Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

— Confronting fear is the destiny of a Jedi. Your destiny. — Abrams byl postaven před nelehký úkol završit největší filmovou ságu všech dob, uzavřít příběhové linky z předchozích dvou filmů, vyrovnat se s nečekanými problémy, a přitom potěšit fanoušky tři trilogií. Za sebe můžu říct, že se mu to povedlo, závěr ságy se mi líbil, i když bych pár věcí ve filmu změnil. Celkem jsem se obával předvídatelnosti, která se nakonec filmu nevyhnula a takřka celou dobu se tak sází na jistotu. Trochu mi scházely mi překvapivé momenty, kterých byla plná předchozí epizoda, a místy (hlavně v první polovině) mi děj přišel velmi uspěchaný, některé nové i navrátivší se postavy nevyužité, a některé příběhové linky uzavřené až příliš narychlo. Závěru ságy by rozhodně prospěla půlhodina, klidně i celá hodina navíc. Snad všechny otázky z předchozích dvou filmů však byly zodpovězeny, a to celkem uspokojivě. Návrat největší záporné postavy celé ságy byl proveden velmi dobře a působivě, a otevírá dveře mnoha potenciálním zajímavým příběhům. Jde poznat, že Ian McDiarmid si svůj návrat opravdu naplno užil a jeho Palpatine je ještě děsivější, než kdy dřív. V The Last Jedi hereckým výkonem kraloval Adam Driver, zde mu na paty šlape úžasná Daisy Ridley, jejíž Rey si mě v tomto filmu dokázala naplno získat a zařadit se mezi mé oblíbené postavy. Trio hlavních hrdinů se poprvé za celou trilogii vydává na dobrodružství společně a musím říct, že chemie mezi nimi (hlavně mezi Finnem a Poem) mě neuvěřitelně bavila. Přidejme hláškujícího C-3PO a je o zábavu postaráno. A o tom Star Wars je, ne? Je to vesmírné dobrodružství pro všechny, a přesně tím je i závěrečná epizoda. Jak už je u Star Wars zvykem, je i tento film plný špičkových vizuálních efektů, fantastického soundtracku a úžasné akce. I když se rozhodně nejedná o nejlepší epizodu trilogie (toto místo pevně drží The Last Jedi), je The Rise of Skywalker solidním zakončením nejen nové trilogie, ale i celé ságy. A pokud skutečně máte rádi Star Wars, nezůstane (hlavně během závěrečné půlhodinky podtržené dokonalou hudbou) jedno oko suché. Poslední epizoda skutečně sakra dobře ví, jak ždímat emoce. „I'm Rey. Rey Skywalker." Něco končí, něco začíná. Současnost je zkrátka nejlepším obdobím, kdy být fanouškem Star Wars.

Joker (2019)

— The worst part about having a mental illness is people expect you to behave as if you don’t. — Nevzpomínám si kdy naposledy, jestli vůbec někdy, jsem u filmu cítil to, co při sledování Jokera. Jde o depresivní, temné, syrové a zneklidňující drama, které brutálně přímým způsobem nastavuje společnosti zrcadlo. Joker otevírá diskuze, provokuje, zneklidňuje, místy šokuje, a bez příkras zobrazuje téma psychických nemocí, morálního úpadku společnosti, kultu osobnosti, jak snadné je pro mentálně narušeného člověka dostat se ke zbrani, lhostejnosti ke společenským problémům, a dalších, před kterými společnost často zavírá oči a pak jen překvapeně zírá na tragické následky. Neklid, napětí, úzkost, to vše se skrz atmosféru, kterou film vyvolává, přenáší na diváka. Sledovat Joaquina Phoenixe a jeho šílený smích je fascinující, mrazivé a zneklidňující. Postava Arthura každou scénou propadá hlouběji a hlouběji šílenství a vlivem okolí přichází i o to málo, co ho drželo alespoň trochu příčetného. Jak Arthur postupně odhaluje svou traumatickou minulost, jeho duše a mysl se rozpadají, a z chlápka, se kterým jste ze začátku soucítili a fandili mu, se stává monstrum, které spouští lavinu události vedoucí k tragédii. Joker je naprosto dokonalou psychologickou studií. Snad nikdo po zhlédnutí tohoto díla nemůže zůstat lhostejný k tomu, co právě viděl. Joker je pro mě jednoznačně filmem roku, dost možná i filmem desetiletí. Působivý retro vizuál, skvělá kamera, dokonalá hudba, to všechno skvěle tvoří depresivní atmosféru Gothamu, která podtrhuje a dotváří naprosto dokonalý herecký výkon Joaquina Phoenixe. Ta řada cen za nejlepšího herce završená Oscarem je naprosto zasloužená a sledovat Phoenixe na cestě za zlatou soškou, jak sbírá jedno ocenění za druhým, bylo úžasné. Jeho Joker je totiž ukázkou herectví té nejvyšší úrovně. A i přesto, že je každý filmový Joker naprosto jiný a srovnávat je tak asi není úplně fér, si myslím, že žezlo nejlepšího filmového Jokera nyní právem získal Joaquin Phoenix. A překonat ho se možná už nikomu nikdy nepodaří. Tento snímek je nezapomenutelným uměleckým dílem, které by měl každý vidět. — Put on a happy face and don't forget to smile! —

Tolkien (2019)

— Tell me a story – in any language you want. — Na film podle života mého nejoblíbenějšího spisovatele jsem se hodně těšil, ale vůbec jsem nečekal, že ve mně toto dílo, které je bezesporu dílem uměleckým, zanechá takový dojem. Příběh o přátelství, lásce a dobrodružství. Filmařsky precizní dílo, při jehož sledování je zřejmé, že bylo natočeno s láskou a úctou, jak k samotnému Tolkienovi, tak k jeho příběhům. Sice ve filmu není vše historicky přesné, mnoho věcí z Tolkienova života je vynecháno, pár jich je přidáno nebo upraveno, a na samotné Tolkienovo dílo se film soustředí jen minimálně. Přesto se jedná o krásný, skvěle natočený, magickou hudbou podkreslený, inspirativní a emotivní film se skvělými herci, který mě dokázal naprosto vtáhnout do děje. Velmi nedoceněný a zcela neprávem opomíjený snímek. Helheimr!

Éra Supermanů (2019)

Přímé pokračování Supermanovy smrti je opět nesmírně povedenou záležitostí, která si stále uchovává vysokou kvalitu předchozích filmů a zároveň překvapivě navazuje i na úplně první film ze série. Velice povedená akce, spletitý příběh a skvělá animace. Sice se od předlohy odklání ještě víc, než první část, ale to je dost možná i dobře.

The Death of Superman (2018)

Vážně jsem nečekal, že nejnovější (vlastně už třetí) adaptace Supermanovy smrti bude tak povedená. Troufám si tvrdit, že dokonce překonává předlohu, na které se už bohužel začíná podepisovat zub času. Drsná akce, silné emoce, překvapivě i skvělý humor, a hlavně naprosto epická závěrečná bitva s Doomsdayem. Tahle adaptace se nesmírně podařila!

Černobyl (2019) (seriál)

— A just world is a sane world. There was nothing sane about Chernobyl. — Nemám slov. Série Černobyl je mistrovské dílo od začátku do konce, které naprosto každý musí vidět. Začíná v momentě výbuchu, a už od začátku se nesnaží absolutně nic idealizovat. Sice si občas tvůrci neodpustili nějaké ty nepřesnosti kvůli dramatickému efektu, ale jinak jde o celkem přesnou rekonstrukci událostí. Od okamžitého zásahu hasičů, přes vypořádávání se s následky katastrofy, až po rekonstrukci toho, co se vlastně stalo, než došlo k nejhoršímu. Ty nejděsivější příběhy jsou ty pravdivé a o událostech největší jaderné katastrofy v dějinách to platí dvojnásob. Sovětské prostředí je ztvárněné velice přesvědčivě, realisticky a do nejmenších detailů, což jen umocňuje už tak nervy drásající a mrazivou atmosféru. Radiace doslova sálá z obrazovky a zneklidňující hudba podtrhává neuvěřitelně emočně silné momenty. Těch je, hlavně zásluhou naprosto fantastických herců, nepočítaně. I když po celou dobu víte, co se stane a jak to nakonec vše dopadne, budete naprosto pohlceni a bude vám fyzicky a psychicky špatně, až na vás na konci posledního dílu ta neuvěřitelně těžká emoční zátěž dolehne. A je to v samotném závěru posledního dílu, kdy si uvědomíte, co všechno slovo Černobyl znamená. Hasičům, likvidátorům a dalším hrdinům, kteří se podíleli na záchraně světa patří nekonečný dík.

Grandhotel Budapešť (2014)

— I think his world had vanished long before he ever entered it. — Bláznivá směsice skvělých nápadů odehrávající se ve svém vlastním malém milém světě, se skvělým hereckým obsazením, v čele s naprosto úžasným Ralphem Fiennesem. Poetické, místy bizarní, místy připomínající disneyovku. Co okamžitě zaujme je kamera a úžasný střih, obojí dělající z filmu umělecké dílo.

New Game + (2019) (pořad)

Tukan a Bětka jsou zkrátka nenahraditelní a jejich odchod z Re-Play celý pořad pohřbil. New Game + měl velký potenciál, škoda, že to nevyšlo. Doufám, že se tahle dvojka ještě někdy v budoucnu zkusí na televizní obrazovky vrátit. Chybí tam.

Titans (2018) (seriál)

— If you can unite, you can face any threat. If you won't protect one another, who will? — Titans jsou obrovské překvapení. Z původních příběhů o týmu teenagerů DC udělalo dospělý, temný, místy i brutální a hororový příběh s atmosférou Snyderových DCEU filmů. To vše je zasazeno do širokého světa DC Comics – seriál je plný odkazů na Batmana, jeho historii, a další hrdiny a padouchy. Titans proto nepůsobí povrchně a uměle jako jiné komiksové seriály, ale dává divákovi pocit, že svět žije i mimo příběh hlavních hrdinů. Herecké obsazení je výborné, akční scény rychlé a drsné, kostýmy vypadají parádně, realismus a komiksovost jsou správně promíchané. Tohle se skutečně povedlo! Jako velký fanoušek Batmana musím ocenit, že seriál skvěle pracuje s batmanovským mýtem i jeho psyché, a vztahy mezi Brucem a jeho adoptivními syny. A to hlavně na začátku třetí série, v níž se děj přesunuje do Gothamu, a jenž svou kvalitou plně vynahrazuje slabší druhou sérii (především velmi slabé finále), kterou nad vodou držel hlavně Deathstroke a dobrá akce. Dvě klíčové události z Batmanovy historie jsou zpracované naprosto parádně a skvělý scénář do známého příběhu vnáší nové nečekané a napínavé momenty a záhady. Vážně doufám, že se někdy v budoucnu dočkáme pořádné seriálové adaptace Batmanova komiksového kánonu. Třetí série Titans je skvělá od začátku do konce (jenom to finále opět nic moc), tak snad se podaří kvalitu udržet i v těch dalších.

Solo: Star Wars Story (2018)

— Assume everyone will betray you, and you will never be disappointed. — Solo měl od začátku potíže – hlavně mnoho nepřejících „fanoušků“, ale taky představitele hlavní role, kterému nikdo nevěřil. O to větším úspěchem film je. Po celou dobu se jedná o skvělou akční a zábavnou jízdu, která dává vyniknout úžasnému vizuálu plnému dechberoucích záběrů doprovázených epickou hudbou. Alden Ehrenreich příjemně překvapil a roli Hana Sola dělá velkou čest. Jeho ztvárnění postavy mám čím dál raději. Kromě Chewieho mu skvěle sekundují i krásná Emilia Clarke a jako vždy úžasný Woody Harrelson. Hlavní hvězdou filmu je však Donald Glover a jeho Lando, který je naprosto famózní a krade si všechny scény jen pro sebe. Film si na maximum užije hlavně ten, kdo zná seriály, komiksy a knihy. Spousta odkazů zasazuje snímek hluboko do zbytku univerza. Hlavně při jedné ze závěrečných scén může být běžný divák naprosto zmaten. Solo začal jako očekávaný neúspěch, ale stal se z něj překvapivě skvělý film a ještě lepší Star Wars. Rozhodně si zaslouží úspěch a taky sequel nebo hned dva. Doufám proto, že brzy na Disney+ vznikne pokračování.