Únos (2017)

Príbeh o niečom, čo sa podľa prezentovaných dôkazov, stalo. Sú pozmenené mená i možno priebeh udalostí. Slováci sa odvážili nakrútiť tému, ktorá je ešte čerstvá, nevyhasla. Zvládnuté dobre. Herci pôsobia reálne a bez zábran. Vulgarizmy typické pre slovenský film, čo sa hádam časom zmení i keď práve tak, to v skutočnosti pravdepodobne zaznelo. Mohli by sme polemizovať, prečo sa v úlohe "predsedu" predstavil práve Maroš Kramár. Jeho dominantná úloha sa však postupne vytratila. Výsledok je aj vďaka sprievodnej hudbe Vladimíra Martinku, nad očakávania slušný. Sklamaním je iba v posledných fázach filmu, úbytok energie.

Rex - Namiesto slobody smrť (2017) (epizoda)

S "odretými ušami" jedna hviezdička. U nás na Slovensku to akosi nevieme asi. Opäť sklamanie. Nehovorím, že pôvodná verzia od našich južných susedov bola extra výborná, no "napodobenina" zatiaľ nevyšla. Seriál bez hudby a schopných dialógov. Niet, čo hodnotiť. Na úrovni amatérskeho videa.

Yojimbo (1961)

Japonskú tvorbu v našich končinách, len poskromne spozorujeme. Keď sa tak už stane, vznikne z toho často príjemný zážitok. Tento film, som dokázal dopozerať úplne do konca. V mnohom, mi to pripomína Siedmych statočncých. Dej sa však rozvetvuje na úplne iné línie, typické pre kultúru Ázie. Nechýbajú situácie humorné i dramatické. Nezanedbateľné sú aj herecké výkony a celkový obrazový prejav.

Casino Royale (2006)

Akčné scény famózne. Hudba tiež. Hovoreného slova toľko niet, no práve prvé spomenuté to vyvažuje a snaží sa byť dominantným. Keď už aj nejaké to slovo či veta z úst účinkujúcich zaznie, má prejav občas amatérsky, ba i komický. Nebyť tohto, tento "Bond" mohol byť absolútne dokonalý. Nová vlna sa valí...

Běž, chlapče, běž (2013)

Osudy detí, sú nie tak často vo filmoch z vojnového obdobia zobrazované. Je ťažké vidieť utrpenie mladého človeka. Tu sa podarilo u diváka nejeden krát možno vyroniť slzu, či zastonať od súcitu. Predsudky ľudí rozhodli o osude malého chlapca. Musí neustále niekam utekať. Bez istoty pokojného detstva. Svetové vojny zmenili svet a pohľad naň. Ústredná postava je hrdina doby, v ktorej žil. Prišiel nečakaný hendikep. Bojoval s tým. No, vyhral. Pohľad na silu,odvahu, akú niet tak často vidieť.

Rudý kapitán (2016)

Čakal som viac. Čo sa týka obrazovej a výtvarnej stránky, zaujímavé. V našich končinách nie tak často k videniu. Hodnotím to pozitívne. Čo sa týka deja, tak som sa trošku "strácal". Nečítal som knihu. Nemôžem teda porovnať. Na sledovanie tohto filmu, si treba pravdepodobne nájsť taký čas, počas ktorého dokáže divák sledovať dej, bez straty vedomia. Typicky Slovenské psycho. Teším sa však novátorstvu tvorcov. Niečo výnimočné. Štyri hviezdičky len tak tak. Nebyť akoby nedokončeného záveru, boli by s čistým svedomím.

OTO 17. ročník (2017) (pořad)

Táto a jej podobné ankety, nebudú nikdy spravodlivé. Rozhodujú diváci na základe menoslovu, ktorý im ponúknu a média, kde je možné hlasovať, sú v obmedzenom počte. To môže mať za následok víťazstvo tých, ktorí v uplynulom roku, sa na obrazovke ani možno nevyskytli. Inak tento konkrétny program opäť zvládli jeho tvorcovia dobre. Zábavné scénky napríklad patria už niekoľko rokov k pozitívam obohacujúcim celovečerné dianie. Otáznik ale visí nad samotnými moderátormi, ktorí sú každý deň a všade. Divákov to môže "pritlačiť" k prepnutiu práve sledovanej televízie.

Francouzská spojka II (1975)

Na istý čas, sa stáva toto pokračovanie psychologickou drámou. Scény abstinenčných stavov hlavnej postavy, v podaní charizmatického Hackmana, sa javia byť dlhšie, akoby mohli možno byť. Nebyť práve niekoľko málo detailov, mohla byť dvojka o úroveň vyššie, ako jej predchodkyňa.

Bojovník (2015)

"Nádej umiera posledná". Nabité emóciami. Dostane aj toho, kto box nemusí. To je možno aj to, že kto box musí, tak tento film nie. Gyllenhaal však nesklamal.

Člověk (2015)

Pravdivý pohľad na ľudstvo a ľudí samotných. V našich podmienkach si nedokážeme ani predstaviť, ako žije veľká časť obyvateľstva v iných, z nášho pohľadu zaostalých kútov, Zeme. V ťažko skúšaných krajinách ľudia nepoznajú smiech, nepoznajú lásku, pokoj...Štatistiky o HDP sú len číslami pre tých, ktorým vyhovujú. Krajiny, ktoré sa prezentujú ako bohaté, sú v podstate chudobné tým, že veria v ich "zlatú misu". Na jej dne, však je prázdnota. Rozlohou obrovské štvrte miest, kde niet svetla nádeje či rovnosti. Príchod 21. storočia nepriniesol zmenu. Rozdiely medzi ľuďmi sa iba prehlbujú. I na to všetko poukazuje tento dokumentárny film. Je to náš odraz, je to reč skutočného človeka.