Requiem za sen (2000)

Zpočátku nevinný film postupně každou minutou graduje k čím dál většímu hnusu a beznaději. Snad poprvé se mi u filmu udělalo na moment špatně, protože tohle byla síla i na mě. Kdyby se mě někdo zeptal, co bych poradil někomu, kdo chce zkusit drogy nebo s nimi už začíná, řekl bych, ať si pustí tenhle film. Protože jestli tohle nepomůže, tak už nejspíš nic.

Amélie z Montmartru (2001)

Depresivně optimistický, krásný a dojemný příběh křehké dívky o těch hezkých velkých maličkostech všedního dne, které utváří náš život. Okouzlující, s podmanivou hudbou a originálním zpracováním.

Válka skladů (2010) (pořad)

Takové moje televizní guilty pleasure. A fandím Barrymu...

Griffinovi (1999) (seriál)

— I've got an idea – an idea so smart my head would explode if I even began to know what I was talking about. — Family Guy vám ze začátku připadá jako sprostá kopie Simpsonových pro dospělé. Pak ale časem zjistíte, že je to vlastně mnohem lepší. Politicky nekorektní, satirizující, potrhlé, šílené, trapné, úchylné a nechutné dílo, které se nebojí navážet do nikoho a ničeho, a kde i trapné gagy vyzní vtipně. Mluvící pes tu líbá ženy a jezdí autem, retardovaný tlusťoch šikanuje postiženého kamaráda i vlastní rodinu, roční mluvící batole je pravděpodobně převtěleným antikristem, je tu i sexuální maniak a pedofilní dědek. A nikomu to nepřijde divné…

Osm hrozných (2015)

— Bringing desperate men in alive, is a good way to get yourself dead. — Tarantino spojil svoje Reservoir Dogs a Djanga a výsledkem je jeho vlastní variace na Deset malých černoušků. Jedna chata, skvělý scénář plný krve a ansámbl úžasných herců, je to jediné, co potřeboval. A i když se přiznám, že mě film místy nudil a přišlo mi, že se neuvěřitelně vleče, hned v další minutě mi to vynahradil, především geniálně napsanými a zahranými dialogy. Je však pravdou, že stopáž filmu je doopravdy až moc dlouhá a některé dialogy si tak mohl Tarantino schovat spíše do případného románového zpracování. Každopádně film oplývá skvělou divadelní atmosférou a herci, které si Tarantino umí dokonale vybírat.

Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

Skoro dva roky jsme čekali na pokračování a konečně je to tady. A Česká televize má ode mě obrovské plus za vysílání 24 hodin po premiéře. Sherlock se tentokrát vydá do 19. století, ale to by to nebyli Gatiss s Moffatem, aby v tom nebyl nějaký háček. Propojení několika časových linek, které se spolu propojují, rozpojují a do sebe zamotávají, a tak nějak i zakončují dosavadní děj seriálu. Skvělé jsou narážky na klasické sherlockovské lore, které pochopí a docení hlavně čtenáři původních příběhů a fanoušci seriálů.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

— Dear child, the belonging you seek is not behind you… it is ahead. — Nával nostalgie mě praštil hned při úvodních titulcích a tenhle pocit se se mnou vezl po celý film. Hlavní zápletka The Force Awakens je téměř totožná s prvním filmem, a ani se nebojí to opakovaně přiznávat. Abrams od začátku cílí hlavně na fanoušky původní trilogie. Jelikož já se mezi ně řadím a na Star Wars jsem vyrůstal, potěšil mě dvojnásob. Je pravda, že mohl projevit víc invence a ne jen kopírovat, ale to už musí posoudit každý sám, jestli mu to tak vyhovuje, nebo ne. Koneckonců, historie se opakuje, nebo ne? Sedmá epizoda je skvělým úvodem nové éry této kultovní ságy. Film si slušně drží tempo a Han Solo s Chewiem jsou pořád stejně úžasná dvojka jako před lety. Všechny nové postavy jsem si oblíbil prakticky ihned, a to hlavně zásluhou skvělých a sympatických nových herců. Z nových postav nové trilogie však nejvíce vyniká skvělý záporák Kylo Ren, který je nejlepším a nejpropracovanějším padouchem od dob Vadera, a to hlavně zásluhou Adama Drivera, který je v celé trilogii naprosto fenomenální a jeho herecký výkon bych se nebál označit za nejlepší v celé sáze.

Černá labuť (2010)

Já si chtěl jen pustit film o baletu. Nechtěl jsem, aby mě ten film psychicky týral, děsil a terorizoval hlavní hrdinku, natožpak mě (a že se mu to dařilo). Ale je to dokonalý snímek. Hlavně pak herecký výkon Natalie, který je oscarový naprosto bez debat. Svou poslední větou vlastně krásně shrnula celý film. „I felt it. Perfect. I was perfect.“

Návrat do budoucnosti III (1990)

Třetímu dílu jsem tolik nevěřil, hlavně kvůli zasazení na Divoký západ. Ale dopadlo to skvěle a trojka se směle vyrovná svým dvěma předchůdcům. Jde o skvělé završení úžasné trilogie.

Návrat do budoucnosti II (1989)

Vesmír tomu chtěl, abych tento film (společně s prvním dílem) viděl poprvé právě 21. října 2015 v kině. Pro mě návrat do minulosti, pro film návrat do budoucnosti.