Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Horor
  • Akční
  • Animovaný

plakát

Krotitelé duchů: Říše ledu (2024)

Toto je pokračovanie, na ktoré všetci fanúšikovia Krotiteľov duchov čakali. A nie je to nostalgický ťahák peňazí. Je to charakterový, strašidelný (konečne), film so srdcom, ktorý otvára dvere pre mnohé ďalšie. Už sa neviem dočkať, kam sa táto nová posádka posunie. Zloduch bol skvelý. Škoda, že sme ho/ju nemali viac. Tak osviežujúce dostať tento nový pohľad na jednu z najobľúbenejších franšíz všetkých čias. Humor je jemný ako v origináli. Po živote ste spoznali novú rodinu. Mrazivé impérium vám dalo rodinu konečne ako Krotiteľov duchov na plný úväzok. Ako dieťaťu 80. rokov mi Krotitelia robia dobre. A rovnako aj tento film. Skvelá zábava pre všetkých.

Atlas (2024)

**Recenzia filmu: Atlas** Dobre, poďme si pohovoriť o filme Atlas. Grafika je absolútne úžasná a akčné scény? Riadne vydarené. Ste na okraji sedadla a vychutnávate si každý úder a výbuch. Príbeh je však trochu meh. Nič, o čom by sa dalo písať. A teraz to najlepšie: Jennifer hrá. Je to katastrofa. Prehráva ako o život, a to kazí celú atmosféru. Je to také prehnané, že nemôžete brať vážne ani jednu z vážnych častí. Je to veľká škoda, pretože všetko ostatné vyzeralo celkom slušne. Takže, v skratke, "Atlas" je trochu zmiešaná záležitosť. Skvelý vizuál a akcia, ale príbeh je len priemerný a výkon Jennifer? Totálny odpad. Ak sa rozplývate nad veľkým projektom, uistite sa, že herecké výkony to celé nepokazia.

plakát

Godzilla x Kong: Nové impérium (2024)

Epické zúčtovanie medzi týmito dvoma legendárnymi titánmi v snímke "Godzilla x Kong: Nová ríša" pôsobí ako nostalgický návrat do klasickej éry filmov o Godzille z obdobia Showa, kde sa dôraz kládol na napínavé súboje monštier. Film v tomto ohľade nesklame, pretože bojové sekvencie sú neuveriteľne dobre vykonané a vizuálne ohromujúce, zachytávajúce surovú silu a rozsah týchto kolosálnych tvorov. Čo tento film odlišuje od ostatných, je jeho schopnosť vyvážiť podívanú na súboje príšer so slušným dejom, ktorý diváka udrží v napätí. Aj keď nejde o žiadnu novú zápletku, pokiaľ ide o rozprávanie príbehu, zápletka plní svoj účel tým, že poskytuje dostatok súvislostí a stávok na to, aby poháňala dej dopredu. Efektne pripravuje pôdu pre epický stret monštier, vďaka čomu ich konfrontácia pôsobí zaslúžene a úderne. Jedným z najvýraznejších aspektov filmu sú jeho dychberúce vizuálne efekty. CGI je na špičkovej úrovni, plynulo včleňuje obrovské tvory do ich prostredia a prináša dychberúce akčné sekvencie, ktoré divákov skutočne vtiahnu do epického súboja medzi titánmi. Od ničenia mestskej krajiny až po zložité detaily samotných monštier - práca VFX nie je ničím iným ako ohromujúcim. Po zhliadnutí filmu "Godzilla x Kong: Nová ríša" som zostal v túžbe po ďalšom. Film plní svoj prísľub zábavy a ponúka strhujúci filmový zážitok, ktorý zanechá trvalý dojem. Už teraz sa teším na opätovné zhliadnutie filmu a netrpezlivo očakávam ďalšie diely, ktoré budú naďalej prinášať rovnakú úroveň vzrušenia a podívanej. Celkovo je film "Godzilla x Kong: Nová ríša" povinnou jazdou pre fanúšikov filmov o príšerách a pre každého, kto hľadá v kine vzrušujúcu jazdu.

Pátý element (1997)

Prvá tretina filmu je dobrá a myslíte si, že je to slušný sci-fi/akčný film, ktorý si užijete. Potom sa predstaví postava Ruby Rhod (Chris Tucker) a od tohto momentu to ide dolu kopcom do klišé. Taká škoda, pretože táto postava je pre dej úplne zbytočná a bez jej všadeprítomného kŕčovitého táborenia, ktoré môže pobaviť len tínedžerský rozum, a potom určite len na 60 sekúnd, by bol film oveľa lepší. Plusové body, Bruce Willis v lakonickej forme, pekné pohľady do budúcnosti, ako čínsky Takeaway, Milla Jovovich a Ian Holm sú tiež dobre obsadení a pridávajú filmu.

Prometheus (2012)

Som si istý, že chýba aspoň 30-60 minút záznamu. Je to jediné vysvetlenie, ktoré mám, že Scott natočil také priemerné sci-fi. Pozri, viem, že sa diskutuje, či je to prequel alebo nie. Na tom nezáleží, záleží na kvalite tohto filmu v porovnaní so zvyškom žánru Alien. Pamätám si na číre vzrušenie z verzie Votrelca z roku 1979. Vysoko originálny Xenomorph prenasledujúci svoju ľudskú korisť v temných priestoroch lode Nostromo. Neuveriteľná sekvencia, keď Ripleyová nastaví plavidlo na autodeštrukciu, len aby zistila, že jej cestu k únikovému člnu blokuje zákerný mimozemšťan. Potom šialený desivý boj o deaktiváciu fúznej elektrárne, po ktorom nasleduje ešte intenzívnejší pokus dostať sa na záchranný čln po druhýkrát. A po tom všetkom sa Xenomorf aj tak vkradol na palubu! Weaverovej absolútne presvedčivá hrôza, keď vkĺzne do skafandra a vyhodí vzduchový uzáver. Jednoducho neuveriteľné! Horor/Sci-fi v tej najlepšej a najlepšej podobe. Skutočný "Na hrane sedadla". Môj názor... Prometheus nemal nič z toho... ani kúsok! Iste, Prometheus bol nádherne natočený a vizuálne ohromujúci, ale film bol plný zlého strihu, dejových dier a chybných hereckých výkonov. Jednoducho si neviem predstaviť, že by Scott dovolil, aby film vznikol takýmto spôsobom, a som presvedčený, že za rozháranosť filmu je zodpovedný strih a scenáristi. Nebudem sa púšťať do mnohých dejových dier ani opisovať detinskú povahu scenára/príbehov, pretože ste už nepochybne čítali mnoho iných recenzií. Napriek svojim chybám je to stále hodnotné sci-fi a zaslúži si cenu lístka do kina. Fassbenderov výkon vás ohúri a Raprace tiež do istej miery. CGI je naozaj nádherné a je tu niekoľko celkom šikovných nápadov o tom, ako sa Xenomorph vyvinul. Rozhodne je to film, ktorý si o pár mesiacov nájde cestu do mojej blu-ray zbierky.

Transformers (2007) odpad!

Ak hľadáte film, ktorý má príbeh alebo nejaký zmysel - neobťažujte sa s Transformers. Ešte nikdy ma žiadny film nesklamal tak, ako transformers, aj keď som bol od detstva veľkým fanúšikom komiksu a na tento trhák som sa tešil po zhliadnutí veľkolepého traileru. Transformers film pôsobí, akoby ho napísalo 14-ročné dieťa s tými najotrepanejšími, najnepodstatnejšími, najdetičtějšími a najvtipnejšími hláškami, aké kedy na plátne odzneli. zápletka nie je skvelá, ale ako sa na blockbustery patrí, má aspoň jednu, veľmi neoriginálnu. Je to rasistické, pretože čierni komici hrajú na stereotyp a tak proindustriálny vojenský komplex!!! ALE najväčší problém, ktorý s týmto filmom mám, je, že vo vás nevyvolal žiadne pocity. Jednoducho to bolo celé ploché a nudilo ma to. Nebolo to strašidelné (hovoríme tu o veľkých živých mimozemských robotoch!), nebolo to vtipné (vtipy boli otrepané!), nebolo tam žiadne napätie (vieme, kto vyhral!) Optimus prime, bumble bee nedostali veľa osobností, aby vám na nich dostatočne záležalo. Snažili sa urobiť z postavy Shia Le boufa toho, komu treba fandiť, ale c'mon -- toto je film Transformers. A Shia, ku cti mu slúži, že ako dobrý herec sa snaží nepôsobiť plytko, ale robí svoje najlepšie imitácie Petra Parkera. On bohužiaľ nie je spiderman. Odchádzal som z kina s pocitom skutočného podvodu -- ako môžu minúť milióny na špeciálne efekty a takmer žiadnu snahu na príbeh. Ak môžem povedať JEDNU pozitívnu vec -- tak sú to špeciálne efekty, ktoré sú veľkolepé -- vďaka nim roboti ožívajú a máte dostatok záberov na každého robota. Môj pocit však je, že -- pri tak dobrých špeciálnych efektoch, určite jedných z najlepších, aké som na plátne videl -- nenechávajú nič na predstavivosť a mám pocit, že okrádajú o dôvod, prečo vôbec chodíme do kina. Odteraz sa od BLOCKBUSTEROV držím ďalej.

Casino Royale (2006)

Minulý víkend som to videl na premietaní v Londýne: Nie som veľký fanúšik bondoviek, ale mám ich rád na čisto popcornovej úrovni a táto bola rozhodne jedna z najlepších za posledné obdobie. Tón je oveľa ostrejší a odpornejší ako Brosnanove filmy, pripomína skôr Dr. No alebo Len pre tvoje oči. Akčné sekvencie sú brilantne natočené a zostrihané pre maximálny účinok a patria k najlepším zo všetkých bondoviek. Martin Campbell, ktorý natočil aj Zlaté oko, bol vynikajúcou voľbou a pre mňa je jedným z najlepších režisérov bondoviek. To, čo dáva tomuto filmu náskok pred poslednými Bondovkami, je realistickejšia atmosféra: exotické lokality, rýchle autá, veľkolepá akcia, krásne ženy a mnohé ďalšie charakteristické znaky Bonda sú tu, ale zmizol ten campy tón, ktorý poznačil napríklad Die Another Day. Áno, celá séria je založená na úplne smiešnej a karikatúrnej predstave, ale vážnejší a tvrdší tón tu funguje naozaj dobre. V tomto kontexte podáva Daniel Craig ako Bond vynikajúci výkon. Priznám sa, že som prvý zdvihol obočie, keď som sa dozvedel, že bol obsadený, ale on to naozaj robí po svojom. Ťažko povedať, či je lepší ako ktorýkoľvek z ostatných Bondov: Connery a Brosnan sa hodili do štýlu bondoviek, v ktorých hrali. Tu, ako sa na celkový tón filmu hodí, je Bond oveľa viac sadista, chladnokrvný zabijak s veľmi malým zmyslom pre empatiu a Craigovi s jeho prenikavým pohľadom táto úloha veľmi sedí. Je očarujúci a vtipný, keď je to potrebné, a úplne presvedčivý v akčných sekvenciách. Aj násilie je menej karikatúrne a uletené, každý úder, kopanec a streľba vyzerajú, akoby naozaj boleli. Aj príbeh je jednoducho oveľa pútavejší než mnohé bondovky; scenár síce nezíska ocenenia, ale je neustále vynaliezavý a zaujímavý. Aj keď má film dostatočný podiel akcie, dôraz je rovnako kladený na postavy a dej a menej na gadgety a úplnú nepravdepodobnosť. Ak sa práve neodohráva nejaká veľká akčná sekvencia, nepostrádate ju: najdlhšia scéna filmu, pokerová hra v Casino Royale, je rovnako (alebo dokonca viac) napínavá a zábavná ako všetky naháňačky a prestrelky. Jediné drobné výhrady, ktoré mám, sú trochu príliš dlhá stopáž: film sa ku koncu trochu vlečie a hoci to pomáha tónu filmu, nepočujeme dosť bondovskej melódie! Skvelá réžia a herecké výkony všetkých zúčastnených spolu s vynikajúcou kamerou Phila Meheuxa, ako vždy vynikajúcou výpravou Petra Lamonta a všetkými ostatnými špičkovými remeselnými a technickými oddeleniami však robia z filmu Casino Royale nóbl a veľmi príjemný večer v kine.

Iron Man 2 (2010) odpad!

Tento film je hanbou svojho predchodcu - fakt. Slovo zbytočné scény nadobúda nový význam. Ak by ste viedli kurz zbytočných scén (t. j. scén, ktoré vám nič nehovoria, neprispievajú k príbehu ani k zápletke, ale len pomáhajú dostať film do stavu dvojhodinovej straty ľudského času). Koľko scén nemá žiadny smer a mohli by byť pustené kdekoľvek alebo do akéhokoľvek filmu. A čo tie hlúpe dialógy? Vznik postáv len na základe ich osobností, napríklad Jackson. V tomto filme máte kvalitných hercov, ktorí vyzerajú ako veľmi zlí herci. Úlohy, ktoré im boli pridelené, a motívy postáv sú papierovo slabé. Jediná osoba, ktorá sa tvárila zle a myslela to vážne, bol Rouke. Koľkokrát sme už videli postavu Sama Jacksona. Prisahal som, že vyzerá ako navrátený Shaft. Každý, kto dáva tomuto filmu vyššie hodnotenie ako **, nemá ani poňatia o kvalite. Znie to odvážne, ale tak vážne vnímam toto nulové (keby som mohol) hodnotenie. Posledný film, ktorý som videl, boli Titáni, a ten bol aspoň okrajovo pútavý so zjavným dejom, ale sledoval dej - aspoň. Chcelo to príliš veľa, aby bol príbeh uveriteľný od začiatku do konca? Ďalší film, ktorý ťahá z ľudí peniaze, a hollywoodsky priemysel je v súčasnosti taký úbohý, že ľudia sú nútení pozerať takéto nezmysly a potom povedať, že to bola "zábava".

Star Trek (2009) odpad!

Najskôr upozornenie: nie som trekkie. Ani zďaleka. Je mi úplne jedno, ako tento film zapadá do "kánonu" Star Treku. Úprimne, bolo by mi to jedno. Pozeral som ho s otvorenou mysľou a hľadal som zábavu. Namiesto toho som dostal bandu frajerov a báboviek, ktorí sa hrajú na filmovú noc, spolu s dialógmi vyvolávajúcimi kŕče, nútenými pokusmi o humor a podbízením sa fanúšikom komiksov (ktorí určite pochopili všetky interné odkazy o predpisoch hviezdnej flotily). A áno, zápletka bola chaotická. Len stručný zoznam: Kid Kirk vbehol starým autom do kaňonu a vyskočil práve včas, aby sa zachytil okraja priepasti. Čo to do ...? Veľa scén bolo očividne nakrútených vo vnútri nejakej chemickej továrne. (Niekoľkoposchodová budova s navíjajúcimi sa rúrami vedúcimi všade okolo atď.) Nevedel som, že vesmírne lode vyzerajú tak veľmi ako miestna továreň na spracovanie odpadových vôd. Zomrie 6 miliárd ľudí (dobre, Vulkáncov), ale všetci sa tvária, akoby to "nič nebolo" (alebo možno boli len takí zlí herci? Kto vie?) Práve sa stalo nepredstaviteľné a vy ste napoly čakali, že sa posádka na konci bude navzájom plieskať. Úprimne, dozorcovia v Osvienčime museli prejaviť viac pochopenia pre tragédiu takých epických rozmerov. Úsilie, aby každá pôvodná postava vyslovila svoju "hlášku", bolo tak očividne vynútené, že bolo doslova trápne sa na to pozerať. Bolo mi hercov ľúto. (Niektorí ľudia skutočne napoly tlieskali, keď sa púšťali staré gaštany. Čo to...?) Viem, že je to hlúpa tradícia Star Treku, ale prišlo mi "nelogické" (ďakujem, pán Spock), ak nie rovno idiotské, že na samovražedné misie v štýle komanda sa vždy vydávali najvyššie poschodia veliteľskej štruktúry. (Stalo sa to aspoň trikrát. Minimálne.) Existuje dôvod, prečo už armády nemajú na čele generálov: ťažšie sa nahrádzajú ako pechota (práporčíci, červené košele atď.) Mierna sťažnosť, ale bolo to dosť otravné vzhľadom na to, ako mali byť všetci "inteligentní". Celkom ma pobavil sofistikovaný náznak filmu, že to, že sa Kirk každú minútu či dve dostane do boja, je najistejším dôkazom, že z neho bude dobrý kapitán. Z toho vyplýva, že Mike Tyson by bol najlepším kapitánom Enterprise. Vždy. (Máte s tým problém!?) Takisto bolo pekným ťahom, keď sa Spock a Kirk stretli mano o mano v boji o kapitánske kreslo (a stali sa priateľmi). Možno si autori pozreli Klub bitkárov raz za čas príliš veľa? Vtipné je, že pri všetkej tej roztopašnosti je to len ďalší Star Trek film (preklad: campy melodráma s predvídateľným dejom).

plakát

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Tento film nie je pre všetkých. To sa dá samozrejme povedať o mnohých filmoch všeobecne, ale tento konkrétne prináša veľký konflikt medzi kritikmi: Čo chceme vidieť v našich filmoch? Čo je dôležitejšie, vykresliť fiktívne prostredie kvôli tomu, aby sme ľuďom poskytli ohromujúci vizuálny zážitok, alebo ich pobaviť a ohromiť inteligentnými dejovými zvratmi a inteligentnými dialógmi? Najprv si analyzujme, z čoho presne tento film pozostáva. V podstate je to celé len jedna epická bojová scéna za druhou. Najvýraznejšia je práca s kamerou a vizuálne efekty. Každý záber vyzerá, akoby mal byť umeleckým dielom. Farby, postavy, kostýmy, pozadie... každému malému detailu bola venovaná taká veľká pozornosť. Počas veľkých súbojov si okamžite všimnete aj jedinečný strih. Počas bitiek je veľa "spomalení času", ktoré ukazujú, čo presne sa deje. Smrteľné rany, z ktorých pomaly vyteká krv, striekajúca do vzduchu, dekapitované hlavy putujúce v spomalenom zábere po obrazovke... to všetko tu je. Na druhej strane príbeh nie je veľmi komplikovaný v tom zmysle, že celý film by sa dal pravdepodobne opísať jednou alebo dvoma vetami. Dialógy sú jednoduché a najčastejšie sa v nich hovorí o morálnych hodnotách, ako je sloboda a česť. Ak by ste sa pozreli na scenár, asi by to vyzeralo ako ďalší film, ktorý nemá čo ponúknuť, len idealistické vízie o tom, ako by mal vyzerať život. Recenzenti tohto titulu sa zrejme delia na dve skupiny. Buď ho vášnivo milujú a nazývajú ho epickým filmom 21. storočia, alebo ho ešte viac nenávidia a zhadzujú ho ako odpad pozostávajúci z bezduchej akcie a hlúpych klišé fráz. Zdráham sa v tomto spore zaujať stanovisko. Za normálnych okolností je únosné zvážiť obe strany tejto záležitosti, aby výsledkom bol spravodlivý úsudok o filme. Nie však v tomto prípade. Na jednej strane vizuál určite patrí k tomu najlepšiemu, čoho sme mohli byť vo filme svedkami. Každý detail, každé pozadie, každý špeciálny efekt zasadený do scén sú tak ohromujúco ohromujúce. Na druhej strane dej a dialógy sú z tých najjednoduchších a úprimne povedané hlúpych. "Bojujem za slobodu! Radšej zomriem so cťou, ako by som mal žiť v hanbe!" Znie vám to povedome? Samozrejme, dalo by sa diskutovať o tom, že tento film v prvom rade nikdy nemal mať jedinečný dej, z ktorého sa vám zatočí hlava. Ale z objektívneho hľadiska mu v tomto oddelení stále niečo chýba, takže to treba poznamenať. Teraz je to v poriadku a všetko, ale robí to všetko z filmu? Stojí za to si ho pozrieť alebo čo? Ja si myslím, že áno. U mňa to dobré prevažuje nad tým zlým na míle ďaleko. Od druhej sekundy, ako sa film začal, ma chytil a nepustil. Každá bitka, každá scéna filmu ma držala na špičke stoličky. Všetko, od silných hereckých výkonov cez úžasný vizuál až po vojnové pokriky vojakov, bolo tak ohromujúce... bol to naozaj úžasný zážitok. Ani v jednom momente som nemal pocit, že by filmu niečo chýbalo. Ale vedel som si predstaviť, prečo to tak bolo u iných ľudí. Takže je to tak. Ak na vás ľahko zapôsobia nádherné scenérie, skvelá kamera a strih a silné herecké výkony, choďte si to pozrieť. Správne. Teraz. Ak to neurobíte, o veľa prídete. V spôsobe, akým je tento komiks prevedený na veľké plátno, je toho toľko vidieť, toľko sily... Zanechá vás to v úžase. Ak však hľadáte dobrý príbeh, šikovné dejové zvraty, nejaké inovácie do sveta filmov, potom to vynechajte. Film 300 nič z toho neobsahuje a ani vám to nechce dať. Mne sa tento film veľmi páčil, ale viem, že sa nájdu ľudia, ktorí ho budú označovať za odpad, a to je pochopiteľné. Len si určite urobte názor na to, čo chcete vidieť, keď pôjdete do kina sami, namiesto toho, aby ste sa nechali strhnúť k zaujatosti tonami recenzií, ktoré ponúka táto stránka.