• Krátkometrážní
  • Hudební

Greenland: Poslední úkryt (2020)

Veľmi to pripomína skôr Spielbergovu VOJNU SVETOV, ako Emmerichov DEŇ NEZÁVISLOSTI. Čiže skôe komornejšie podanie, ako celosvetovú katastrofu trikovo riadne podanú. Aj keď Steven podal aj svoj príbeh v skutku akčne, išlo o príbeh jednej rodiny. Emmerich to podal globálnejšie. No a Waughn si zobral do opratí story, ktorá mala budiť diváka skôr emočne, ako jeho signálne sústavy. Dá sa povedať, v skratke, že to vyšlo.

Sebevražedný oddíl (2021)

Čo sa týka tej komiksovej ´´pravosti´´, ide to k lepšiemu, ako ´´temnejšia´´ vízia spred piatich rokov. Nieje núdza o násilie, nekompromisnosť a suché nadávky. Ináč ale tento snímok zlyháva presne v tom, v čom jeho predchodca. V tom, že sa fandovia možno konečne napapkajú. Gunn do tohto všetkého napchal síce v tomto žánri nie často predvedené gore a atmošku zo svojho GUARDIAN OF THE GALAXY, ale nedal tomu život. Pričom arogancia voči komiksovému pulpu zaváňa skôr vypočítavosťou, ako láskou k námetu.

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Snímok vsádza na retro a gore. Retro po vzore HALLOWEEN 2018, pre tých skôr narodených fandov a gore pre dnešné publikum ( ako už len ináč zaujať ). Pôvodný snímok bol dusný ( a slnečne podfarbený ), atmosférický opiát, toto ´´priame´´ pokračovanie ide skôr v šľapajách ukážkových, moderných splatter hororov. Nie zlé, ale skôr zbytočné.

Halloween zabíjí (2021)

Možno ide o najbrutálnejší príspevok do série, ale popravde aj jeden z jeho najmdlejších. To, že sa z dravca stáva skôr lovná zver ( avšak pekne sa brániaca ), je dobrým motívom, ale zle napísaným. Ak to mám brať len ako obyčajný ´´stredok´´, výplň medzi úvodom a záverom, tak v poriadku. Ale ak sa takto bude pokračovať aj tento rok v Októbri...

Verdikt (1982)

Stará dobrá scenáristická a herecká škola. V dnešnej dobe by bol možno tento námet rozomletý do momentálne ´´populárnych´´ tém, pričom by ale strácal na sile. Vďaka za to, že novodobá vlna podania filmov, trvá ( zatiaľ ) len pár rokov a v minulosti sa vedeli všetci bez rozdielu kochať skvelými filmovými produktmi.

Paroží (2021)

ANTLERS je ,,monster movie,, ale nie až presne v takých tradíciách, aké si pod týmto pojmom predstavujete. Thriller s viac ako prevládajúcimi hororovými motívmi, v niektorých scénach, pekne zimomriavkových. Preda len sa to vezie v starých, vychodených koľajách a invencia sa ponúkne len občas. Záver dáva najavo, že konce nikdy nekončia a začiatky sú tu stále. Nepohrdol by som.

Antebellum (2020)

Pri tomto filme som mal v jeho druhej polovici veľké deja vu. Nechcem a nemal by som spoilerovať, ale podobný motív sa spracoval už nejakých zhruba 20 rokov dozadu, a nebol prijatý až tak nadšene ( pri čom si myslím, že nezaslúžene ). ANTEBELLUM nie je snímok jedného žánru, neprevláda však ani jeden. Podmotív, ktorým je dnes tak populárny kultúrny problém, snímok tak trochu stláča do mantinelov. Je to podarený snímok, ale k dokonalosti mu chýbajú poriadne kilometre.

Brahms: Chlapec 2 (2020)

Oproti jedničke sa trochu zmenila pointa, ale v tomto prípade zase nefunguje atmoška. V skratke povedané, je to len chudý príbuzný, ako tak podarenej predchodzej časti.

Relikvie (2020)

Ak máte chuť ( teda aspoň vy tam hororu neznalí a ľahko sa vystrašujúci ) na nejaký akurátny hororík, tak nech sa páči. Je to síce trošku na hlavičku a občas nuda a šeď, posledná 20minútovka to ale berie z horka. Väčšinou nevýrazné, ale celkovo pozerateľné dielko.

Země nomádů (2020)

Aj keď som nevidel zväčša celý ansámbel na Oscara za najlepší film roku 2020  nominovaných snímkov, príde mi že toto dielko je len politickým víťazom. Je síce zaujímavo podaný, herecky skvelý a kinematograficky komerčne-nezávislo spracovaný, predsa nejde o film, ktorý by si mal urvať najvyššie ocenenia.