Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Narozdiel od prvých dvoch dielov už Väzeň z Azkabanu nepôsobí ako film určený primárne pre mladšieho diváka. Je to plnohodnotná snímka s vynikajúcou atmosférou, ku ktorej nebola tentokrát potrebná ani priama prítomnosť hlavného zloducha celej ságy, ale bohato postačila skvelá vizuálna stránka a kamera, ktoré atmosfére dodali tú správnu tajuplnosť, príbeh nevynecháva nič podstatné z knihy a scény, ktoré sa od tých knižných odlišujú, nie sú v žiadnom prípade zle spracované a už vôbec nie zbytočné. Na ústrednej trojici už vidno skúsenosti a istú hereckú vyspelosť, k nim sa pridal vynikajúci Gary Oldman v úlohe Siriusa Blacka. Po zhliadnutí všetkých 8 filmov môžem smelo vyhlásiť, že sa jedná o najlepší film série. Je obrovská škoda, že Alfonso Cuarón režíroval len tento film a režisérske miesto napokon od piateho pokračovania napevno a až dokonca zaujal David Yates, ktorý ani zďaleka nedokázal vystihnúť viaceré momenty z knihy a navodiť takú atmosféru a gradáciu ako mexický režisér, aj keď to bol práve Yates, ktorý mal k dispozícií tri najtemnejšie a najdramatickejšie knihy z celej série. (90%)

Howlův kráčející hrad (2004)

S anime nemám príliš veľké skúsenosti a tak sa neodvážim povedať, či je to typickým znakom žánru ako celku. Dovolím si však tvrdiť, že Howlovmu putujúcemu zámku sa divák musí prispôsobiť; je nevyhnutné, aby sa stotožnil s pravidlami a logikou jeho sveta a dokázal akceptovať všadeprítomnú nepredvídateľnosť. Ja som to napokon dokázal, hoci to v prvých minútach rozhodne nebola jednoduchá úloha. Odmenou za moju trpezlivosť mi bol nezvyčajný, no nesmierne citlivý a zároveň hravý a nápaditý príbeh odetý do očarujúcej animácie, ktorého fragmenty ešte len postupne spracovávam. Myslím, že k dokonalému pochopeniu a doceneniu všetkého, čo sa v priebehu necelých dvoch hodín udialo, mi dopomôže až opakované zhliadnutie tohto nevšedného počinu. (80%)

Osudový dotek (2004)

Púšťať sa do tematiky cestovania v čase je pre filmárov vždy nemalý risk spočívajúci najmä v tom, či budú schopní udržať celé dianie na uzde a nedovolia, aby ich výsledné dielo nieslo so sebou množstvo nevysvetlených vecí a najmä nelogickostí. Práve Osudový dotyk je tým filmom, v ktorom na prvý pohľad všetko do seba pekne zapadá, no pokiaľ sa začne človek nad jednotlivými dejovými zvratmi zamýšľať a rozoberať ich, nájde hneď niekoľko bodov, ktoré si navzájom odporujú. Aj napriek chybám je to veľmi dobre zrežírované sci-fi s nemenej dobrou atmosférou, ktoré by si však do hlavnej úlohy možno zaslúžilo o niečo lepšieho herca, i keď Kutcher sa bez diskusie so svojou rolou snaží vysporiadať, ako najlepšie vie. (80%)

Před soumrakem (2004)

Počas brázdenia internetovými diskusiami som zistil, že z pohľadu veľkého množstva filmových divákov je najlepším filmom Linklaterovej konverzačnej trilógie práve tento – a po zhliadnutí všetkých troch dielov musím skonštatovať, že sa s týmito názormi bezvýhradne stotožňujem. Pred úsvitom si totiž berie zo svojho predchodcu všetko, vďaka čomu si ho ľudia zamilovali, a zároveň sa elegantne vyhýba jeho nedostatkom. Počas 80 minút tak sledujeme výlučne Céline a Jessieho bez jedinej zbytočnej, nevypointovanej odbočky. Sme svedkami skvostne napísaného dialógu dvoch ľudí, na ktorých myšlienkach už nie je podpísaná mladícka naivita, ale skôr vecné (neskôr až zatrpknuté) uvažovanie plynúce z priamych životných skúseností. Popri tom sa postupne veľmi prirodzeným spôsobom odkrýva celá paleta emócií, ktoré ich „nečakané“ stretnutie muselo nevyhnutne vyvolať. Stretnutie vrcholiace spôsobom, aký len sotva mohol byť vymyslený lepšie. (90%)

RRRrrrr !!! (2004)

Ešte nikdy som nevidel takú veľkú koncentráciu ľudí na jednom mieste, ktorí by zo seba dokázali robiť úplných idiotov, ako práve pri tomto filme. Táto komédia s inak dobrými režisérom Chabatom a hercom Depardieuom išla svojim humorom skutočne pomimo mňa a len minimum svetlejších momentov zachraňuje tento úkaz od toho, aby som tam nešupol odpad. (20%)

Sexbomba od vedle (2004)

Niekedy sa človek nechá aj napriek vlastným pocitom zneistiť priemerným hodnotením a napokon podľahne pri rozhodovaní sa nad tým vlastným väčšine. Bol by som však pokrytec, pokiaľ by som v tomto prípade neudelil plný počet hviezd. Jednoznačne jedna z mojich najobľúbenejších tínedžerských komédií s prekrásnou Elishou Cuthbert. (85%)

Van Helsing (2004)

Úvodná čiernobiela scéna nesúca sa v ponurej atmosfére je paradoxne asi najsvetlejším momentom celého filmu. Všetko ostatné je už bohužiaľ len jedná veľká nuda bez štipky originálneho scenáristického nápadu, ktorá je na prvý pohľad efektne odetá do krásneho vizuálu podfarbeného skvelou hudbou Alana Silvestriho a asi tak v dvoch krátkych momentoch aj dobrou atmosférou. Hugh Jackman a Kate Beckinsale asi pred podpisom zmlúv ani len neprivoňali k scenáru, inak si neviem vysvetliť, ako sa mohli podobnej zlátanine upísať... vlastne pri pohľade na rozpočet celého filmu začínam tušiť, čo ich presvedčilo. (40%)

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Jim Carrey mal podobne ako sedem rokov dozadu veľké šťastie na originálny scenár, ktorý je dnes takmer nemožné nájsť. Pri Truman Show sa mu z vynikajúceho filmu podarilo svojim hereckým koncertom spraviť nezabudnuteľný zážitok, pri Večný svit nepoškvrnenej mysle by sa mu podarilo určite to isté, jeho herecký výkon je opäť tou najsilnejšou stránkou filmu, nebyť toho, že scenár je okrem spomínanej originality spracovaný pomerne chaoticky a na docenenie filmu jedna projekcia skutočne nestačí. U mnohých opakované zhliadnutie dopomohlo filmu k najvyššiemu hodnoteniu, u mňa "len" k presvedčeniu, že film si zaslúži oveľa viac hodnotenie silné 4 hviezdy namiesto slabších 5. (80%)

Beethoven 5 (2003)

Z príživníkov série (čiže tretieho, štvrtého a tohto dielu) asi najlepšia časť, minimálne s najzaujímavejším a najmenej otrepaným nápadom. Avšak to k lepšiemu hodnotenie nestačí. (40%)

Dva a půl chlapa (2003) (seriál)

Skvelý sitcom, ktorého každá jedna čas je síce príbehovo prakticky stále o tom istom, no množstvo vtipov a humorných scén tento nedostatok bohato vynahradí. Rovnako by som chcel pochváliť aj vynikajúci slovenský dabing, ktorý je jasným dôkazom toho, že pokiaľ sa stretnú skutoční odborníci na svoje remeslo, podarí sa v dabovanej verzií zachrániť väčšinu vtipov. Jeho kvalita však po výmene dabingového štúdia išla bohužiaľ postupne nadol. Celkové hodnotenie platí najmä pre prvých osem sérií, pretože po odchode Charlieho Sheena to už nie je ono, i keď sa tvorcovia seriálu snažia, ako len najlepšie vedia. (85%)