Láska nebeská (2003)

Chvílemi mi film přišel spíše jako parodie na romantický film a přesně kvůli těmto momentům se mi líbil. Perfektní herci, obzvlášť Billy Nighy zabodoval :) U romantických filmů/komedií stojí děj vždycky za bačkoru a bohužel mi ale celkový dojem hodně skazily přiblblé klišé a hodně předvídatelné momenty v ději. I tak ale asi nejlepší romantický film co jsem zatím viděl a vzhledem k tomu že jsem anti-cílovka tak čtyři hvězdy je heroický výkon.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Tak shrnul bych to takto: dobrodružný film, zcela průměrný s výjimkou Deppa a hudby. V rámci žánru bych uvažoval nad pěti hvězdičkami nebýt vysloveně tupých posledních 15 minut. Co je ovšem smutné je herecký výkon Orlanda Blooma, dokáže hrát i lépe jak předvedl v Království nebeském, ale tady mu to dle mého názoru moc nesedlo. Dobrá podívaná, která pobaví, ale to je tak všechno.

Velká ryba (2003)

K Burtonovi ode mne jen krátce, protože jeho filmy se mi obvykle příliš nelíbí. Opět hodně roztažené do délky, imaginární a se zajímavým vizuálem. Herecky velmi dobré, Ewan McGregor si tu asi vystřihl svou nejlepší roli. Na druhou stranu bohužel hodně rozvláčné a místy nudné, alespoň pro mne. Dějově je to opravdu na hraně snesitelnosti, námětem nejhorší z Burtonových filmů, co jsem zatím viděl. Výsledkem jsem nebyl tolik zklamán, ale ani okouzlen. Pro mě slabší 4 hvězdy.

Zrůda (2003)

Tenhle film se mi hodnotí celkem těžko. Znám skutečnou story, na které je film vystavěn, a celkem filmové zpracování odpovídá. Herecké výkony jsou fajn a pointa má i hloubku. Ale co mi na tomto filmu vadí je fakt, že mi byly bytostně odporné všechny postavy. Neměl jsem prostě příležitost se s někým soucítit, film mě do sebe nevtáhl a já tak neprodělal katarzi a to mi vadí na každém filmu, pokud k tomu dojde. Takže pro mne jenom dobrý.

21 gramů (2003)

Paradoxně pocitově mnohem delší film než se zdá a to díky zvláštní kompozici děje, kdy se jednotlivé osudy postav promítají na přeskáčku a celé to začne do sebe zapadat až někdy ve třech čtvrtinách filmu. Hodně kvalitní scénář a herecké výkony ale způsobují, že tohle drama o morálce a osudu vás opravdu chladnými nenechá. Skvělé dílo.

Agent bez minulosti (2002)

Povedený akční thriller, zápletka je na úrovni i když jí chybí silnější wow efekt, z akčního hlediska velmi dobré a sympatické i v romantické rovině. A cení se taky hezká honička s Mini po vzoru klasiky automobilových úniků :)

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002)

Problémem je že tohle nemá s Asterixem a původními komiksy společného vůbec nic. Je to prostě typická masová komedie s přihlouplými vtipy, zajímavý ale je, že alespoň patří ještě pořád mezi ty slušnější a při troše dobré vůle a piva se u toho dá zasmát. Pro mne osobně je nezapomenutelná scéna s odkazem na Darth Vadera. Nicméně mne vážně mrzí, že tímto dílem filmaři shazují tak pěkný a inteligentní komiks, kterým původní předloha bezesporu je. Moje "objektivní hodnocení" je 50% pokud ale máte rádi předlohu, tak uberte 30.

Červený drak (2002)

Viděno opakovaně s hodně dlouhým odstupem. Edward Norton hraje svůj standardnívýkon, ve své roli opět vyniká Anthony Hopkins, kterého ale ve filmu není zase tolik. Dějový prequel před Mlčení jehňátek je trochu nadbytečný, nicméně i tak se jedná o celkem hezké doplnění serie o Hanibalovi. Nejslabším článkem je jednak scénář, který místy naráží na trochu hloupější motiv a Ralph Fiennes, který je z trojice hlavních postav jednoznačně nejslěpší, i když by tomu mělo být správně opačně. I tak doporučuji, v rámci žánru není moc lepších snímků s masovými vrahy.

Equilibrium (2002)

Film na podobném principu jako Orwelovo dílo 1984. Už jenom poselství, které film nese si zaslouží tři hvězdičky samo o sobě, to že si lidé dobrovolně píchají drogy není nic nemyslitelného, stačí se podívat na současnou Ameriku, kde se všichni nechávají krmit propagandou z televize (např. pár exotů už zvedlo svým dětem elektronický identifikační čip) a v Evropě na tom nejsme o dost líp. Christian Bale odvádí velmi dobrý výkon a z hereckého obsazení mne potěšil i Sean Bean. Nejedná se o žádný revoluční film, podobných tu již pár bylo, ale štáb odvedl svoji práci slušně a film má svoji vážnost a hloubku a rád se na něj podívám znovu. 80%