Svět podle Mallory (2010)

Musím priznať, že keď som videl v recenzií na tento film mená hlavných hrdinov ako Kristen Stewart či James Gandolfini bol som milo potešený a prekvapený z tejto kombinácie. Nanešťastie sa však jedná zrejme o tak alternatívno psychologický film, ktorý aj keď som sa veľmi snažil vo mne nevyvolal žiadne emócie a neurobil so mňou nič. Akurát mi zhnusil Kristen o ktorej by som nebol povedal, že si zahrá v niečom takomto a už duplom nie vulgárnu prostitútku. Absolútne jej táto úloha podľa môjho názoru nesedela. I keď sa tvorcovia zrejme snažili o emocionálne nabitý realistický dej, celé mi to prišlo až príliš rozvážne a nudné. Možno nie som ešte dostatočne zrelý, aby som chápal tieto alternatívne filmy, no opäť sa mi stalo, že som vsadil skôr na hercov ako na dej a bol som sklamaný. Teda v konečnom dôsledku ma v tomto filme okrem hlavných predstaviteľov nič nezaujalo, možno až na myšlienku človeka strateného vo vlastnom svete, ktorý sa bojí ukázať svoju pravú tvár a žije s vlastnými démonmi a utrpením uzavretý v sebe samom až kým nepríde impulz, ktorý ho opäť naštartuje a naštartuje to aj jeho krachujúci manželský a osobný život. To naozaj oceňujem na tomto filme, no myslím si, že sa to dalo celé zasadiť do úplne iného deja a prostredia.

Nejpřísnější rodiče na světě (2008) (seriál)

Jeden z najlepších programov, aké momentálne bežia v TV. Je nielen poučný, ale človek si uvedomí, aké je vzácne to čo má a ako ľahko o to môže prísť. Nezvládateľní teenegeri z Veľkej Británie nielen pochopia o čom je rodinný život, ale pomôže im to nazrieť aj do ich vnútra a porozumieť samým sebe. Naviac celkové prevedenie tohto programu je skvelé a som veľmi rád, že niečo takéto máme možnosť zhliadnuť v TV aj u nás.

Princezna Fantaghiró 5 (1996) (TV film)

Podľa môjho názoru tento film nemali radšej ani vyprodukovať a zakončiť to pri predchádzajúcej časti, ktorá už bez tak bola dosť slabá a nevýrazné. Koniec koncov som aj rád, že už netočili ďalšie filmy, pretože ak by to malo takúto tendenciu ďalšie snímky z tejto ságy by už boli pravdepodobne odpad. V prvom rade ma absolútne nezaujala dejová línia a to, že sa hlavá hrdinka ocitla v inej dimenzií to je veľmi zlý začiatok, lebo ja som chcel vidieť pokračovanie a náväznosť na predchádzajúce časti, možno ešte nejaké prepojenie na tie prvé a nie strih a teraz začneme úplne o inom. Taktiež ma okrem Alessandri Martines nezaujalo ani herecké obsadenie, celkový námet. Celé to spracovanie nebolo ktovie čo a keď si uvedomí, že to točili v roku 1996, tak predchádzajúce diely bolo omnoho lepšie spracované. Bol som sklamaný a som sklamaný, takže zrejme si už túto časť nikdy dobrovoľne nepozriem, pretože ma na nej takmer nič neuchvátilo a ostali len mizivé spomienky, že som niekedy v detstve niečo takéto zhliadol.

Princezna Fantaghiró 4 (1994) (TV film)

Napriek tomu, že sa pri natáčaní písal už rok 1994 oproti predchádzajúcim filmov z tejto ságy nevidím žiadny posun vpred, ba naopak celé spracovanie mi pripadá tak smiešne - primitívne spracované. Akoby nielen námetu, deju, ale aj celej idey tohto filmu chýbala iskra a preto výrazne zaostáva za predchádzajúcimi časťami. Tie kostýmy, masky a exteriéry mi pripadajú tak triviálne až mi to pripadá, že dehonestujú hodnotu príbehoch o princeznej Fantaghiró. Nuž rozhodne menej vydarená časť i keď stávka na Alessandru Martines a Nicholasa Rogersa sa opäť vyplatila.

Princezna Fantaghiró 3 (1993) (TV film)

Podľa môjho subjektívneho názoru asi najlepšia časť ságy o udatnej princeznej Fantaghiro. Malo to takmer všetko čo som očakával a dokonca aj niečo naviac. Dynamika, spád, napínavé scény, trochu strachu a veľa odvahy. V detstve tento film urobil veľký dojem a zanechal vo mne i naďalej príjemné pocity a spomienky na celkové spracovanie. Z Tarabasa sa stala kultová postava o čom svedčí aj počet fanúšikov na nemenovanej sociálnej sieti a v kombinácií temnoty a svetla, zla a dobra a víťazstva dobra nad zlom je je to skvelý príbeh, ktorý ma naozaj dostal. Pekné spracovanie a dobrý dojem vytrhujú túto časť z bežného priemeru.

Princezna Fantaghiró 2 (1992) (TV film)

Druhé pokračovanie veľkolepej výpravnej rozprávky z talianskej produkcie o princezne Fantaghiro rozhodne v ničom nezaostáva za predchádzajúcim dielom. Fantaghíro, Rumualdo a Temná čarodejnica to je klasický trojuholník tohto príbehu, ktorý mi napodiv nepripadá ani trochu gíčový. Je to síce romantika, no na iný spôsob aký máme možnosť vidieť dnes. Pôsobí to veľmi prirodzene a na tú dobu to bolo naozaj dobre spracované či už námetovo, hereckým obsadením, výpravne, alebo hudobne. Pekne tri hviezdičky sú pre tento film skôr odmenou ako potupou, pretože dnes sa už nemôžem odosobniť od porovnávania tohto klasického filmu s modernejšími americkými rozprávkovými snímkami, ktoré vo mne napriek všetkému zanechali lepší dojem.

Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže (1991) (TV film)

Tak na tento film mám z detstva veľmi, veľmi pekné spomienky. Však kto by nepoznal udatnú princeznú Fantaghiro, ktorá sa ničoho nebála iba lásky. Veľmi pekné talianske spracovanie naviac aj s českými hercami, čo som až neskôr veľmi ocenil. Nádherná príroda, výpravné scény, no a na tú dobu veľmi príjemné spracovanie. Aj keď mám rád tento film, keď sa naň pozerám s odstupom času nachádzam v ňom mnohé veci, ktoré ma rušili, možno až príliš fantasy - rozprávkové poňatie. To však nič nemení na tom, že tento film patrí k tým lepším hraným rozprávkam, ktoré som mal možnosť vidieť.

Oko bere (2008)

Tento film som už videl toľko krát, že mu jednoducho ani nemôžem dať menej ako 4 skvelé hviezdičky. Od hudby, námetu, hereckého obsadenia, dialógov, celkového spracovania, to všetko vo mne zanechalo veľmi pozitívny dojem a pôsobilo to skutočne, realisticky. Človek uverí, že sa to naozaj môže stať a nie je to len fikcia. Skvelý študenti matematiky pod vedení svojho učiteľa dokážu, že hazard nie je len náhoda, ale je to v prvom rade bystrí rozum a skvelý postreh a logické myslenie, čo dokážu zvíťaziť nad šťastím. Taktiež oceňujem inšpiráciu skutočnými udalosťami a nedá mi nespomenúť ani skvelého Kevina Spacey-ho, ktorý ma zas a znovu zaujal. Film, ktorý vám poodhalí ako rýchlo sa dá vystúpiť hore, no ako bolestivý dokáže byť pád na dno....to jednoducho musíte vidieť!

Těžká rozhodnutí (2010)

Naozaj silný príbeh s dobrých filmovým spracovaním. O prekračovaní hraníc možného a nemožného a veľkých obetiach podstúpených z čistej lásky k svojim deťom. To nikdy nemôže sklamať a u mňa to vyvolalo silné emócie a prinútilo ma to zamyslieť sa ako asi funguje ten obrovský biznis s liekmi a ich výrobou, testovaním....Musím sa priznať, že keď som sa dozvedel, že do hlavnej úlohy obsadili Brendana Fraser mal som trochu rozpaky, pretože si ho pamätám skôr z filmov ako Múmia, alebo bláznivých komédií, no prekvapil ma. Spolu s Harrisonom Fordom tvorili silný tandem na ktorom sa dalo postaviť dobré filmové spracovanie a oceňujem aj fakt, že tvorcovia sa inšpirovali skutočnými udalosťami a snažili sa čo možno najrealistickejšie vykresliť celkové zákulisie biznisu s liekmi. Film, ktorý možno každého nezaujme, no má svoje výrazné posolstvo a určite nepatrí k tuctovým americkým prvoplánovým brakom.

Hačikó - příběh psa (2009)

Silný príbeh (naviac inšpirovaný skutočnými udalosťami) o vzťahu psa a človeka, o vernosti a láske, ktorá je tak silná, že ju neprekoná ani smrť. Naviac ak sa do jednej z hlavných úloh dostane tak vznešená a v našich končinách málo známa rasa psa ako Akita-Inu je to o to zaujímavejšie. Napriek obsadeniu Richarda Gera do hlavnej úlohy mi v tomto filme trochu absentovala väčšia iskra, dokonca som sa miestami nudil a to nemám rád pri žiadnom filme. Možno to chcelo trochu väčší náboj, drive aj na úkor skutočných udalostí aby boli diváci viac uchvátený. Viem, že je to skvelý príbeh a naozaj sa mi páčil aj jeho idea, no filmové spracovanie trochu zaostávalo. Ničím ma to neprekvapilo a druhá polovica filmu mi prišla skutočne nudne-rozvláčna. Takže v konečnom výsledku mám z tohto spracovania rozvláčne pocity, no z tohto príbehu som unesený!