Záhada Hory mrtvých (2013)

Na tento film som sa tešil ako malý. Že sa konečne niekto rozhodol sfilmovať tento príbeh ma priam hrialo pri srdci. Príjemný hrejivý pocit však každou minútou opadal, až sa napokon zastavil pri jednom obrovskom otázniku. Ako môže niekto zdehonestovať tak kvalitný potenciál ?? Stále platí, aj menej je niekedy viac. Scénar typu "z každého rožku trošku" tento film potopil. Kopec náznakov, kopec myšlienok....ale každá naznačená len veľmi okrajovo, až sa v tom divák stráca. Miešať spolu výpravu na Horu Mŕtvych, Filadelfský experiment, brány fungujúce na princípe myšlienok, armádu a kde-čo všetko dokopy, je príliš ťažko stráviteľný elixír. Pri tomto diele dokonale platí, že najväčším nepriateľom niektorých ľudí, je ich fantázia. Veľká škoda.

Prokletý ostrov (2010)

Osobne Di Capria príliš nemusím, avšak po takomto výkone, ako v tomto diele mu predsa aj ja skladám svoj pomyselný klobúk. Mám rád filmy, ktoré nútia diváka uvažovať, myslieť, ktoré zapoja aj jeho predstavivosť. Shutter Island je v tomto smere to pravé orechové. Áno, mnoho filmov sa dá pozrieť viac-krát, len preto, lebo sú proste prekliate dobré. Shutter Island sa však dá pozrieť viac krát a vždy z iného pohľadu. Už krátko po jeho prvom zhliadnutí má človek obrovské nutkanie pustiť si ho ešte raz...a znovu sa zamyslieť...čo ak to predsa len je inak ?

Pozemšťan (2007)

Názorná ukážka toho, ako má vyzerať nízkorozpočtový film. Ak by mi niekto pred zhliadnutím tohto skvostu naznačoval, že dielo, ktorého dej sa odohráva v jednej izbe pri krbe bude jedným z najlepších filmov, ktoré som videl, označil by som ho za blázna. Teraz však nie. Jedna hlboká myšlienka striedajúca druhú núti každou minútou uvažovať diváka hlbšie a hlbšie, až napokon priam nechce, aby toto majstrovské dielo skončilo. Veľká škoda, že takýchto filmov nie je viac.

Pevné pouto (2009)

Skutočne máloktorý snímok ma dokázal takmer dohnať k slzám. The Lovely Bones je jedným z nich. Na jednej strane obraz pozemského sveta so špičkovým hereckým výkonom Stanleya Tucciho, ktorý zahral svoju úlohu "úchyla" priam dokonale. Na druhej strane krásna predstava sveta nepozemského, alebo detského "neba", kde každý nájde to, čo hľadá, skrývajúc však pritom jeden hlboký význam. A ktomu všetkému hudba, ktorá sa k nemu dokonale hodí. To je Lovely Bones.

Ti druzí (2001)

Zo začiatku som si povedal, že to bude len ďalšia tisíc a jeden krát otrepaná "ducharina" v starom dome, kde sa začnú diať podivuhodné veci. Navyše som si akosi nevedel predstaviť Nicole Kidman v hlavnej úlohe podobného žánru. Ukázalo sa však, že som sa mýlil. Veľmi kvalitná atmosféra spojená s rozuzlením, ktoré asi málokto čakal, radia tento film právom medzi špičky vo svojom žánri.

Sinister (2012) odpad!

Pripájam sa k tým pár statočným, ktorí tiež nechápu tak vysoké hodnotenie filmu. Jeden z najhorších hororov, ktoré som kedy videl, a to som teda videl už rôzne srajdy. Horor, ktorý je odkázaný len na zvukové "ľakačky", pretože na viac nemá. Polovicu deja sa hlavný hrdina hraje s premietačkou a zvyšnú polovicu sa prechádza po dome, kde akosi zabudol rozsvietiť svetlo. Žiadna mrazivá atmosféra, len akési čakanie na Godota, kde sa nudné scény striedajú s ešte nudnejšími a záver radšej ani nebudem komentovať. Ak by malo hodnotenie odpad viacero stupňov, toto by bol najväčší odpad všetkých odpadov.

Would You Rather (2012)

Slušný nárez, ktorý stál za to. Divák sa môže skrz zúčastnených pozrieť na celú hru prostredníctvom viacerých osobnostných typov, z ktorých si niektorí chcu pomáhať, iní medzi sebou súťažiť. Na ktorú stranu sa pridám ja ? Ktorá možnosť je viac reálna ? Čo všetko je človek ochotný urobiť pre peniaze, pre svoj život, pre život svojich blízkych, alebo aj pre život druhých ? Veľmi dobre nastolené otázky. Možno málinko škoda, že autori neboli v "herných disciplínach" ešte viac odvážni. Osobne by som sa namiesto topenia v sude alebo bičovania odvážil ísť ešte ďalej, ale to už asi každému podľa jeho gusta. V každom prípade veľmi nádejný film.

Devil Seed (2012)

Priemer vo všetkých smeroch. Neurazí, ale ani ničím neohúri. Klasická šedá myška, ktorej pozretie upadne do zabudnutia po pár dňoch. Vzhľadom na to, že sa jedná o tisíc-krát opakovaný príbeh posadnutia, to chcelo aj niečo navyše, nejaký moment prekvapenia. Nestalo sa. Navyše, škoda záveru, v ktorom to spadne z priemeru do pod-priemeru. Zatiaľčo si samotný film drží aspoň akú-takú latku, koniec je typicky béčkovy.

Rogue River (2012) odpad!

Stále, keď si poviem, že primitívnosť deja a stupidita hlavných hrdinov už dosiahla vrchol, vždy sa nájdu tvorcovia, ktorí túto demenciu zdvojnásobia. Ako hlboko až siaha táto žumpa a kto každý nás ešte prekvapí podobnými sračkami ? Doslova a do písmena stratených 78 minút života.....radím nepozerať.

Dům ďábla (2009) odpad!

Sľuby sa sľubujú a blázni sa radujú. Ak niekto sľubuje napätie, musí si byť istý, že ho aj ponúkne. Hrať sa na starý dobrý podstivý horor a ponúknuť divákovi nudný sajrajt plný stupidných a nelogických rozhodnutí, v ktorom sa v podstate 90 minút nič nedeje a jeho vyvrcholenie musí byť každému jasné už po desiatich minútach, je zbytočne trápne divadlo. A nezachráni to ani sporo osvetlený dom, ktorý sa silou-mocou snaží byť tajomný. Výsledkom je len trápne divadlo, v ktorom sa tvorcovia snažia byť silou-mocou niečim, na čo ani zďaleka nemajú.