• Krátkometrážní

V/H/S/94 (2021)

V/H/S jedničku a dvojku mám rád. Dal jsem jim ve výsledku 3 hvězdy, ale to byl asi nějaký balanc průměru kvality jednotlivých povídek, ale faktem je, že se v té sérii vyrojily moc povedené segmenty a oba dva ty díly jsem ukazoval ženě, takže jsem je viděl dvakrát a i to o něčem svědčí. Viral byl sranec, ale to fanda found footage jako já překousne. Found Footage je specifickej žánr a i když si lidi myslí, že ho tvůrci využívají jenom na efekt (za málo peněz hodně muziky) faktem je, že je to spíš baví jako samostatný subžánr hororu se všemi specifiky. No, ale to jsem odbočil. Čtvrý díl je fajn v kontextu toho, že je právě found footage značně vyprahlý a vyčerpaný. Před lety bych tomu dal míň, ale v době, kdy vyjde dobrej found footage horror za pár let je to fajne. Žádná jobovka, ale některé momenty potěší. Ratman byla vcelku prdel. Krátce jsem pracoval v pohřebním ústavu právě jako ceremoniář a tak mě potěšila i druhá povídka. Třetí ač si říkala o ovace, tak ve výsledku nezaujala tolik. Vadilo mi stupidní chování zásahové jednotky. Ale jinak jako efektivní, chápu, že to tady všichni vychvalují do nebes. Čtvrtá povídka byla totální slabota a proto nemůžu dát 4 hvězdy. Byl jsem při koukání po noční a držel jsem se, abych nevytuh. Hrůza. Kdyby místo této povídky nasadili nějakou epesní, hodnocení by se rapidně zvedlo. No a propojovací povídka byla fajn než přišel její konec s divným, hloupým vyústěním. Takže tak.

WandaVision (2021) (seriál)

WandaVision bylo příjemné překvapení. Osobně jsem strašně rád, že se Marvel pustil nejenom do něčeho filmově zajímavějšího, ale i do látky jako je warpování realit, což já osobně moc můžu a zatím se tím zabýval pouze Thanos. Na MCU je krásné samozřejmě to, co my komiksáci známe dlouho a to je propojený funkční vesmír, do kterého se dá vlézt ze všech stran. Originy, které se následně proplétávají do týmovek známe, ale nyní se nám ukazuje další krásný komiksový moment a ten je takový, že když se to v týmovkách mlátí, není čas na jednotlivé charaktery a proto následují minisérie, či samostatné série sledující osudy jednotlivých postav pod drobnohledem a to je právě případ WandaVision ve filmové analogii. Nashromáždilo se nám dost látky k probádání + jim chyběl origin, tak jsme dostali krásně vyšperkovaný seriál. Není to úplně dokonalé a některé epizody byly slabší, nicméně koncept sitcomů, alternativní reality byl uchopen dobře. Bavila mě "komiksová psychedelie" přítomná u většiny komiksů zabývajících se různými paradoxy alternativníh realit. Zde to dodávalo na mystičnosti a nutilo k přemýšlení, což je fajn. Takže já jsem spokojený, přišlo mi, že je seriál krásně vybalancovaný jak pro fajnšmekry, tak i řadové MCU fanoušky, zároveň jak pro dospělé, tak i děcka. Tomu fandím. Vztah Wandy a Visiona byl dotáhnut krásně a finále mě rozplakalo, což je známka kvalitně emočně uchopeného komiksu pro mě.

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

Parádní film. Já nejsem moc velkej fanda Willa Ferrella, nalijme si čistého vína, jeho filmy jsou většinou trapný béčkový komedie, ale tady jsem i rád, že ke stáří má na kontě něco, co je fakt solidní film! Ani nevím, proč to má tak špatný hodnocení. Vlastně vím, jsme na ČSFD a nemá cenu to ani rozebírat, ale je potřeba říct, že tenhle film si to zaslouží. Pokud nejste předpojatý dement a skutečně filmům rozumíte a užíváte si je, tohle se vám musí líbit. Je to super film. Funguje humor, funguje zasazení do Eurovision světa, funguje satira, emoce.. Na konci jsem brečel. Zkrátka nedejte na zdejší hodnocení, je to opravdu skvělý film.

Justice League Dark: Apokolips War (2020)

Nejbrutálnější, nedepresivnější a nejdrsnější animák z americké produkce jaký jsem kdy viděl! Zároveň solidní zakončení dlouhé sedmileté jízdy DC animated movie universe započatého Flashpointem a geniální Justice League War! Emočně silné. Tohle nikdy nepustím svým dětem, je to fakt 18+ i co se týče uchopení celé látky. Na konci mi ukápla slza, žil jsem s tím vesmírem sedm let a obecně jsem rád, že se všechny animované vesmíry DCčka řadí mezi to nejlepší, co vůbec animovaná tvorba dokáže předvést. Poklona, aplaus a vděk!

Lov (2020)

Stupidní sračka.

Mizerové navždy (2020)

Ty jo, tak tohle je možná nejlepší díl trilogie. Jednička je sice kultovní, ale ony se v podstatě v devadesátkách nic jiného, než kultovky netočili. Natočit v roce 1995 klasický akční film bylo zkrátka tak jednoduchý jako dneska natočit sračkový film. O to více mě baví trojec. Taky mě trošku děsí, že jsem věkově a rozumově asi blíž k trojce, než k dvojce. A rozhodně jsem blíž ideově k Marcusovi, než k Mikovi, což je asi fajn, protože zde funguje brilantně psychologie a vývoj postav, kdy je Mike nepoučitelnej přestárlej floutek, který musí čelit zodpovědnosti příliš pozdě a Marcus je zase (rozumově) vyvinutej muž, který už nemá zač bojovat. Je to skvělé, Lawrence tady perlí tak, že co věta, to hláška. Will je furt ve formě a celkově mě režie baví víc než Bayova (já nejsem kdovíjakej obdivovatel jeho stylu, ačkoliv jeho filmy mám rád) a pocta jeho režii je zde na svém místě. Zkrátka dost možná nejlepší díl a to je vzhledem k tomu, že vychází v této době, naprosto neskutečný.

Pavel Dorotka: Kontroverzní filmař (2020) (amatérský film)

Pavel Dorotka, bizarní neumětel z Telče, zasloužený král špatného filmu u nás (i když v této kotlině neměl vůbec lehké toho dosáhnout!) nás obohatil dalším zářezem do svého ČSFD profilu na kterém si dává sakra záležet a v sekci dokument to měl dost chudé, tak musel přijít se sestřihem úplně všeho se svým xichtem, co se za poslední roky v jeho dílně urodilo. Takže tu máme bizarní kompilaci všech jeho FB fotek, záběrů z každýho jeho dílka, ohavný střih a vše, co k filmografii těchto dvou nadšenců patří! Pět hvězd uděluji hlavně proto, že si Pavel zaslouží přední umístění v žebříčku "Nejrozporuplnějších filmů" spolu s The Room a filmama Neila Breena, protože Pavel je takový český Tommy Wiseau, Ed Wood, nebo Neil Breen, jenom mu chybí si to uvědomit. Pět hvězd si to zaslouží taky proto, že je to pořád velký kus guilty pleasure zábavy, kdy se skutečně smějete z plna hrdla nad cringe momenty a divíte se tomu, jak je možné, že se u nás pohybuje jedinec schopný takového sebeklamu. Uznávám, že tady už se pomalu blížíme do bodu, kdy to zábavou přestává být a začíná to být smutné a Pavel by možná potřeboval trochu sebereflexe a určitě dost terapií, ale pořád to ještě vtipné je! Jakmile to přestane být vtipné, odpadne i zájem o jeho osobnost, ale v tuto chvíli jsem rád, že jsem u toho! Tenhle dokument je hoňka nad sebou samým a dostává pouze buď 5 * nebo odpad jak to správně musí u "rozporuplných" filmů být a já i moje žena se v tuto chvíli přikláníme k těm pěti. I z toho důvodu, že je nám Pavla trochu líto a na jednu stranu (stejně jako u VŠECH podobných tvůrců) jsou jeho motivy celkem pochopitelné. Moje teorie je, že Pavel sám přesně neví, kdo je a místo aby se hledal, tak pomocí této "filmografie" utváří obraz o sobě samém, kterému i přes balast lží a sebeklamu skutečně věří. Věřím tomu, že věří, že je úžasnej filmař, Da Vinci 21. století. A pokud někde v hloubi duše tuší, že je obyčejnej sračkař, tak má možná dojem, že mu není rozuměno, že se zlepší, nebo cokoli z toho. Progres v tomto dokumentu nečekejte, Dory už vyplýtval všechny historky, příběhy a arzenál své ujetosti, tohle je vlastně kompilace toho všeho. Takže si myslím, že jsme se dostali na pomyslný vrchol jeho tvorby a dál už to bude strmý pád. Anebo nás Pavel Dorotka překvapí. Uvidíme.

Pavel Dorotka: Láska i zrada (2020) (amatérský film)

Teď budu mluvit chvíli vážně. Myslím si, že je to dosud Pavlův nejlepší film a cítím pokrok! Fakt. Oproti "To jsem já" a "Tenebrisu" je rozdíl až hmatatelný. Oproti posledním dokumentům, to není taková nuda a zpracování je i lepší, než seriál. Nevím nakolik v tom mají prsty účastníci cameo rolí, kteří za Pavlem dojížděli a s filmem mu pomáhali (hláška "To je frajer!" mě posadila do kolen!), ale zkrátka na Pavlovu úroveň je to pokrok a bavil jsem se celou dobu. Ani mě tolik neotravovaly již klasické dlouhé Šebiho záběry na Telč. Ani nevím, kde jich tolik bere. No, každopádně film má spád, děj vlastně někde začíná někde končí. Chyběla tam sice Renata, ale s archivními záběry by to asi mohlo působit trochu nostalgicky. Pavel se pořád rve, nebo líbá, takže je na co koukat. Hláškuje se zde ostošest a dá se říct, že film má nějaký scénář a režii, což je novinka. Nebo možná už jsem natolik ponořen v Pavlově světě, že tam vidím, něco co tam není, nevím. Film však působil čerstvě. Možná to bude tím, že má Pavel (konečně) přítelkyni, tak byl plný endorfinu a podepsalo se to na náladě snímku. Zboření čtvrté stěny stěny bylo taky neotřelé! Takže chválím! Samozřejmě nechyběly běžné atributy Doryho tvorby. Rozlišení 480 pixelů, již zmiňované archivní záběry Telče a spoustu samochvály (Pavel opět překonává sám sebe -opět zcela vážně míněným- tvrzením, že se chce stát největší osobností 21. století. Co bude příště? Mesiáš?). Zkrátka je to zábava, pokud si potrpíte na guilty pleasure blbé filmy. Tady je Pavel ve formě a já doufám, že nejde o vrchol, ze kterého to půjde strmě dolů. Uvidíme.

Pavel Dorotka: Příběhy ze života (2020) (seriál)

Nedosahuje to geniality Historek, jedná se pouze o suché vyprávění téměř bez jakékoli režisérské snahy, nicméně cringe je pořád na velké úrovni, Pavlova osobnost se nezapře a guilty pleasure je to stále jak vyšité! Pro fanoušky Historek nicméně příjemný bonus v mezidobě vydání Historek!