Earth: Den na zázračné planetě (2017)

Famózne divadlo prírody, v sprievode výbornej hudby.. Škoda len, že sa to už v podstate stáva historickým dokumentom. Každý deň na planéte Zem sa mení. Strácame pôdu pod nohami. Preto je tento film jeden z tých výnimočných. Je pripomenutím, aké bohatstvo tu máme či mali sme.

Člověk (2015)

Pravdivý pohľad na ľudstvo a ľudí samotných. V našich podmienkach si nedokážeme ani predstaviť, ako žije veľká časť obyvateľstva v iných, z nášho pohľadu zaostalých kútov, Zeme. V ťažko skúšaných krajinách ľudia nepoznajú smiech, nepoznajú lásku, pokoj...Štatistiky o HDP sú len číslami pre tých, ktorým vyhovujú. Krajiny, ktoré sa prezentujú ako bohaté, sú v podstate chudobné tým, že veria v ich "zlatú misu". Na jej dne, však je prázdnota. Rozlohou obrovské štvrte miest, kde niet svetla nádeje či rovnosti. Príchod 21. storočia nepriniesol zmenu. Rozdiely medzi ľuďmi sa iba prehlbujú. I na to všetko poukazuje tento dokumentárny film. Je to náš odraz, je to reč skutočného človeka.

Štyridsaťštyri (1957)

100% na tesno, ale tomu sa hovorí filmové umenie. Ťažké, no veľavravné. Krásna Slovenčina. Kamera i hudba výborná. Škoda, že Bielik je a bude asi veľmi dlho pravdepodobne aj jediným svetovým slovenským režisérom.

Nespoutaný Django (2012)

Spojenie moderného s klasickým. Dobre zvládnutá filmová práca. Asi jasne tarantinovský štýl. Nedokážem to však celkom posúdiť, keďže filmom tohto režiséra, som doteraz príliš pozornosti nevenoval. Možno ma to chytilo aj vďaka vynikajúcej hudbe. Nechýba humor, akcia, bohužiaľ i množstvo krvi a všetko, čo k takémuto typu filmu patrí. Koniec, akoby zostal pre lovca ľudí, Djanga, na jeho ďalšiu cestu, otvorený.

Na vlásku (2010)

Nie som tak celkom zástanca 100% tvorby animovaného filmu počítačovou technikou, no tu ma dostala famózna hudba, ktorá celému, celkom podarenému deju, dodáva optimálnu "šťavu". Príjemné dielko, pre celú rodinu.

Černá kniha (2006)

Na európske pomery veľmi kvalitné filmové dielo. Neustále je dej v pohybe. Strhujúca hudba k tomu len pridáva. Kamera taktiež nezaostáva. Slabé okamihy sa dajú aj odpustiť. Hlavná predstaviteľka odviedla prácu vo veľkom štýle s pokojným výrazom i pohybom v jednotlivých scénach. Rozhodoval som sa medzi štyrmi a piatimi hviezdičkami. Napokon ma presvedčil vlastný názor, že film vytvorený ľuďmi európskeho kontinentu a ešte k tomu aj na jeho pôde, si zaslúži bodov čo najviac. I keď je pravda, že americké skúsenosti režiséra sa v tom určite v plnej miere prejavili.

Atlantida: Tajemná říše (2001)

Žiadna nová technológia nenahradí v plnej miere klasickú animáciu. Zobrazenie, dej...všetko OK. Videl som to iba vo formáte 4:3, čo mi trošku pri tak peknom dielku chýbalo.

Skleněné peklo (1974)

Výborne zvládnutý film, na ktorý sa dá pozerať stále. Mnohé z dôb, kedy vznikol, sa bohužiaľ už dnes len ťažko hľadá. Katastrofické diela len výnimočne dosahujú kvalitu, akú má práve Sklenené peklo.

Mikrokosmos (1996)

Famózne spracovanie, sprevádzané pôsobivou hudbou.