dít, jsem konečně dokázal film vnímat a zajímal mě. Sice jsem očekával, něco trochu jiného, natočený svět dospělých očima dítěte, ale i finální dětský život nebyl nejhorší. 50% +10% Za originalitu (v dnešní době se český film neumí natočit bez vyfetovaných teenagerů, starců s druhou(třetí) mízou, nebo emancipovaných hysterických kurev) +10% za režijní a scénaristickou prvotinu a slušný herecký výkon hlavního hrdiny. 70%

Chappie (2015)

Blomkampa jsem si oblíbil, ale po velmi nadprůměrném Districtu 9 přišel nemastný neslaný Elysium a po něm průměrný Chappie. Blompamp měl zaděláno na nejlepšího sci-fi makera druhého desetiletí, ale nevím jestli má tolik nápadů, které chce vrhnout, nebo jeho 5 minut slávy vypršelo s Districtem, každopádně Chappie nebyl nijak extra. Trochu komedie, trochu akční, trochu psychologie, trochu thriller, trochu cry emoce. Buď měl být film jedno nebo druhé, ale takhle dohromady splácat žánry dohromady jsem už dlouho neviděl. Velká jména absolutně nevýrazná a jejich herecký potenciál absolutně nevyužit, maximálně na přilákání do kin. Chappie působil ze začátku milým dojmem, ale jeho proměna nevyvolala ani vztek, ani smutek, ani radost. Blomkamp nechal Chappieho s kokotama a kokot z něj vyrostl. Buď to měla být opravdu komedie, nebo Chappieho situovat do jiného prostředí, kde se mohla více rozvinout psychologická stránka. Na druhou stranu pěvečtí neherci z Die Antwoord zahráli své role až moc dobře. 50%

Sloní muž (1980)

Strašně krásný film. Dojemně natočený, perfektní práce kamery a ještě lépší herecké výkony. Slzly Hopkinse v úvodu filmu mě těžče dojaly a celkově byl tento humanistický, expresivní film velmi srdce rvoucí. Pohled na dokonalou masku Hurta byl nechutný a kam se na jeho vyzáž hrabou moderní CGI monstra za 30 milionů dolarů. Film si znovu asi nepustím, ale i tak to byl krásný zážitek. 90%

Chaplin (1992)

Důstojný film shrnující život jednoho z největších světových komiků. Downey to zahrál důstojně, výprava a děj filmu - zmáknuto na jedničku. Velmi příjemný film a vůbec by mi nevadilo, kdyby vyšla nějaká tří a půl hodinová edice, přece jen byl jeho život velmi okleštěn. Chaplin byl bezesporu největší frajer tehdejší doby, jen jeho smůla, že žil ve vypatlané americe, která viděla komunistu všude, častěji než viděl Hitler Židy, kdo ví jak mohla Chaplinova tvorba pokračovat, kdyby nebyl nucen opustit státy, nebo naopak, kdyby své kořeny zapouštěl jen v Evropě. 85%

Tatínek (2004)

Strašně příjemný, rodinný, ale zároveň profesionálně natočený dokument. Svěráka zbožňuju a myslím, že větší poctu mu jeho syn nemohl vyjádřit. Dokument zachytil prakticky všechny aspekty Svěrákova života, které mě zajímaly, na druhou stranu bych si i moc přál, aby byl delší, klidně o půl hodinu. 85%

Avengers: Age of Ultron (2015)

No, jednička jednoznačně lepší než dvojka. Druzí Avengers přinesli velmi navnazující trailery, ale kde nic, tu nic. Film mi přišel zároveň velmi rychle uspěchaný, ale stejně tak vleklý a táhlý. Celý trailer nám ukázali v první půl hodině filmu, všechno co mělo nějakou akci, naservírovali tak rychle, že jsem ani nestíhal těkat očima. Na druhou stranu Hawkeyeovi citurvoucí scény byly nekonečné a málem jsem usnul. Že si Renner vydupal větší prostor na jednu stranu chápu, na druhou, radši ho měli hned na začátku zabít. Ale jinak Whedon sázel evidentně na jistotu, hodíme tam digitální směsku všeho, přidáme situace, ve kterých se hrdinové ve svých sólo filmech nenachází (humor, ironie) a v neposlední řadě nějaké to morální ponaučení, které vyvine hrdiny do další fáze. Trochu mě mrzel Ultron, z traileru se zdál, jako ultimátní badass záporák, nakonec jsme dostali roztržité děcko, které prosí o pozornost a dokonce i ukápne slzičku, nevím...představoval jsem si jej, více.... mechanicky "zlého" , kdy jeho bezchybná logika vyhladit lidstvo bude chladná a nelítostná. Kam se hrabe, co se týká charakterem, na Lokiho, ten byl mnohem lepší. Film mě (mnohem více než celkově na Avengers), naladil na třetího Cpt. Ameriku, spory mezi Starkem a Capitánem byly mrazivé a doufám, že si to proti sobě pořádně rozdají. Poslední dodatek k Avengers je snad Paul Bettany, který se konečně dočkal těla, když tu s námi byl tak dlouho v podobě hlasu, za něj určitě + a těším se na další vystoupení Visiona. Kdyby byl toto první díl, zvedl bych procentuální hodnocení, ale takto, v porovnání s jedničkou.... 70%

Ex Machina (2014)

Po velmi dlouhé době jsem šel do kina na film a očekával jsem naprosto bombastickou pecku. Film mé očekávání nenaplnil a vlastně jsem z něj zklamaný. Řadový dívák, který není na takové filmy zvyklý, asi bude unešen celým filmem. Bude hltat každé chování subjektu, bude přemýšlet nad motivy Nathana a celkově, asi, bude unešen rozebíráním pocitů robota a bude dumat nad filozofií soužití syntetika a organika. Já jakožto člověk tzv. "z oboru" jsem docela zklamán. Pusťte si první anime japonský film s tagem cyberpunk, roboti - destopie, nebo transhumanismus a dostanete mnohem lepší filozofický zážitek než tohle. Ano uznávám, že audio-vizuální zážitek byl super, ale v dnešní době CGI efektů, sorry, ale průhledná baba a v ní svítící kabely, to bylo in v 90tých letech. Od filmu jsem očekával hlubší rozborku nitra postav. ARONOFSKY....asi to je to správné slovo, které mi v tom filmu chybělo. Ten by dokázal postavy tak niterně rozebrat, že by to byl top film všech sci-fi znalců, kteří se zajímají o problematiku. Takto mi ten film připadal....nemůžu si pomoct, musím použít to slovo a nemyslím to hanlivě, přišel mi prostě... nedomrdlý. Bylo to takové, jakože joooo, ale nééééé. Ve finále jsme vlastně nic nezjistili. Ano, víme, že robot celou dobu hrál jen divadýlko. Ale nevíme proč, nevíme jestli jeho pohnutky jsou vyhladit lidi nebo jen žít jako člověk. Nevíme proč UI kterou Nathan vytvořil tak nenávidělo svého "otce", proč se tak moc roboti snažili vidět reálný svět, proč se jim vůbec nelíbilo žít tak jak žili.... odpověď na tyto otázky ve stylu, "Byli prostě tak dokonalý, jako lidé a člověk by přece nechtěl být otrok" mi určitě nestačí a kde jaká kniha, film, nebo dokonce i počítačová hra (Mass Effect) nám nabídné lepší filozofické otázky a řešení, než tento film. A proto dávám takové hodnocení, jaké dávám. Nápad ano, audio-vizuál ano, ale rozborka příběhu ne-e. 65%

Diktátor (1940)

Tak jestli za tento film nedostal Chaplin oscara, tak ti co seděli tenkrát u komise, jsou oslové a absolutní impotenti. Úspěšná dobová satira. Asi tak by se dal zhodnotit tento film jednou větou. Chaplin v roli vrásčitého diktátora a holiče naprosto exceloval a místy jsem až brečel smíchy. Strohé, stručné dialogy byly velmi přijemné a v dnešní době přeplácaných nesmyslných tláskanin, jsem si velice užíval textu, "Dobrý den, dobrý den, prosim, děkuji, pozor, pardon, nashledanou." Další úžasný aspekt byl tón filmu. Jako na houpačce se střídala komedie s vážným tónem, primitivní (na svou dobu typický) a chytřejší humor, s místy až smutnou výpravou filmu, to vše do sebe krásně zapadalo a nakonec vše vyvrcholilo mocným finále, které předčilo veškeré mé očekávání. Je zvláštní sledovat, jak Chaplin dokázal v jedné vteřině rozbít vážnost scény tím, že nechal herce uklouznout na židli a hned v dalším záběru nasadí velmi vážný tón. Kam se hrabou dnešní patlalové s jejich "stupňováním od začátku filmu až po "shocking end."" Při úvodní scéně, kde se objevil diktátor, jsem brečel smíchy, stejně tak kdykoliv se na scéně objevil " Göring. " Nemá smysl sem psát, co všechno zde Chaplin úžasně parodoval, ale musím opravdu smeknout klobouk nad tím jak dokázal Hitlera zesměšnit a věřím, že hlavně v Evropě, komukoliv se film dostal do ruky, muselo to pro něj být jako balzám na duši. Finální monolog by se měl děckám tlačit do hlavy už od školky a radši než skládat americkou vlajku, papouškovat povinnou literaturu nebo drtit do hlavy nesmyslné vzorce, měl by se rozebírat smysl toho, co Chaplin řekl a jak velkou pravdu měl. 95%

The Den (2013)

Jako režijní debut to vůbec nebylo zlé, jako horor to bylo tragické a jako běžný thriller to bylo průměrné až podprůměrné. Nechápu, že dneska dokážou kde jaké blbosti dát štítek horor a celé napětí budovat jen na tom, že se ve filmu v podstatě nic neděje a jen spoléhat na to, že divák OČEKÁVÁ, že se tam něco bude dít strašidelného. První 2/3 filmu naprostá nuda o ničem. Ano, nápad udělat film jako plochu notebooku nebyl špatný, ale 50 minut čisté nudy to nepřebije. I lechtivé scény, které většinou doprovází takový film a snaží se o "zpestření" , byly zde nudné a naprosto zbytečné. V posledních 20ti minutách filmu, kdy se už konečně začalo něco dít, nám naservírovali pod nos, že 40ti kilová baba, jako nejdrsnější terminátor, zpacifikuje půlku gangu ha, ha. Herecké výkony 00 nic, jak zde už někdo napsal mockumentary / first person camera žánr už je vymáčknut do sucha a nic nového ani strašidelného film nepřinesl. Na třesoucí se kameru jsem už tak alergický, že proklínám Blair Witch, že s tímto vůbec kdy přišel. Na závěr si jak největší pošuci z disney telenovely ukážeme "shocking end" který vyvolal tolik zděšení a shocking pocitů, jako masturbující chlápek na záchodě, nebo naprosto úžasný zoo fotage.... koza....zebra...čau. 25%