Mluv se mnou (2023)

Skutočne príjemný horor. Má dobré tempo a atmosféru. Celé herecké obsadenie je pôsobivé. Efekty sú dobré, najmä vzhľadom na rozpočet. Skutočne strašidelný a lekačiek je veľa. Pripomína mi, aké dobré boli kedysi horory, a zároveň zostáva moderný a aktuálny. Je to zaujímavá premisa, nič podobné som ešte nevidel. Má niekoľko zvratov. Udrží vás v napätí. Budem netrpezlivo čakať, čo režiséri urobia ďalej, a budem si dávať pozor na herecké obsadenie v ďalších veciach. Ak sa vám to strašidelné páči, dajte tomu šancu. Za posledných 12 mesiacov vyšlo niekoľko veľmi priemerných hororov, tento je o triedu vyššie.

Někdo klepe na dveře (2023)

Naozaj som si to chcel viac obľúbiť, ale tento film jednoducho nevyužil svoj potenciál. Priznám sa, že som bol pripravený na to, že to bude kazateľské, a bol som prekvapený, že som nič také nedostal. Čo som však dostal, boli postavy, s ktorými bolo veľmi ťažké sa stotožniť, aj keď ich motivácia bola dostatočne jasná. Jeden z kameňov úrazu pre môj pôžitok z filmu sa točil okolo toho, že jazdci sú v každej verzii biblie preložení trochu inak. To by bol neprekonateľný problém pri rozprávaní príbehu bez ohľadu na to, ktorý preklad by bol použitý, a preto nestrhávam žiadne body, ale akonáhle sa uhol pohľadu na jazdcov vyjasnil (hneď pri prvej smrti), zistil som, že som strávil asi polovicu filmu snahou zistiť, kto má byť "vojna". Opäť, nikomu nenarážam na režisérsky výber, len mi je bližší príbeh KJV, ktorý sa oveľa viac podobá tomu, s čím prišiel seriál Supernatural. Teraz moja hlavná kritika. Nechajme bokom malé dievčatko, ktoré bolo pre príbeh v podstate nepodstatné, okrem odkazu na postavu dvojice. Myslím, že najviac mi vadil záver. Rozhodne som mal pocit, že preživší (možno zastupujúci "ľudstvo") si nezaslúžil byť víťazom po tom, čo v podstate len sledoval smrť všetkých ostatných. Stále mi nie je jasné, nakoľko bola jeho postava metaforou, alebo či mal byť akýmsi zloduchom. Možno ak si to niekedy pozriem znova, získam hlbšie pochopenie pre príbeh, ale na prvé pozretie ma to naozaj neuspokojilo. Napriek tomu oceňujem Shyamalana za to, že pokračuje v prinášaní zaujímavých príbehov na veľké plátno.

On se bojí (2023)

Len podivná epizóda Black Mirror.

Oppenheimer (2023)

Pri sledovaní Oppenheimera budete musieť byť v strehu a mať plne zapnutý mozog, pretože nepozornému divákovi by mohol ľahko uniknúť. Ide o inteligentnú filmársku tvorbu, ktorá svojmu divákovi preukazuje veľký rešpekt. V neúprosnom tempe strieľa dialógy plné informácií a počas svojej trojhodinovej stopáže nepretržite skáče do veľmi odlišných období Oppenheimerovho života. Sú tu vizuálne stopy, ktoré diváka prevedú týmito obdobiami, ale opäť sa v nich budete musieť pomerne rýchlo zorientovať. Táto neúnavnosť pomáha vyjadriť naliehavosť, s akou USA zaútočili na svoju honbu za atómovou bombou skôr, ako to stihlo urobiť Nemecko. Absolútne najlepší výkon v kariére (neustále skvelého) Cilliana Murphyho je kotvou filmu. Je to výkon ako stvorený na Oscara. Vlastne celé herecké obsadenie je fantastické (možno až na niekedy prehnane vydarený výkon Emily Blunt). RDJ je tiež mimoriadne brilantný v návrate k poriadnemu herectvu po približne desiatich rokoch, keď ho volal. Scenár je hutný a vrstevnatý (povedal by som, že bol hrubý ako Biblia), kamera je väčšinou dosť strohá a úsporná, ale v niektorých momentoch presýtená bohatými, sviežimi farbami (najmä scény s Florence Pugh), hudba je miestami krásna, ale väčšinou úzkostná a tiesnivá, čo prispieva k neúprosnému tempu. Trojhodinová stopáž ubehne ako voda. Celkovo je to pre mňa intenzívne, náročné, ale veľmi obohacujúce sledovanie. Toto je najlepšia filmová tvorba. Skutočne skvelé sledovanie.

Pád domu Usherů (2023) (seriál)

Sledovanie bolo bolestivé, pretože príbeh House of Usher je brilantný príbeh ľudského správania. Namiesto toho, aby využili čistú hrôzu z dištancovania sa od spoločnosti a nechali svoj život obrazne povedané "zhniť", implementujú doňho prehnanú modernú škaredosť, ktorá nemá žiadnu podstatu, pokiaľ ide o genialitu všetkých Poeových poviedok. Ako človek, ktorého istým spôsobom "zachránilo" objavenie Poea v ranom veku, môžem všetkým, ktorí túto vec chvália, len povedať. Škoda. Hanba. Hanba. Kúpte si knihu, prečítajte si ju. Ale prečítajte si ju, aby ste pochopili hrôzy toho, čo si človek dokáže urobiť, a potom sa vráťte, a ak budete túto vec stále chváliť, budem veľmi prekvapený.

Pád domu Usherů - Černý kocour (2023) (epizoda)

Vplyv minulosti v prípade Rodicka je viac ako jasný. Leo sa pokúša vyriešiť problém a výsledok je jednoducho desivý. Pre Vicu sa všetko zdá také jednoduché. A to je zárodok predpokladaných problémov. Stáva sa jasným spôsob využitia univerza vytvoreného Edgarom A. Poeom, a možno práve to je základnou devízou epizódy. Epizóda ponúka presný portrét dokonalej pomsty, s nádychom Jobovej drámy, s jednoduchými črtami ceny moci a hry na zdanie a zraniteľnosti nového Kanea , v tomto prípade Rodericka Ushera. Dobre zahraná , definuje ju sila ilúzií , ničiaca bota Lea a jeho otca.

Pád domu Usherů - Havran (2023) (epizoda)

Majstrovská trieda vo vytváraní atmosféry a nezabudnuteľného zakončenia nezabudnuteľnej minisérie. Týmto musím začať. Aj keď sotva niekto môže namietať, že väčšina hercov v ňom DELEGUJE, myslím si, že kvarteto Roderick-Madeline-Verna-Arthur je o úroveň vyššie. Hudba, osvetlenie, prednes hlášok, všetky dobre zvolené slová od samotného Edgara Allana Poea, tieňové scény, ktoré sú viac desivé a srdcervúce ako lacné horory a lekačky. Samozrejme, tak veľmi som chcel, aby Lenore žila, ale už v siedmej epizóde som vedel, že je odsúdená na zánik, aj keď nie je jedným z jeho priamych potomkov. A napriek tomu ma ten jej koniec, hoci bol krásny, takmer rozplakal. Je pravda, že všetci Usherovci boli svojím spôsobom monštrá. Hlavne Roderick a jeho sestra, ktorí svetu spôsobili toľko bolesti a skazy. Ale kto môže povedať, čo by sa stalo za iných okolností? Vyrastali v chudobe, traume a po zistení skutočného príbehu ich otca aj v závisti na všetko, čo nemali, v pocite nespravodlivosti, ktorý ich dohnal ku všetkým tým podlým činom. Seriál vôbec nemal veľa sympatických postáv, ale bože, boli presvedčivé. Aj keď sa v posledných epizódach zdalo, že sú všetci odsúdení na zánik, časť z nás im stále priala, aby to všetko nejako zastavili, aby mali posledný veľký únik. Nádherné, krásne a temné rozprávanie. Chcel som mať pre seriál 8/10, ale posledné 4 epizódy to nepochybne posúvajú na 9/10. Usherovci prileteli príliš blízko k slnku a spálili sa, ale nevytvorili jasný, aj keď desivý plameň?

Pád domu Usherů - Jáma a kyvadlo (2023) (epizoda)

Frederick sa rozhodne, že je čas vystúpiť, teraz je jediným dedičom Usherovho impéria, ale najprv sa musí vysporiadať so svojou manželkou, lenže Lenora sa bojí o existenciu svojej matky. Opäť priklincovali takmer každý jeden aspekt tejto epizódy, občas bolo ťažké vidieť pôvodný príbeh, teraz skutočne vidím rámec, takmer akoby sa pôvodný príbeh miešal s rodinou Sacklerovcov a škandálom s oxymedánom. Sme takmer v bode pádu, povedzme, že impérium sa teraz veľmi rýchlo rozpadá, v hre zostalo len pár hráčov, hmly sa veľmi začínajú dvíhať, sme blízko k tomu, aby sme sa všetko dozvedeli. Veľká otázka, ktorú som mal po celý čas, čo sa stalo s manželkami v minulosti a prítomnosti, určite dostaneme niekoľko odpovedí. Bruce Greenwood aj Mary McDonnellová tu boli fantastickí. Musel som sa ospravedlniť, že idem do práce neskoro, pretože musím vidieť túto záverečnú epizódu! 9/10.

Pád domu Usherů - Maska červené smrti (2023) (epizoda)

Portréty mladosti . To je os tejto provokatívnej epizódy , najprv pre vysokú dávku realizmu. Roderick a Prospero a ich projekty na víťazstvo . Rozdielne , samozrejme , ale majúce rovnaký koreň . Zvodná epizóda na darčeky pre Poe sových obdivovateľov , Maska červenej smrti je len milým prekvapením. Druhá, pre krásnu prácu mladého Sauriana Sapkotu, pripomínajúcu cynizmus a ambície a idealizmus a omyly mladých ľudí v plnej sile, hľadajúcich legitimáciu pred rodičmi. Takže dobrá verzia Elogabala. Záverečný obraz definuje svet Prospera ako mydlovú guľu a cenu za indiferenciu k varovaniam domnelých cudzincov.

Pád domu Usherů - Půlnoční děs (2023) (epizoda)

Hlava rodiny Usherovcov, Roderick Usher, sa dozvie, že jeden z členov rodiny je špión, ktorý vláde odhalí ich korupčné obchody. Za nájdenie vinníka je ponúknutá odmena 50 miliónov dolárov. Polnočný des, mám pocit, že to bol pomerne presný opis debutovej epizódy. Mám pocit, že sa to zlepší, nemyslím si, že to bola najnapínavejšia alebo najzaujímavejšia prvá epizóda, prišla mi trochu pomalá, ale je tu položený veľký základ, je to zaujímavý príbeh, dúfam, že bude mať viac hororovej atmosféry. Čo sa preboha stalo s tou rodinou? To by som sa rada dozvedel. Rozhodne je to jedna toxická zmiešaná rodina, sú tu zaujímavé postavy a niektoré známe tváre z predchádzajúcich dielov. 6/10.