• Krátkometrážní
  • Hudební

Pařba o Vánocích (2016)

Zo začiatku som myslel, že sa práve pozerám na modernú vianočnú klasiku, ktorá ale bude mať pri zaraďovaní medzi ne trošku problém ,,vďaka,, svojej nemorálnosti a nekorektnosti. Mala však vianočného ducha. Následne, sa to ale zvrhne v klasickú americkú odrhovačku plnú všetkého, čo americká kultúra príliš pokrytecky neprijíma ( ale je to na každom rohu ). Drogy, prostitúcia a arogantná ignorácia nižších pracujúcich tried. Ale aspoň to má vianočného ducha.

Ploty (2016)

Náučno-výchovný, poradenský snímok? Stav ústrednej rodiny, možno aplikovať do akejkoľvek národnosti a kultúry, nie len do tej černošskej. Myslím, že každý, kto uvažuje nad rodinou, či je bohatý, či je chudobný, by si mal nájsť pred tým, než sa do toho pustí, dve hodinky svojho času a zhliadnuť tento film. Možno aj pomôže. Genialita réžie a hereckých výkonov je v tomto prípade už len čerešničkou na torte.

Liga spravedlnosti (2017)

Okrem Čiernych dier a nedávno objaveného Chladného Bodu, existuje vo vesmíre ešte jedna, zatiaľ nevyriešená záhada. Prečo sa DCčkárom nedarí na filmovom plátne tak, ako Marvelákom? A keďže je to anomália ( v komiksovom svete sú konkurenčný hrdinovia rovnako populárny, dá sa povedať, že niektorí úspešnejší, ako tí druhí ), zrejme to musia vyriešiť len ´´veľké hlavy´´ vedecké. Vzorec je u oboch značiek rovnaký - maximálne populárna predloha, obrovské rozpočty, superhviezdne herecké obsadenie ( pričom takmer žiadny z nich sa nejde pretrhnúť od ,,umeleckej,, námahy ), viac ako talentovaní tvorcovia a dobré načasovanie premiér, teda aspoň v Amerike. Takže? Lúštenie rébusu sa môže začať!

Návrat doktora Mabuse (1961)

Našim otcom a matkám, by sa snímok páčil. A to aj v dnešnej dobe. Je to presne podľa šablóny štylizovaná kriminálka, ktorá nepotrebuje ohromujúce akčné, či trikové scény, ale len starý dobrý, napínavý príbeh plný vrážd, vyšetrovania a stíhania zločincov. Stačí to. Ale Fritz Lang mal predsa len v rukách lepšiu taktovku.

Die 1000 Augen des Dr. Mabuse (1960)

Nielen ´´mayovkami´´ a ´´walaceovkami´´ bola nemecká kinematografia 60. rokov živá. Svoj návrat slávil aj jeden z najslávnejších zločincov strieborného plátna, Dr. Mabuse. A kto iný mohol niekoľkodielnu sériu naštartovať, ako jeho filmový otec Fritz Lang. Práve táto postava urobila z režiséra megahviezdu, takže to bolo akosi samozrejmé. Nečakajme však atmosférickú pecku, ako Langove predchádzajúce snímky z rokov 1922 a 1933, ale skôr akčnú kriminálku, ktorá nezošľapne príliš z plynu po celý čas. Myslím, že pán veľký umelec sa s filmovaním rozlúčil viac, ako dôstojne.

Závěť doktora Mabuse (1933)

Fritz Lang sa k návratu k jednému zo svojich najväčších filmov, odhodlal s tou najväčšou vervou. A natočil kriminálku, pri ktorej môžu žasnúť aj dnešný násťročný a čerstvý dvadsiatnici ( pokiaľ im to svedomie dovolí ), pretože niektoré scény mi pripadali, ako keby sa premiestnili z doby dnešnej, do dôb tamojších ( viď prestrelka v brlohu kriminálnikov ). Majstrovsky prevedené akčné sekvencie, ´´creepy´´ scény s Dr. Mabusem ( tá maska ja fakt strašidelná ) a stále napínavý dej.

The Big Trail (1930)

Divák si až pri sledovaní takýchto starých flákov uvedomí, že filmárčina je drina a v minulosti sa epické scény netočili v teple štúdia a za pomoci počítačov. Príkladom sú tu minimálne dve scény. Prechod konvoja cez rieku a jeho následné zlaňovanie sa po zráze, kde sú v jednom realistickom zábere spolu pokope ľudia, vozy a zvieratá. Klobúk dolu a verím, že bezpečnosť pri práci, bola vtedy asi každému šuma fuk. Teda už len po formálnej stránke ide o majstrovské dielo. Obsahovo je to klasicky vystavaná westernová melodráma, aby sa potešili aj dámy.

Gandahar (1988)

Napadlo ma, čím všetkým sa GANDAHAR inšpiroval a čo všetko sa následne inšpirovalo GANDAHAROM. Tak či tak, niekto tu vytúroval mozgové bunky do červena a natočil vizuálne bohatú sci-fi rozprávku, snáď pre všetky divácke kategórie ( aj keď niekto radšej MY LITTLE PONY ).

Venkovský balík (1919)

Málo zábavných ( a zapamätania hodných ) gagov, čo je pre kaliber typu Roscoe feat. Buster neprípustné.

Fatty a pašeráci (1918)

Tento snímok patrí medzi najpodivnejšie vecičky od Roscoe Arbuckleho čo som mal možnosť vidieť. Striedajú sa tu viac ,,vážne,, pasáže s klasickou groteskou a s až montypythonovským humorom. Zvláštne.