Eizóken ni wa te o dasu na! (2020) (seriál)

Žabí lidé přicházejí! :D Předně, kdybych už předem nevěděla, že je to od samého režiséra jako Tatami Galaxy, tak už samotný opening (který je mimochodem super) by mi to svou hravostí a stylem stejně prozradil. Animace je na první pohled možná zvláštní, ale moc, moc, moc se mi líbí především design postav, kde každá je originál a není tady žádné klasické "ctrl+c ctrl+v akorát hodíme jiné vlasy" a to dokonce ani u postav v pozadí, což krásně ladí k hlavnímu tématu celého příběhu, tedy lásce k animaci. Holky jsou taky sympaťačky, dovídáme se spoustu věcí z pozadí tvorby anime, animace i filmů a i když nemůžu říct, že ze snových sekvencí bych byla tak odvařená jako zbytek internetu, nemůžu ani popřít, že mají své kouzlo. Jo a jen tak mimochodem milion bludišťáků si zaslouží už jen sama (snad úplně první od počátku anime) scéna z dámské koupele s nulovým (a tím myslím NULOVÝM) perv panderingem . 8,5/10

Nacume júdžinčó - Season 1 (2008) (série)

Původní komentář z 23.11.2018: Sledováno v rámci Anime-Planet Secret Santa 2018. Takový mix starších xxxHolic a Mushishi, který s sebou nepřináší nic nového a i hlavní hrdina mi oproti Watanukimu a Ginkovi přijde velmi mdlý, přičemž ta kočka je vyloženě otravná a nevtipná. Zároveň nejsem typ člověka, který by těchto pomalých dílek musel vidět nadmíru, a právě protože už jsem nějaké viděla, tento kousek mě do kolen nedostane, i když má 500 sezón, je obecně považován za kvalitní a i Santa mi slíbil, že se mi to bude líbit. 6/10

Slayers - Lina, postrach banditů - Série 1 (1995) (série)

Původní komentář z 19.10.2019: Tak jsem se rozhodla, že si zase jednou po čase doplním vzdělání a nakonec vyhrála legendární Lina, od které jsem už pár dílů a scén kdysi dááávno na Animaxu v minulosti viděla. A předem musím říct, že je docela dost velký rozdíl, pokud jen chytíte náhodnou epizodu v televizi nebo se na všechno díváte pěkně od začátku. Kvalita jednotlivých dílů a vůbec tempo vyprávění je totiž neskutečně nevyrovnané a na každou dobrou scénu připadnou minimálně tři uměle natahované a o ničem. A taky logika tvůrce očividně moc netrápí (za všechno buď příklad boj s nepřítelem, kterého by Lina mohla smést jednoduchým kouzlem, ale to neudělá, protože "se jí nechce", a tak se půlka dílu zabije útěkem). Ale aspoň postavy jsou fajn (vypatlaný sympaťák Gourry u mě vede), humor funguje a celý ten 90's háv se mi taky líbí. Ve své době to musela být pecka, dneska už to tolik neohromí. Zabalila jsem to po 11. díle, ale třeba se k tomu zase někdy vrátím. 6,5/10

Ledové království II (2019)

Nezacházela bych tak daleko, abych tvrdila, že se jedná o "dobrý" film, ale oproti jedničce působí uceleněji a má dokonce i nějaký příběh, který, ať už je jakkoliv chabý, oproti prvnímu dílu aspoň existuje a držíme se ho po celou dobu, takže závěrečná pointa nepůsobí jako rychlokvaška napsaná na koleni 5 minut před vydáním. Škoda, že písničky jsou naprosto nevýrazné a líbily se mi (respektive pamatuju si) prakticky jen dvě - Into the Unknown (které je imho lepší než přeceňované Let It Go) a ta parodie na Queeny, protože ta byla tak úsměvně stupidní, že ji nelze nemilovat. Jinak o nějaké originalitě nemůže být řeč, sněhulák tam bohužel taky pořád je a český dabing zabíjí i ten jediný klad, který má (tedy hlas Joshe Gata), chyběl mi návrat Hanse a Elsa přítelkyni taky nedostala, tak nezbývá, než čekat na třetí díl.

Overlord - Season 1 (2015) (série)

Původní komentář z 19.11.2015: Sledováno v rámci Anime-Planet Secret Santa 2015. Po SAO a Log Horizon je Overlord další v řadě anime o uvěznění ve světě MMORPG, takže o nějaké originalitě nemůže být řeč. Nicméně i z neoriginálního konceptu se pořád dají vytřískat originální nápady. Třeba udělat hlavního hrdinu necromancerem. A dál ... No co dál? Vy byste chtěli ještě něco dál? Tak přihodíme pár pěkných polonahých generických slečen (které jsou do něj všechny do jedné šíííleně zamilované a to musí být násilím vidět z každé scény), nějaké to osahávání a spoustu záběrů na jejich vnadné vnady. No a pak už zbývá jenom několik prázdných soubojů s co největší brutalitou, které vyzní absolutně do prázdna, protože je pokaždé předem jasné kdo vyhraje. A to je asi tak všechno. Animace průměr, soundtrack taktéž, opening s endingem nic moc, propojení s postavami neexistuje (opravdu mi bylo úplně jedno, co se s kým děje). 4,5/10

Gakuen mokuširoku: High School of the Dead (2010) (seriál)

Prý si mám ještě více doplnit vzdělání, co se anime klasik týče, tak jsem tady. Ehm. Znáte takový ten typ díla, které je tak strašně dementní, až je vtipné? Tak tohle zrovna není ten případ. Tohle je vyloženě jen dementní, občas pravda úsměvně dementní, ale v drtivé většině za hlavu se chytající "proč proboha" dementní. Děj ani svět, ve kterém všechny postavy sdílí jednu společnou mozkovou buňku (moje oblíbená zábava je hádat, kdo ji zrovna v dané chvíli používá - většinou asi někdo mimo obrazovku), totiž opravdu nelze brát vážně. Úplně nejhorší na celém seriálu jsou ale postavy a to hlavně ty hlavní. Tu bloncku, co vypadá a chová se jako dojná kráva, bych snad ještě nějak přežila, protože ta je ještě docela neškodná, ale co předvádí Rei a to růžovovlasé individuum (které očividně trpí rozdvojenou osobností, kde se v jedné scéně úspěšně vyhýbá nepřátelům a všem okolo říká, že jsou neschopní idioti, aby v další scéně stála uprostřed vřavy jako tvrdé y a jen brečela strachy), to je kolikrát opravdu daleko, daleko za hranou snesitelnosti a nevýrazní pánové tomu moc nedodají. A co pak dělat, když jsou všechny naše hlavní postavy na zabití? Naházíme tam k nim spoustu strašně zlých a škaredých lidí, aby oproti nim naši hrdinové působili sympaticky. To je přece logické, ne? Ve výsledku je tak nejzábavnější postava ten psychotický, sadistický učitel, protože toho se aspoň nesnaží prodat jako klaďase a svými dramatickými projevy a mácháním rukama v každé scéně mě upřímně opravdu rozesmíval. Fanservice komentovat radši nebudu, ale když to srovnám třeba s takovým podobně explicitním, o 5 let mladším Prison School, tak to bylo aspoň vtipné. Ale na druhou stranu, přiznejme si to na rovinu, fanservice je asi to jediné, co tento kousek může nabídnout. 3,5/10

Med a čtyřlístek - Série 2 (2006) (série)

Stejně prázdné a sterilní jako první řada, ale aspoň se konečně někam posouváme, co se děje i postav týče. I animace je lepší a opening zase divný. Hlavně jsem ráda, že první epizoda byla recap, protože za ten (necelý) rok už si toho moc nepamatuju a je to skoro až vtipné, jak málo se toho za těch předešlých 24 epizod stalo, aby to nešlo všechno pohodlně dát do jednoho dílu. Co mi ale na druhou stranu celkem vadí je, že tady z nějakého důvodu všichni pomalu v každé druhé scéně brečí, i když mají třeba jen škytavku. Celkově jinak opět platí, že kdybych se na to dívala v době vydání, asi bych to viděla jinak, ale dnes už mě to prostě neohromí. 6,5/10

Góruden kamui - Season 2 (2018) (série)

První řada se mi moc líbila, i když měla své občasné zaškobrtnutí. Druhá série už pak bere vyloženě to nejlepší - skvělé postavy (kde i vedlejší dostávají větší prostor), drama, zvraty, odzbrojující humor a absurdno... a taky očividně větší rozpočet. Hlavně po stránce děje je všechno daleko konzistentnější a takové poslední 3 skvěle vygradované epizody jsou pak přímo geniální. 9/10 a těším se na 3. řadu. EDIT: Jakožto čtenář mangy musím teď ale doplnit taky hromadu výtek. Třeba akce je oproti předloze pořád šíleně chaotická, kde kolikrát nemáte vůbec šanci pobrat, co že se to vlastně stalo. Co mě ale mrzí nejvíc je, jak moc zdánlivě "nedůležitých" věcí se přeskakuje, protože neskutečně ubírají na hloubce postav a jejich motivacích, a potom třeba takový Ogata, ač v manze jedna z nejzajímavějších a nejpropracovanějších postav, je zde strašně jednodimenzionální krysa. A když už srovnáváme s mangou, jestli už sumo scéna je na vás moc, co teprve ten týpek, jenž chrabře ojel (nejen) medvěda, kterého v anime radši taktně vynechali, i když je to největší hrdina celého příběhu :DD Nechávám původní hodnocení, ale u třetí řady (pokud se vůbec rozhodnu na ni podívat) už asi tak štědrá nebudu

Góruden kamui - Season 1 (2018) (série)

"CGI medvědy" jsem nejprve přešla s tím, že stejně půjde o nějakou blbost, ale za krátkou dobu po svém vydaní si dokázali získat docela kultovní status (a to nejen díky animaci) a z náhodných screenshotů vypadají i celkem vtipně, takže jsem se nakonec rozhodla se k nim vrátit a dát jim přece jen šanci. Co mě upřímně překvapilo nejvíc je dost velký podíl brutality, a to už hned v prvních minutách. Jinak příběh s lovem za zlatem působí tak trochu jako One Piece, kdyby One Piece nebyl o pirátech, ale dospělejší, syrový survival. Postavy jsou přímo skvělé (jak klaďasové, tak záporaci, a teď upřímně nevím, jestli mám radši Ogatu nebo Tsurumiho), člověk se při sledování dozví spoustu nových věcí (třeba vůbec už jen, že existují Ainuové), napětí funguje na jedničku a odlehčené momenty jsou přímo k popukání. Opravdu jsem nečekala, že se mi to bude tolik líbit a hned se vrhám na druhou řadu. 8/10 EDIT: Po rozečtení mangy bych měla asi hodnocení snížit, protože anime vynechává opravdu dost podstatných věcí a taky akční scény jsou mnohem chaotičtější a nepřehlednější, ale co už. Bez anime bych se k ní totiž nejspíš ani nedostala.

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Nemůžu vyloženě říct, že by to byl špatný film. Samostatně. Ale v porovnání s předchozí skvělou trilogií je prostě slabší, a to o dost. Sice je tu pořád vtip a emoce, úchvatná animace i soundrack a i nějaký ten nový nápad by se našel, ale jinak to na mě všechno působilo tak nějak prázdně, jako jedna velká nastavovaná kaše. Příběh víceméně kopíruje trojku, a ač nové postavy jsou fajn, vůbec se mi nelíbilo, co udělali s těmi starými. O Woodym bez spoilerů mluvit nemůžu, i když jeho chování bych ještě pochopila, ale takový Buzz (moje nejoblíbenější postava) je tady najednou z nějakého důvodu úplný idiot, který kdyby nosil tkaničky, tak si je snad ani nezaváže, moc nechápu ani rozhodnutí udělat z tiché a bystré Bo Peep suchou akční hrdinku (a to z nějakého důvodu ještě hned v první scéně) a ostatní staré dobré hračky tam snad ani nebyly. S druhým shlédnutím (a hlavně v originále) to nejspíš bude lepší, ale teď po návratu z kina cítím jen zklamání. Jednou to hold přijít muselo.