Katka (2009)

Na tento film jsem šel se zájmem, protože jsem měl u známých podobný případ, který nakonec po letech utrpení měl / má šťastný konec... Celkově film mohu myslím objektivně zhodnotit a hodnotím to slovem ŠPATNÝ a to z několika důvodů: 1. Ukázat příběh smažky ve světě kdy většina smažky odsuzuje je chvályhodné, ale zapomnělo se na jednu věc - proč do toho lidi jako Katka spadnou? Věděli jste například že velké procento závislých žen jsou ženy buď dlouhodobě bité či kdysi znásilněné? Proč do toho spadla Katka? Víme jen o její matce že je lesbička a otec byl grázl... dál? Příčina braní drog je zde uplně opomenuta, u Katky by mne opravdu zajímala... 2. Celý film se z velké části odehrává v posledních letech (2007+) a je jen zaseklá smyčka - Katka musí na detox, Katka jede na detox a pak povídání o tom, proč Katka detox prostě nedala či proč tam nedojela plus doufejme, že určitě to příště zvládne... Jak zajímavé. Co takhle trochu kouknout do toho jak si Katka na ty drogy vydělává? Co její přítel, kde drogy kupují atp? Jak se žije na squatu? Kdo žije s nimi? Má Katka nějaké jiné kamarády? Celý film je zaseknut na Katce a přijde mi jakoby výsledný materiál byl v závěru notně prostříhán... Viz rvačky ve Fantově kavárně - kdo se tam pere a proč? Film prostě nemá koncept 3. Technické zpracování - chápu, je to dokument, těžko může běhat kolem Katky nenápadně kameraman s velkou kamerou a Steadycam, ale co je moc, to je moc. Alespoň půlka filmu se odehrává v klidu - ordinace, squat atp... alespoň tyto části stabilizovat jednoduchým stativem za pár stovek a na akčnější části použít třeba nenápadný ruční steadycam typu MERLIN - nebolela by mne po filmu hlava. O použité technice nehodlám spekulovat - každopádně je to hodně slabé na velké plátno! 4. Tenhle film neměl jít do kina ale rovnou do TV. Není dobrý koncepčně a technicky nezaujme už vůbec. Závěr: Do kina jsem šel se zvědavostí a byl jsem rád že se někdo pustil do tématu, které zaslouží pozornost, z kina jsem odcházel s bolavou hlavou (díky uskákané kameře) a s despektem jak někdo může takový dobrý nápad zkazit.

Vyfič! (2009)

Říkal jsem si, že mě brusle nebudou bavit a čekal jsem nějakou rádobypubertální komedii - tohle bylo fajn. Přestože při pohledu na Ellen Page ztrácím trochu objektivitu, zde celkově zas tak nadšen nejsem. Pěkně udělané, příjemný příběh, originální herci a prostředí (doteď nechápu v kterém roce se to odehrávalo)... 3* už jen díky dobře udělanému neamerickému konci (tím myslím že ne vše končí šťastně). Příjemný film na nedělní odpoledne.

Muži, co zírají na kozy (2009)

Ze všeho šlo vytěžit více. Jednu hvězdu za Ewana, který neví kdo je/co je to Jedi a druhou za celkový herecký obsazení. Zkrátka moji oblíbení herci hrají ve zcela průměrném filmu, který jsem asi díky myšlenkám typu "kdy už to skončí" nepochopil. Nuda.

Berlin Calling (2008)

Zprvu bych chtěl podotknout že mimojiné touto hudbou žiji už více jak jednu dekádu a v životě pro mě taneční sound hodně znamená. Film určitě stojí za shlédnutí (Paul jako neherec, skvělá hudba, prostředí), přesto z něj nejsem nadšený jako ostatní. Proč? Krom takové předvídatelnosti a jednoduchosti, dalo by se říci i jakési repetetivnosti (Icky pendluje pořád mezi bytem, léčebnou a svým dealerem) je tu ještě jedna věc - dala by se shrnou prohlášením "prostě jim to nežeru" - nepřijde mi to mnohdy moc reálné, nevidím opravdového narkomana, spíše dobře se bavícího herce s brýlemi co hraje narkomana. Po shlédnutí mám navíc pocit, že jsem vše už někde viděl. Pokud bych chtěl někoho seznámit s taneční hudnou prostřednictvím filmu - pustil bych asi jeden z doposud nepřekonané trojice snímků - Pete Tong, Human Trafic či méně známý a o to lepší GROOVE. Pokud bych chtěl varovat před drogami asi bych pustil Requiem pro sen. U Berlin Calling spíše přemýšlím jestli ho vůbec budu někdy chtít vidět znova. Když přimhouřím tak za 3*

Zrození šampióna (2009)

NE! Tohle bylo moc. Bílo černé přátelství v nejkýčovitější podobě. Přijde mi to jak film vyrobený na zakázku pro americkou vládu. Navíc zbytečně dlouhý a zasazený do pro nás evropany nicneříkajícího sportu. Zkrátka přespříliš nadhodnocený film, který bych spíš pouštěl děckám na základce.

Kawasakiho růže (2009)

Jsem trochu zmaten. Hřebejk Kawasakiho růží snad ukazuje že dospěl? Scénař je skvělý, pln pravdivých myšlenek hodných k zamyšlení, kamera, zpracování, hudba - 5hvězd. V místech, kde by se daly vymáčknout emoce se "netlačí na pilu" a film celý plyne v jedné linii, na kterou se fajn kouká. Nekonzistentní herecké výkony jsou pro mne jedinou, ale velkou pihou na kráse. Mikulčík v první řadě, hádka matky (Kolářová) s dcerou na chalupě mi přišla jak z amaterského divadla. Naopak tleskám za obsazení našeho mezinárodně známého fotografa Antonína Kratochvíla, jež jako neherec odvádí z celého filmu nejlepší výkon. Po shlédnutí jsem ale rád, že máme další krásný český pravdivý film.

Avatar (2009)

Počkal jsem měsíc, zda-li opadnou fronty na všemi opěvovaný Avatar. I po takové době od premiéry skoro vyprodáno. Zprůměrovaných cca 90% opravdu nechápu. Hezké, barevné jak na LSD, ... a dál? 3D brýle prostě nezachrání jednoduchou story navíc nesmyslně natáhlou na skoro 3hodiny z čehož polovina je prachsprostou nudící střílečkou. Méně je někdy více.