Ježíšova rodina (2005) (seriál)

Toto podání je pro mne daleko důvěryhodnější, než jak ho vykládá církev. Skutečnost, že Ježíše následovali členové jeho vlastní rodiny, je daleko uvěřitelnější, reálnější a přirozenější. Na putování, ať už s náboženskými cíli, či jinými, vyrážela celá rodina. Zároveň vyvstává spousta otázek- jak to tedy bylo se zázraky, a jak to bylo se vzkříšením, protože nejdůležitější svědkové byli opět bratři a sestry jeho vlastní rodiny, kteří pochopitelně měli zájem mýtus nebořit, ale šířit ho dále, zejména když potom Ježíšův příběh sepisovali asi 30 let po jeho smrti. Jak to bylo se vzkříšením, když Ježíš mohl mít bratra-dvojče, a ten ho mohl v některých situacích zastoupit ??? Obrázek který jsem vídal od dětství - samotný malý ježíšek s Marií a Josefem, mi vždycky připadal jako vytržený z kontextu. Rodiny tehdy čítaly daleko víc členů, než jak je známe dnes ze západní civilizace, mnohdy celé osady byla jedna velká rodina. Vynikající dokument pro lidi, kteří se na Ježíšův příběh dívají reálně bez klapek slepé víry na očích a snaží se pochopit odkud se SKUTEČNĚ křesťanství vzalo.

JFK (1991)

Tenhle film jsem viděl několikrát, a pokaždé jsem se snažil ještě víc soustředit a držet nit vyšetřování, a bohužel musím prohlásit, že jsem jí pokaždé ztratil -  nedává to smysl. Problém je, že Stone předkládá celou řadu důkazních linek, které samy o sobě dávají smysl a působí věrohodně, jenže tím, že chce předložit všechno, co se okolo případu objevilo jako přinejmenším podivné, to celé zkazil. Jakmile to totiž naháže všechno na sebe, tak to pozornějšímu divákovi ukáže spíš ty děravý místa fabulací a vysvětlení nedostane žádné. On tam totiž pouze naznačí nějakou síť mafie, ale jak ta je přímo napojená na politiky, nebo firmy, kteří mohli mít zájem JFK odstranit, to nám už nikdo nepoví. Co se však Stoneovi povedlo náramně, a předvedl to i v ostatních jeho filmech- dokonale trefil náladu v tehdejší společnosti, kulturní i politické rozdělení USA, a okolní reálie v pozadí příběhu. Velice povedený studijní materiál : )

J.F.K. - Dallaský atentát (2009)

Jediný přínos tohoto dokumentu je ten, že vidíme v jakém sledu byly informace pouštěny veřejnosti. Zaujalo mne, že původně bylo zatčených podezřelých více. Ovšem už asi za hodinu mohli jít všichni domů, protože najednou měli střelce. Dále bylo zajímavé, že původně mělo ten den pršet a to by znamenalo střecha gabrioletu nahoru.. no ale na letišti svítilo sluníčko, takže tajná služba dala novinářům info, že střecha bude dole. Nemůžu uvěřit že si to celý naplánoval Oswald sám. Nemoh by vůbec vědět jestli bude mít aspoň šanci si ten den vystřelit. No někdo tomu asi pomohl, už jenom tou změnou trasy, protože jinak by auto projelo po main street a z toho okna by trefil leda tak jackie do ksichtu, dále tomu někdo pomoh tou otevřenou střechou a odvolanou ochrankou ze zádi vozu. Proč by si Oswald bral do skladu kuře k večeři a spal tam přes noc, když tam byl zaměstnanej a moh tam klidně přijít ráno jako do práce? Proč by potom před atentátem seděl v kantýně a opouštěl tak svůj úkryt, když si tam teda bral jídlo, aby z úkrytu vycházet nemusel? Příliš mnoho náhod a jedna dokonale provedená střelba, až je těžký tomu uvěřit. Ovšem to že střelec byl jeden a střílel zezadu zeshora, tomu opravdu věřím. Ale Oswald to asi nebyl, dost možná střelce jen kryl. Oswald se nechal ve skladu zaměstnat týdny před atentátem, kdy se vůbec nevědlo, že nějakej Kennedy do Dallasu vůbec pojede. Proto si myslím, že skutečný atentátník při plánování (max týden dopředu) zjistil odkud je nejlepší střílet, a až potom v tom skladu hledal vhodného spojence, který by ho kryl a pomohl mu. Nejlepší byl samozřejmě zaměstnanec, který to tam zná a má důvěru vedení. Zjistit, že Oswald byl v rusku a sympatizuje s Kastrem asi nebylo moc těžký. Kandidát byl na světě...

Jiná země (2011)

V každým druhým záběru je na nebi vidět ta druhá planeta, která se zničeho nic objevila na obloze. Je tak obrovská že přitahuje pohledy všech a pořád. Co nás však nejvíc v životě zajímá a je nejvíc tajemné, nemusí být daleko ve vesmíru, může to být paradoxně hrozně blízko, až tak blízko, že to je uvnitř nás. Díváme se na svět neustále z jednoho místa, zevnitř nás, je to hrozně omezující pohled, aniž si to pořádně uvědomujeme, pořád je tam ten filtr přes který se ven díváme. Jaký by to bylo dostat šanci podívat se na svět odjinud? Film nabízí tyto a podobné myšlenky, a určitě není pro milovníky klasických scifi filmů, kde se hlavně bojuje a střílí lejzrama. Já jsem však rád, že jsem Cahilla objevil. Je nový, mladý a do stojatých filmových vod přináší jisté osvěžení. I když hodně minimalistickou formou a hodně nezávislým pojetím filmu, které může dost lidí odradit. Hlavně pojídači popcornu budou hrdě dávat odpad. Já jsem se však od toho filmu nedokázal odtrhnout (možná i díky Brit Marling, které je popiči zatraceně zajímavou herečkou). Asi největší plus jsou reálné a dokonale propracované postavy, které ten příběh opravdu žijí, dále opravdu skvělé, procítěné dialogy. Až u tohohle filmu si člověk uvědomí, jak se ve většině ostatních filmů ty postavy vlastně spolu nebaví, jenom opakují něco co je napsané ve scénáři. Hodně citlivý film vyžadující citlivého diváka.

Jméno růže (1986)

Neuspokojilo mne to ani jako pouhá detektivka. Vyšetřování je příliš zjednodušené, po skocích, vycucané z prstu. Jednotlivé charaktery a jejich motivy jsou taktéž nedostatečně vykresleny / vysvětleny. Proč je vedením opatství William požádán, aby vraždy vyšetřil, když to bylo to poslední, po čem toužili? Nikdo je k tomu přeci nenutil, oni to potřebovali spíše ututlat. Asi se předpokládá znalost předlohy, ale jak tak čtu komentáře lidí co to četli, tak zase film selhává v ostatních rovinách. Nevím tedy, co je lepší, zda předlohu znát, či nikoliv. Obojí je zlo. V polovině jsem to chtěl vypnout a věnovat se něčemu hodnotnějšímu. Děj mne upoutal až po prvním vstupu do tajné knihovny a dále při gradaci koncilu, kdy to jakž takž dostane nějaký spád. Kromě Conneryho je to však ve všech směrech průměr. Středověkou atmosféru dokázali mistrně zobrazit i parodující Monty Pythonovci...

Joker (2019)

Filmům točených podle komiksů opravdu neholduju, ale na tohle se těším delší dobu. Zejména na hereckou kreaci hlavní postavy. Ta totiž dává dobrému herci neuvěřitelně hodně prostoru se pořádně vyblbnout a naštěstí se tak opravdu stalo. Pokud by se film držel dál od komiksového zjednodušování celou dobu, nebál bych se mu dát hodnocení 5, ale ke konci to celkem logicky na ten komiksový gotham lehce najede. Naštěstí ne moc, takže mě to dojem z filmu nezkurvilo. Určitě jeden z top zážitků letošního filmového roku.

Josef Koudelka (2016) (TV film)

Nerozlišuje dokumentární fotky a umělecké fotky, na světě jsou prostě pouze fotky. Ten člověk prožil půlku života na cestě, aniž by platil někomu nájem. Měl s sebou dvě košile, bundu a spal pod mostem ve spacáku. Celej rok fotil a v zimě 2 měsíce vyvolával u známého filmy, a tak přežil zimu. I když vydělal dost peněz na několik let života, z tohoto minimalistického stylu života nesešel. Neskutečný člověk, s naplněným životním posláním, nepatřící do tohoto světa. Úspěšný jako málokdo ve svém oboru. Chtěl bych ho potkat osobně. Dokumentu dávám za 5, protože mapuje Koudelkovu tvorbu průběžně od úplného začátku, a daří se mu podchytit a analyzovat významné období tvorby. Dále se Kisilovi podařilo z toho množství kamerového záznamu vypíchnout ty nejdůležitější Koudelkovy citace. Na tohle se určitě podívám ještě víckrát

Kajínek (2010)

Ta kamera je příšerná. Brabec klesnul tam, kam už to snad ani nešlo. Lavroněnko sice hrál dobře, ale zahrál uplně jinýho člověka. Těšil jsem se na sviňáka prospěcháře, s prasečíma očkama, co se dá do řeči s každým bachařem a hned se s ním skámoší. Tohle je až příliš uvědomělej a zásadovej týpek. Což je prostě špatně. O celým vyznění filmu se nemá cenu bavit. Je to fikce a chce být kontroverzní. Ale to se nedá uplně vyčítat jako chyba

Katy Perry: Skutečná tvář (2012)

Dokument je to průměrný po všech stránkách. Co se týče Perry tak bez mejkapu je přímo obludná. Tady ti pánové v recenzích si asi neuvědomují že to na co se tak rádi koukají je centimetr mejkapu, umělohmotná paruka s pětinásobným objemem, a umělohmotný dvacetinásobný řasy - prostě fejk maska. Co se týče "hudby", naprostej otřes. Ta ženská je chudák, stejně tak jako ty brečící diváci na jejích koncertech. Trosky :) já se na to vlastně díval ze škodolibosti :D

Kill Bill 2 (2004)

Někteří lidi jsou si sebou tak jisti, že by svoji práci povyšovali na umění, i kdyby to byli hovnocucáři. Naštěstí Tarantino je jen filmař, a tak to v jeho případě není až tak k smíchu, dokonce mu to někteří lidi věří.