• Krátkometrážní
  • Hudební

Dick Tracy Meets Gruesome (1947)

Konečne. Som sa dočkal. Ako sa vraví, to najlepšie na koniec. Z celej 40tkovej série celovečerných filmov o Dickovi Tracym, je tento jednoznačne na najvyššej kvalitatívnej úrovni. A to hlavne vďaka prítomnosti Borisa Karloffa. Jeho postava je síce z celej série ´´najnormálnejšie´´ vyzerajúci ´´ksicht´´, ale jeho prejav je skvelý. Aj s tým špáratkom v ústach ( určite jeden z veľkých filmových vzorov ). V mystery a hororovom žánri to bol proste herecký boh. Atmosféra podobná predchádzajúcim snímkam, Dick Tracy nevýrazný ako vždy, ale má to lepší príbeh a Boris je na nezaplatenie.

Dick Tracy's Dilemma (1947)

Tak nudnejší a fádnejší film s Dickom Tracym som ešte nevidel. A to sa mohol už len svojím ČB prevedením, aspoň trochu priblížiť k atmosfére predchádzajúcich ´´skvostov´´ ( tie boli síce tiež nemastné neslané, ale mali aspoň nejakú tú auru ). 60 minút nudy.

Dick Tracy vs. Cueball (1946)

Dajme tomu, že dobový diváci boli uchvátený našľapaným dejom ( to zvyčajne spraví minimálna minutáž ). Ja so síce divák, ktorý takéto snímky neodcudzuje, určite nie z hľadiska ´´staroby´´, ale toto ma pomerne nudilo a nemalo to až tak dobrú atmošku, ako prvý DICK z predchádzajúceho roku.

Hrůzyplná noc (1922)

Pán veľký režisér chcel zrejme natočiť opulentnú mystery kriminálku, okorenenú humorom, romantikou a nejakým tým hororom ( plus katastrofickým žánrom - viď záverečné finále ). Tento koktejl, ale zrejme nestrávil a natočil tortu psíka a mačičky s riadne prepálenou minutážou ( 144 min ). Jeho majstrovská réžia je v niekoľkých scénach jasne badateľná, ale tu si rejža dal na plecia predsa len niečo, na čo nestačil ( čo je dosť podivuhodné vzhľadom na to, že pred tým natočil omnoho komplikovanejšie omnoho nákladnejšie spektákle ).

Hævnens nat (1916)

Majstrovská réžia a kompozícia záberov, ak berieme do úvahy že tento dedko má 105 rokov. Čo však u mňa zapadá do kolónky vada, nieje ani tak prehrávanie hercov, na to sa človek musí pripraviť, tu sme len v kinematografických začiatkoch a nevadí mi ani zbytočne prekombinovaný dej, to by som skôr vyzdvihol pretože v tej dobe vznikali filmy s pomerne jednoduchučkým a naivným dejom. Skôr tu ide o to, že celok aj napriek spomínaným plusom nedrží pokope a zvykne sa za jazdy rozpadávať.

The Spider's Web (1938)

Nespomaľujúci, nezastavujúci, non-stop akčný 219 min spektákel ( zostrih 15dielneho filmového seriálu - vystrihli sa z každej časti akurát úvodné a záverečné titulky, plus úvodné zábery pripomínajúce, čo sme videli v predchádzajúcom dieli ). Pôsobí to mimoriadne dynamicky a zábavne a určite to nieje kvalitatívne až také béčko, ako by ste čakali ( aj keď niektoré trikové zábery boli určite použité z iného filmového zdroja ).

Mulan (2020)

To, že sa zmenil oproti animovanej Disney verzii z roku 1998 štýl prednesu, čiže sa minimalizovala rozprávkovosť a fantasy motívy, možno brať aj ako plus, ale aj mínus. Plus v tom, že sa nešlo ako cez kopirák ( KRÁSKA A ZVIERA, LEVÍ KRÁĽ, ALADIN ) a snímok si vytvoril vlastný pohľad ( v tomto prípade je to skôr pohľad historického veľkofilmu ). Mínus v tom, že v tomto prípade by ani možno nevadilo, že by sa išlo cez kopírku a dostali by sme humorné fantasy dobrodružstvo pre celú rodinu. Takže kadiaľ cesta vedie? Ono, je to dobre tak ako to je. Je to veľkolepý spektákel s nákladnými scénami, a nákladným moralizovaním ( hlavne v závere si človek uvedomí, že žije v roku 2020, keď sa tu rieši viac politická korektnosť, ako hladomor ).

Frankenstein Reborn (2005)

Celý čas človek zvažuje, akú cenu vlastne tento film má? Má to na to, aby sa to nečľapkalo v céčkových vodách, ale aspoň v tých béčkových? Jedna scéna to zvažuje, druhá zase ťahá naspäť. A tých primitívnych scén, je tam však príliš veľa. Aspoň to gore je dobré, zrejme podstatná časť pol miliónového rozpočtu padla naň.

Dead Bounty (2020)

Lacné céčko, ktoré síce zachraňuje obstojné gore a synťáková hororová hudba, ale na ten zvyšok okolo sa poriadne nedá ani pozerať. Tu netreba prakticky nič viac rozoberať.

Huang cun ke zhan (2008)

Čínsky horor. Ani neviem či to chcelo byť poetické, dramatické, romantické, či melodramatické. Neviem, rozhodne to nieje hororové, teda pokiaľ nemáte niekde na vieske starú neznalú babičku, jej by to možno postavilo chlpy. Náznaky nestačia a tu sa všetko minulo účinku, od réžie, cez herecké výkony až po scenár.

Časové pásmo bylo změněno