• Fantasy

Pokřivená srdce (1991) odpad!

Když ve filmu, který je vztahovým dramatem, prakticky nikdo z herců neumí zahrát věrohodné emoce, je to problém. K tomu navíc ta zoufalá nudnost a rozvleklost celého filmu.

Hurikán Rosy (1980) odpad!

Jeden z těch filmů, které kdyby neexistovaly, tak se nic nestane. Hvězdičku navíc tomu nedodá ani Depardieu, který se tu herecky zrovna nepředvádí (ne, že by mu scénář dával velkou příležitost).

Kansas City (1996)

Nesympatické protagonistky, děj se vleče odnikud nikam, závěr je slabý. Do toho pár hudebních čísel, ale to už je lepší pustit si rovnou pár písniček.

Hellsing - Hellsing X (2012) (epizoda)

K sérii obecně: celkově velice zajímavé postavy pospojované bohužel docela pitomým a místy dost předvídatelným dějem. Škoda. (A komické scénky dělané "dětskou" animací mě dost štvaly. Všechny snahy o humor to úplně zabilo.)

Strážci - Watchmen (2009)

Ten úvodní sestřih o superhrdinech v průběhu času mě opravdu nadchnul. O zbytku filmu to ale říct nemůžu. Je hezké, že porušuje různé stereotypy týkající se superhrdinů (stárnutí, sympatičnost, ryzí charakter, motivace atd.), ve skutečnosti z nich ale až tak moc nevybočuje, takže si člověk na konci filmu uvědomí, že to bylo opět klasické "záchrana světa-milostná zápletka-megalomanský padouch". Rozhodně z toho šlo vykřesat víc, zvlášť při té délce. (Komiks jsem nečetl, tak nevím, jestli tam se to daří, nebo ne.)

Thor (2011)

Přistupoval jsem k tomu tak, že chci vidět naprostou oddechovku, film podle komiksu. Ale stejně: děj je naprosto o ničem, takže zbývá podívaná... bohužel i z téhle stránky je to hrozné. Výprava je naprosto děsná, postavy vypadají, jako by si v hračkářství koupily takové ty umělohmotné mečíky a brnění pro děti! To je podle mě asi nejhorší stránkou filmu - dokonce ještě horší než uchopení severských mýtů (černoch, Číňan, meziplanetární cesty atd. - i když to je věc komiksové předlohy).

500 dní se Summer (2009)

Celý film jsem čekal na nějaký zvrat, který se ovšem nedostavil. A pointa v zásadě taky ne. I když tam bylo pár pěkných momentů a film se hlavně ze začátku tvářil docela slibně, bylo to docela nudný a utahaný. A hlavně nepříliš nápaditý. Ten očekávaný protiklad romantickým filmům se pro přílišnou "melancholičnost" nekonal.

Křižáci (1960)

Trochu mě zklamala celková nevěrohodnost podání - především pokud jde o kostýmy, ale i v celkovém pojetí postav - zklamalo mě, že mladý Zbyšek, který je v knížce velice výbušný a horkokrevný (jinak by se nedostal do těch problémů, do kterých se dostal) je ve filmu spíš jakýmsi světcem-trpitelem s vizáží Mirka Dušína. Podobně mdlé je i chování dalších postav. To se bohužel odráží na celkové atmosféře a přesvědčivosti filmu a ani závěrečná bitva není taková, jak bych čekal. Nemůžu se vyhnout srovnání: Sienkiewitz v podání Jerzyho Hoffmana je prostě lepší (i když ten zpracovává třicetiletou válku).

Cranford (2007) (seriál)

Kouzlo toho seriálu je bezesporu v úžasné atmosféře. Přesto se v tom nevyrovná románu, protože tu chybí především lepší zachycení pohnutek, na jejichž základě postavy jednají (a které jsou pro nás dnes z nemalé části poměrně nepochopitelné; opravdu - proč by doktor neměl nosit vínový kabát, proč odsuzovat sňatek milady Glenmirové, proč by se slečna Matty mohla zdráhat prodávat čaj). Velkým problémem je pak podle mého názoru slepení tří autorčiných románů a jedné povídky v tento "mix"; jen pro přehled: román Cranford je o oněch dvou starých sestrách a jejich mladé přítelkyni coby autorce-vypravěčce, doktoru Brownovi a dalších osobách; jde především o popis světa maloměstských klevet a konvencí a různému způsobu života mezi tím; povídka Cranfordská klec je o onom nedorozumění stran významu tohoto slova; román Zpovědi pana Harrisona je o mladém doktorovi z Londýna, který popisuje, jak si na malém městě zakládal praxi a seznámil se se svou manželkou; román Milady Ludlowová je výrazně zaměřen na sociální tematiku a otázku nevyhnutelnosti vpádu moderní doby do těch míst anglického venkova, kde ještě vládne "starý duch". Poslední dva romány přitom nejsou zasazeny do Cranfordu! Seriál Cranford je tak ve výsledku zvláštní koláží tří stylově odlišných děl (povídka je plně v duchu Cranfordu), která beztak ve filmu vytvářejí tři samostatné linie (slečna Matty; doktor Harrison; lady Ludlowová), což vede k otázce, zda by nebylo lepší autorčinu tvorbu pojmout jako tři samostatné filmy. Osobně bych to uvítal více. Tím bohužel problém koláže zdaleka nekončí - autoři seriálu vzali předlohu jako 'velmi volnou inspiraci' a nerozpakovali se například sloučit více postav do jedné (lady Glenmirová si v předloze nevzala doktora Browna, ale doktora Higginse) a vůbec příběh naprosto předělat (doktor Brown, který se zdá být jednou z hlavních postav seriálu, zemře v románu na straně 20!!!). Přesto myslím, že výsledné dílko dopadlo v celku pěkně a přese všechno zachycuje atmosféru doby i autorčiných románů poměrně pěkně. P.s. odpusťte mi tak dlouhý příspěvek, ale protože teď zmíněné romány překládám do češtiny, jsem do věci poměrně vtažen