Pád Třetí říše (2004)

Pro mě osobně super film, nepřinesl sice nic vyjímečného, ale já se na něj koukám spíše z dokumentárního pohledu a v téhle rovině je film geniální. Herci hrají velmi přesvědčivě a některé dějové momenty ve vás zůstanou. Pokud nepočítám Riefenstahlovou, tak jsem zatím nic lepšího s Hitlerem neviděl.

Pan Nikdo (2009)

Tenhle film je opravdu hodně těžké hodnotit. Pět hvězd si nezaslouží za svoji stopáž a pod dvě hvězdy si nezaslouží jít, protože z formálního hlediska je to mistrovské dílo (práce s kamerou mě bavila asi nejvíc). Rozhodně si to nepouštějte jako "něco příjemného před spaním", na tohle se chce docela soustředit. Největší problém tohohle filmu je ale asi závěr, po té dlouhé stopáži čekáte opravdu něco obřího, ne jen takové plácnutí do vody. Nakonec dávám dvě hvězdy, protože se mi celkem špatně odpouští to, že film nikdo a) neprostříhal a za b) nedotáhnul v závěru, ale upřímně řečeno tohle se pohybuje na 2-4 hvězdy v závislosti na osobním dojmu.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Pán Prstenů by se měl hodnotit jako celek všech tří filmů dohromady, a tak to učiním i já. Je v mých top filmech na prvním místě zastoupené právě Společenstvem prstenu, které je z trilogie nejvýpravnější, nejlepší a nejkouzelnější. Knize se film nikdy nemůže vyrovnat, i přesto Peter Jackson natočil důstojný film podle předlohy, naprosto věrně zachycuje atmosféru, k tomu pomáhají také unikátní digitální efekty. Scénář je sice zkratkovitý vůči knize a nepostihuje kompletní vážnost dialogů, i přesto jsou scény perektně zahrány herci, ze kterých si vyzdvihnutí zaslouží tři jména: Christopher Lee, Ian McKellen a Viggo Mortensen. Mimo geniálních exteriérů, masek a všech barevných věcí ve filmu, které každému člověku s citem pro přírodu a trochou fantazie na pohádky berou dech si zapamatujete ještě dvě věci - hudbu a kameru. Hudba je bez diskuze jednou z nejlepších která se kdy objevila na plátně u epického filmu a kamera je naprosto unikátní, i doteď si lze v některých filmech všimnout podobně natočených scén, které jsou tak charakteristické pro tento film (scéna kdy společenstvo v řadě putuje po úbočí hory je jedna z nejvíce charakteristických scén tohoto filmu, další například pád kamery z Orthanku). A teď k ději, ten je jednoduchý a předvídatelný. Problém ovšem je, že se nejedná o film ani knihu s důrazem na děj. Někteří jedinci nedokáží odhalit hluboké filozofické a etické podněty Tolkiena ani po přečtení knhy (a i ve filmu jsou velmi citlivě a nápadně zobrazeny). Je mi vždycky líto když někdo odsoudí tento film s odůvodněním, že se jedná o "patetickou zhovadilost a hru na vojáčky" protože evidentně vůbec nepochopil, jaké poslání Tolkien do knihy v roce 1955 vložil. Neznám žádné jiné dílo s vyjímkou Bible a filosofických děl řeckých klasiků, které obsahuje tolik odkazů na boj dobra se zlem, hodnotu přátelství, úcty k druhým a k přírodě, soucit, souboj s předsudky, morální smysl moci a její vliv na duši člověka a hromadu dalších otázek týkajících se humanity, etiky a morálky. Zbývá mi jen dodat že prodloužená verze je ještě mnohem lepší než verze co šla v kinech. Český dabng se u tohoto filmu opravdu nevyplatí pouštět a je dobré si před sledováním odejít na záchod a připravit si dost tekutin :) Pro mě 100%, prodloužená verze je nehodnotitelným artefaktem. PS: v žebříčku mám málo místa, takže první místo patří Pánu Prstenů jako celku, tedy všem třem filmům, i když Dvě Věžě a Návrat Krále v něm nejsou uvedeny.

Partička (2011) (pořad)

Začnu hercema. Geňa je víc vulgární než vtipný a pohotový a Igor nemá dost fantazie k tomu vymyslet opravdu vtipné scény, ale Suchoš s Ondrou táhnou tenhle pořad neskutečným způsobem. Některé hry jsou slabší a časem úplně přestanou bavit (Reklamace) a jiné jsou neskutečně dobré a nikdy neomrzí (Blázni a Seznamka). Většina lidí co dává nízké hodnocení asi většinou jen nemá ráda tvrdý a suchý humor. Já se bavil u každého dílu, takže dávám čtyři hvězdy.

Pasažéři (2016)

Do prvnich dvou tretin je to pomerne slusna romanticka komedie ze scifi prostredi, kterou tahnou predevsim hlavni dva protagoniste (Chris Pratt v tomto jednoznacne vede). Proble nastane v momentu reseni hlavniho problemu, ktery jaksi bobtna na pozadi celeho filmu a ktery ma bohuzel hodne hloupe rozuzleni. A tak i u sledovani zaveru zustava takova pachut v ustech, kdy clovek zustane nevericne koukat na par vylozene chybejicich momentu, ktere by po rozuzleni meli prijit, ale nejak se nedostavi a zaverecny epilog je tak trochu mimo. Skoda.

Pátý element (1997)

Tohle je kultovní film, ale ačkoliv mám Bruce Willise rád, tak nemůžu říct, že by mě to dějově bavilo tolik, abych dal za pět. Velkým plusem je nadsázka a tradiční hláškování, stejně jako poměrně neokoukané kulisy.

Pearl Harbor (2001)

Dal bych tři, ale přítelkyně mě přemluvila, že si to zaslouží víc. Je to celkem dobrý jako klasicky patetickej romantickej film, po válečný stránce je to v podstatě o ničem, ale aspoň to neuráží. Efekty jsou pěkný, akce celkem taky když už tam je, takže vizuálně dobrý.

Pinocchio (1940)

Opět velmi kvalitně zpracovaná pohádka, která má ale několik much, díky kterým se nezařadila mezi mé oblíbené. Jednak motiv hlavní postavy není nikterak uchvacující a nepřináší žádné velké boom, jako je tomu u pohádek s princeznami, netvory a dalšími z řad klasických pohádkových bytostí. Za druhé film postrádá silné vedlejší role, jedinou která vám zůstane v paměti je cvrček, což je na disneyho poměry dost málo. Za třetí děj, v mých očích rozkouskovaný na epizody, je místy dost nudný a nepřináší nic, čím by diváka zaujal. I přes tyto neduhy se jedná o pohádku s dobrými dialogy, krásnou hudbou a animací a tím pádem stojí za shlédnutí. 65%