Wonder Woman 1984 (2020)

Gal Gadot a Chris Pine, niektoré vizuálne dobré scény a atmosféra osemdesiatych rokov zachraňujú tento film. Ale podobne ako v prvom filme je tu veľa nerealistickej fyziky, ktorá svedčí o úplnom nezáujme o vedu alebo techniku. A morálka je toxická : z obetí a sociálne nešikovných ľudí sa stanú psychopati, nepraj viac (konzervatívci moc?), heroín je privilegovaný beloch (všetky hlavné postavy sú belosi btw).

Bezstarostná jízda (1969)

Toto je dokonalý film o kamarátoch a cestovaní. Tento film predstavuje to, čo by Hunter S. Thompson nazval "hľadaním amerického sna". Dej sleduje dvoch mužov z prostredia kontrakultúry, ktorí sa snažia nájsť samých seba, pričom pozadie tvorí výlet na Mardi Gras. Cestou sa stretávajú s rôznymi ďalšími prvkami spoločnosti, od konzervatívcov z malého mesta až po hippies v komunite, čo pomáha ukázať stret kultúr v danom období. Keďže ide o nízkorozpočtový film, je samozrejmé, že sa v ňom použili herci, ktorí boli v tom čase väčšinou neznámi. Do úloh vo filme boli tiež angažovaní rôzni miestni obyvatelia. Peter Fonda vedie duo ako Kapitán Amerika. Dennis Hopper robí to, čo mu ide najlepšie, hrá čudáka. Mladý Jack Nicholson sa objaví ako nemiestny právnik alkoholik. Filmové zábery počas drogového tripu postáv sú úžasné. Nepríjemné uhly kamery, meniace sa zaostrenie a používanie skreslenia vytvárajú pocit, akoby ste tam boli s nimi. Už len samotná zvuková stopa stojí za pozretie. Skutočne vystihuje hudbu tej doby a spája film. Celkovo sa film "Easy Rider" rozhodne oplatí vidieť.

Pokémon: Detektiv Pikachu (2019)

Tim prichádza do Ryme City, aby si vyzdvihol majetok svojho mŕtveho otca. Rýchlo sa zapletie do záhadnej vraždy s hovoriacim pokémonom Pikachu, ktorému rozumie len on. Živé komediálne dobrodružstvo, ktoré sa bude páčiť deťom aj dospelým. Inteligentný hovoriaci Pikachu je skvelý. Komédia funguje po celý čas a je tu niekoľko vydarených vtipných scén. Predstavenie dopĺňa štipka romantiky a vykúpenia. Na konci to všetko dáva zmysel. Akcia a špeciálne efekty sú celkom dobré. Hlasy sú dobre nahovorené a všetko ostatné je dostatočne dobré. Páčilo sa mi: "pripútaný v detskej sedačke vedľa bomby".

X-Men: Dark Phoenix (2019)

Wow toto je naozaj priemerný film o X-Menoch, človek by si myslel, že po všetkých tých filmoch, ktoré prišli predtým, pochopia, čo chceme od filmu o X-Menoch !!! Toto je až na úrovni filmov o Fantastickej štvorke, dá sa na to pozerať, ale môžete si prikúpiť extra popcorn a pitie a o veľa z príbehu neprídete. Prepáčte 20th Century Fox, ale toto vyzerá ako uponáhľaný film, ktorý má držať krok s Disney. Tam, kde Disney udrie väčšinu správnych tónov, je Fox mimo tóniny veľa. McAvoy je vynikajúci, čo trochu pomáha, ale nie dosť na to, aby sa z toho stala klasika X-Menov.

Spectre (2015)

Akčné filmy majú túto jeseň problém. Realita šialeného sveta, v ktorom žijeme, sa nielenže rýchlo približuje hrôzam a deštrukcii, ktoré si autori scenárov predstavujú, ale v niektorých momentoch ju aj prekonáva. Film "Spectre", ktorý je pokračovaním dobrodružstiev agenta 007 z roku 2015, má na televíznych obrazovkách množstvo záberov, ktoré prinášajú svetovým televíznym divákom informácie o teroristických útokoch odohrávajúcich sa na miestach ako Mexico City, Londýn alebo Capetown. Žiaľ, nevyzerajú oveľa mode dramatickejšie ako to, čo sme v poslednom čase videli v správach o Paríži. Čo teda zostáva agentovi 007 vo filme, ktorý sa odohráva (alebo aspoň vznikol) v roku 2015 v čase, keď správy na televíznej obrazovke konkurujú a prekonávajú hrôzy, ktoré si Fleming a jeho nasledovníci predstavovali? Režisér Sam Mendes vnáša do príbehu niektoré opakujúce sa motívy zo "Skyfall", ako aj množstvo postáv z novej generácie Bondových spoločníkov. Ralph Fiennes sa už cíti dobre v úlohe, ktorú v mnohých dieloch hrala Judy Denchová, a nová generácia Q (Ben Whishaw) a slečny Moneypenny (Naomie Harrisová) začína nadobúdať familiárny charakter. Daniel Craig naďalej rozdeľuje fanúšikovskú základňu, ale potom, nebolo to tak vždy so všetkými Bondmi, odkedy Sean Connery opustil úlohu Obozretého? Akcia je viac než primeraná, v Spectre je vlastne celkom dobrá, ale to nie je niečo, čo by nás malo v bondovke prekvapiť. Jediným prekvapením je vlastne nedostatok prekvapení. Keď nový tím ovládol dobrú akciu, s bondovskou vdovou (Monica Bellucci), ktorá stojí za každú sekundu (nie je ich veľa) strávenú na plátne, a s bondovským dievčaťom (Léa Seydoux), ktoré tu zrejme zostane aspoň na jeden ďalší film, prečo mám pocit, že mi v novom Bondovi stále toľko chýba? Jedným z dôvodov môže byť to, že záporáci nevyzerajú tak zle. Nie že by bol Christoph Waltz zlý herec, ale vieme, že v roku 2015 má väčšina záporákov úplne inú ideológiu, než akú priniesol na plátno Spectre. Staré konfigurácie tajných služieb sú zastarané a ani zlé štátne sledovanie sa nezdá byť príliš vysokou cenou vo svete ovládanom terorizmom. V knihe sa objavuje aj č. 1 nepriateľa novej bondovky sa zdá byť opäť realita.

Quantum of Solace (2008)

Ľudia sa zhodujú, že "nový" James Bond, Daniel Craig, je úžasný - a naozaj nový. Pôvodný Bond Iana Fleminga bol "ukrutne pekný". Craig má tú krutú úlohu, ale vzhľad je až na druhom mieste za svalmi. Nie je pekný a nie je ani štýlový, okrem toho, že muž, ktorý je štíhly a tvrdý, vyzerá dobre v dobrom obleku. Aj keď je svižný a potom ešte - rýchlejší ako rýchla strela -, je skôr mrzutý. Jeho tvár je chrumkavá, schopná regenerovať zjazvené tkanivo s ohromujúcou rýchlosťou, ale málo vhodná na registrovanie ľudských emócií. Ak sa trochu napne, dokáže sa len zachichotať. Craig je predovšetkým drsnejší, striedmejší Bond, ktorého jemnosť nespočíva v schopnosti zvádzať ženy alebo nalievať kokteily, ale v schopnosti prežiť akúkoľvek fyzickú výzvu. Táto druhá bondovka s Craigom ukazuje, že jeho verzia dokáže byť stále zábavná a jeho dobrodružstvá, prekvapivo, vzhľadom na to, čo všetko bolo osekané, stále obsahujú časť očarujúcej, extravagantnej atmosféry predchádzajúcich filmov a Flemingových hlúpych, povrchných, ale neodolateľne zábavných románov. Séria (hovorí sa, že toto je bondovka č. 22) však bola aktualizovaná a pretvorená pre našu dobu. Nielen Bond, ale aj ostatné atribúty kníh a predchádzajúcich filmov boli prehodnotené. "M" je teraz žena - Judy Denchová, pevná, rázna, zdržanlivá a zvedavo ochranárska. Keď ostatní chcú Bonda vykoľajiť za to, že v prípade zabil všetkých podozrivých, ona sa postará o to, aby mohol pokračovať. Sú tu krásne baby, ale nie tak veľa a nie na tak dlho. Sú tu futuristické vychytávky. Ale je to vierohodnejšie a menej individuálne. Žiadne vybuchujúce zapaľovače cigariet ani vozidlá s katapultovacími sedadlami, ktoré vysielajú zbrane; len špičkové technické vymoženosti našich dní - telefóny prepojené s počítačmi a dátovými systémami. A niekoľko excesov: v jednom momente Bond zachytí tucet zloduchov, ktorí vedú konferenčný hovor pomocou malých uzlíkov v ušiach, keď sedia v hľadisku ultramoderného a veľmi hlasného predstavenia "Tosca" v rakúskom Bregenzi. Bond im navrhne, aby skúsili iné miesto. To by naozaj mohli. Ale samotný Bond si vystačí len s pištoľou a vlastným nezničiteľným telom. Na rozdiel od Jasona Bournea, Bond v Quantume nemá žiadnu záhadu, ktorú by musel vyriešiť, len si musí vybaviť účty. Nie je tu žiadne sebaspytovanie, len zášť. Nanešťastie, nie sú v tom žiadne finesy. Áno, Bond má dômyselne pripravený koktail, ale je to skôr komplikované ako zábavné, žiadne "pretrepať, nemiešať" (formulka, ktorú zosmiešnil Craigov Bond vo svojom prvom výstupe). Nie je tu žiadna Flemingova fascinácia elegantnými značkami. Bond si oblieka večerné šaty a dobré obleky - len mierne vypuklé od svalov. Počas absurdne násilnej a rýchlej naháňačky po Talianskej riviére, ktorou sa film začína, jazdí na bondovskom Astinom Martine, ale hoci môže byť istým potešením vidieť extrémne drahé európske športové autá, ktoré sa mlátia a zrážajú ako hračkárske odrážadlá, nie je v tom žiadna elegancia. Chudákovi Astinovi odtrhnú dvere a celú scénu vyzerá ako vrak. Samotný Bond je ako to auto. Hádže sa a v niekoľkých sekvenciách skáče po budovách, akoby trénoval francúzsky šport parkour, ktorý bol definovaný ako "činnosť s cieľom presunúť sa z jedného bodu do druhého čo najefektívnejšie a najrýchlejšie, pričom sa využívajú najmä schopnosti ľudského tela". To je v skratke Daniel Craig ako agent 007. Podobne ako Jason Bourne v podaní Matta Damona, aj jeho telo je jeho hlavnou zbraňou. Bonda odvedú traja muži z MI6 - alebo štyria, to som nestihol postrehnúť - na príkaz "M" a odvezú ho do výťahu. "M" pravdepodobne vie, že sa to stane: päť sekúnd po tom, čo sa za nimi zatvoria dvere výťahu, sú všetci budúci strážcovia v bezvedomí na podlahe, len Bond zostal stáť. Ani nevidíme, ako to urobil; no a čo? Bolo to nevyhnutné. 'Quantum' síce ponúka 'útechu', ale chýba mu nielen elegancia, ale aj vtip. Je tu málo humoru a záporákom chýbajú Flemingove bizarné výstrelky. Je tu štandardný juhoamerický diktátor, ktorý čaká na to, aby sa opäť ujal moci. Je tu falošný ekologicky cítiaci podnikateľ Greene (Matthieu Amalric), ktorý uzavrie obchod s kýmkoľvek, rovnako ako skutočný globálny obchodník so zbraňami. Zatočí so zásobami vody, aby pomohol generálovi prevziať vládu nad krajinou: je to až príliš pravdepodobné. Pravdivé je aj konštatovanie, že na Američanoch už veľmi nezáleží. Verní serióznosti filmu sa môže zdať, že slaná dvojica CIA s Jamesom Wrightom v úlohe bystrejšieho z nich, Felixa Leitera, ktorý sa stane Bondovým spojencom, je predurčená na šaškovanie, ale dostáva sa im priamočiarej liečby. Nemôžete to všetko považovať za ohlupovanie. Flemingove knihy boli inteligentné a zábavné, ale sotva by sa dali nazvať mozgovými závitmi. Je to zjednodušenie, sprísnenie. A zrýchlenie - to druhé upravené tak, aby vyhovovalo televíznym generáciám 21. storočia, ktoré si zvykli na päť obrázkov za sekundu, na mozog poškodzujúce ADD, vyžadujúce Ritalin, hladné po stimuloch mysle mladých chlapcov. Úvodná sekvencia s nemotivovanými, nevysvetlenými, nezmyselnými, zmysel drásajúcimi nárazmi, otáčaním a pádmi áut je určená práve im, aby im povedala: nebojte sa. Vieme, že sa pozeráte, a dáme vám to, čo chcete. Ale hoci veľká časť sveta je čoraz tučnejšia a mäkšia, športovci sú čoraz tvrdší a rýchlejší, a všetci diváci to vedia, takže Bond zo šesťdesiatych rokov sa teraz zdá byť vyčačkaný a bolo ho treba prestavať, aby vyhovoval požiadavkám extrémnych športov a fantazijnému kvocientu digitálneho veku. Je to dobrý film? Je to zábava, rovnako ako všetky ostatné bondovky, a hoci si môžeme povzdychnúť nad nedostatkom starého šarmu, tento chudý a priemerný model si celkom dobre drží svoju pozíciu. Len keby sa tu viac konverzovalo. A keby sa len trochu viac uvoľnilo.

Casino Royale (2006)

Najskôr negatíva. Casino Royale je príliš dlhé aj príliš krátke. Podobne ako v prípade OHMSS sú momenty, keď je cítiť jeho dĺžku, a iné, keď si myslíte, že niečo chýba, pretože sa zrazu snažili skrátiť stopáž tým, že nenatáčali kúsky. Občas by ste boli vďační za trochu expozície PRED pár veľkými akčnými scénami a nie až po nich. A v niektorých častiach scenára sú hlášky jemné ako autonehoda, ktoré zaváňajú ťažkopádnosťou značky Paul Haggis. Veľké finále je jednoducho trochu priveľké, akoby sa báli, aby opäť nezničili nejakú veľkú budovu, pretože to robia vždy. Keď sme si to vyjasnili, na ničom z toho až tak nezáleží, pretože toto je najlepší Bond od čias, keď si George Lazenby myslel, že má všetok čas na svete. Pre raz má silnú zápletku a ešte ju posilňuje tým, že nám ukazuje, odkiaľ Bond prišiel a ako si vyhladil niektoré hrubé hrany. A hrany sú tu brutálne drsné. Vraždy sú odporné a s ich následkami sa Bond musí vysporiadať tak, ako ešte nikdy predtým. Skutočným esom v rukáve je Craig. Nemá síce Conneryho surové hviezdne kvality, ale je to bezpochyby najlepší herec, aký kedy túto úlohu hral. Neviem, či bol film nakrútený postupne, ale prvýkrát od OHMSS máte pocit, že sa Bond počas filmu mení, keď sa jeho koketnosť mení na sebavedomie a jeho brutalita na chladnú efektivitu. Začína nesympaticky, ale ľudsky a postupne naberá Bondove vlastnosti, ktoré poznáme, až sa stane sympatickejším, ale len o niečo menej ľudským. Je to zaujímavá cesta a Craig sa jej zhostí. Nejde len o jeho podanie, ale aj o reč tela. Dokonca aj jeho štýl boja sa mení, ako sa prispôsobuje. Po fyzickej stránke je najviac in your face Bondom od čias Lazenbyho a akčné scény vyzerajú razom brutálne. Dokonca aj nie veľmi pravdepodobná naháňačka vo voľnom behu je efektná, ale uveriteľná, pretože máte predstavu, že toto je naozaj vec na zabitie alebo zabitie. Je z nej cítiť skutočné nebezpečenstvo, aké sme v sérii už roky nevideli. Len pri scéne mučenia sa zdá, že sa drží späť (je takmer rovnako vkusne urobená ako stará televízna verzia), ale to je asi strach z cenzorov. Z tohto filmu budete vychádzať nielen s myšlienkou, že Daniel Craig JE James Bond, ale že ho ešte nikto nikdy nehral. Všetci dúfajme, že EON s Bondom 22 nestratí nervy a nevráti sa k sci-fi záležitostiam a gadgetom, pretože toto by mohol byť skutočný nový začiatok! Uvidíte to a uveríte.

Jack a obři (2013)

Myslím, že remake rozprávok je populárny ako nikdy predtým. Po filmoch ako Jeníček a Mařenka, Červená čiapočka a Snehulienka bolo len otázkou času, kedy sa dostanú k Jackovi a fazuľovému stonku. Rozmýšľala som, že si tento film pozriem v 3D, ale po jeho zhliadnutí (a krátkej diskusii s kamaratkou) som sa rozhodol, že ho neuvidím. Vedel som si predstaviť veľa scén, ktorým by 3D efekt prospel, ale nakoniec som rád, že som nezaplatil vyššiu cenu. Chcem tiež spomenúť, že si nemyslím, že by tento film bol vhodný pre veľmi malé deti. Niektoré scény boli naozaj znepokojujúce. Myslím, že som bol na začiatku filmu trochu netrpezlivý, pretože som už poznal príbeh a chcel som, aby sa už dostal k obrom. CGI vo filme bolo zručne urobené a vidím, že tento žáner filmov v budúcnosti ešte viac exploduje. Zdá sa, že Nickolas Hoult (Jack) sa stal veľmi populárnym, keďže hral práve vo filme Warm Bodies. V tomto filme je veľmi sympatický, ale na to, že mal údajne ubíjajúci strach z výšok, nemal problém vyliezť na ten zdanlivo kilometrový fazuľový stonok. Eleanor Tomlisonová (Isabelle) je dáma v tiesni, a hoci ju v jednom momente navliekli do brnenia, väčšinu času strávila krikom a útekom. Stanley Tucci (lord Roderick) bol uveriteľný ako lojalista, ktorý sa obrátil na temnú stranu a chcel ovládnuť kráľovstvo. Niektorí ľudia jednoducho nezvládnu toľko moci. Ewan McGregor (Elmont) síce dodal filmu trochu humoru, ale nie dosť na to, aby si zaslúžil smiech. Jeho neochvejná statočnosť išla miestami až za hranicu. Bill Nighy (dvojhlavý obor generál Fallon) bol nemilosrdný, aj keď mal k sebe priradenú mentálne postihnutú bytosť. Musím povedať, že hoci viem, že je to celé vymyslené, keď obri konečne dorazia do kráľovstva Cloisters (ako bolo zobrazené v traileri) a ľudia sú zdanlivo rovnako silní, v tom momente to začalo byť veľmi vymyslené. Myslím, že film mal dobré tempo, ale jednoducho nebol veľmi zaujímavý. Bol tiež oveľa dlhší, než mohol byť. Z týchto dôvodov dávam filmu jantárové svetlo.

Pach krve 3 (2009)

Wrong turn 3 je zaujímavý a niektoré veci sú inak, ale celá séria má rovnaký koniec ako v tomto filme, ako to, že neumierajú hilibilly . Každá časť má napätie na konci filmu ale rovnaký koncept príbehu.