smatana.sk

Slovensko

2 body

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 15.9.2019  21:22

Neverte komentátorom, ktorí to označujú za nudné iba preto, lebo je to realistický. - Nemusím písať komentár, pretože všetko vystihol "choze". https://www.csfd.cz/film/697999-the-highwaymen/komentare/?comment=11152464

• 2.7.2019  19:56
    Heavy Trip (2018)

Fínsko je krajina s najvyšším počtom metalových kapiel na milión obyvateľov, takže nikde inde nemohol vzniknúť tento názorný návod, ako sa stať autentickým metalistom.

• 2.7.2019  19:53
    Shaft (2019)

Nie, nenechajte sa pomýliť tvrdením, že sú tam hlášky ako v Poslednom skautovi. Len sa o to veľmi snažili.

• 6.6.2019  13:07
    Černobyl (TV seriál) (2019)

Ak by ste mali tento rok vidieť iba jedno filmové dielo, vyberte si minisériu Černobyl. Štyri diely sú otriasajúce, a ten piaty dopadne ako kladivo a nastane katarzia. Černobylský reaktor bol vlastne najpresnejšou metaforou Sovietskeho zväzu, toho desivého systému, ktorý sa nakoniec zrútil sám, pretože mal konštrukčnú chybu, bol prevádzkovaný násilím a každý v ňom klamal každému. Nasledovný článok Mashy Gessen vysvetľuje, v čom bola filmová miniséria HBO odlišná od reality. Nie, nebolo to zobrazenie špinavej, pochmúrnej a zanedbanej reality Sovietskeho zväzu: oblečenie a vybavenie bytov a vzhľad ulíc boli také presné, že ľudia narodení v Sovietskom zväze pri sledovaní filmu zažívali flashbacky. Nepravdivosť spočívala v tom, že americkí filmári si pomery v Sovietskom zväze ZIDEALIZOVALI. Žiadny vedec s vlastným laboratórium by nemohol nechápať, ako funguje mocenský aparát: keby to nechápal, nemal by laboratórium. Žiadny aparátčik by sa nemusel vyhrážať vedcovi zastrelením: v osemdesiatych rokoch už režim fungoval bez potreby strieľania. Film tiež zotrel existenciu spoločenských vrstiev v ZSSR - byt vedca z Akadémie vied nemohol byť rovnako biedne vybavený, ako byt požiarnika. Žiadny súd, kde odvážny vedec odhaľoval pravdu verejnosti a svojim vedeckým kolegom, sa v celých dejinách Sovietskeho zväzu nikdy nekonal. Žiadna vedkyňa nemohla podnikať výskum na vlastnú päsť, ocitnúť sa vo väzbe a o pár dní sedieť za stolom s Gorbačovom: systém bol nastavený tak, že takéto "kovbojské" hľadanie pravdy bolo vylúčené. Skrátka, realistický film o pomeroch v Sovietskom zväze asi ani nemohol byť natočený, pretože by sme sa na tú ubíjajúcu nudu a netvorivosť a tupú poslušnosť nedokázali pozerať.: https://www.newyorker.com/news/our-columnists/what-hbos-chernobyl-got-right-and-what-it-got-terribly-wrong?fbclid=IwAR3hmS3ewl4emjZzWcGRWdcrr3pEZBRpWW9x2qwxzE6VRWA2PkZsjDJ0Nas

• 31.5.2019  18:46
    The Orville (TV seriál) (2017)

Oveľa lepšie, než najnovší StarTrek. Epizódy sú väčšinou uzavreté, tak ako to bývalo v starých Star Trekoch - pointa sa nenaťahuje cez 10 dielov. A hoci celkové nastavenie je odľahčené, pravidelne načrie aj do hlbších tém.

• 11.5.2019  17:42
    Jack Irish: Bad Debts (TV film) (2012)

Všetky filmy a seriály s Jackom Irishom sú vybudované z tých istých postáv podľa veľmi podobnej šablóny, ale... koľkokrát sme už videli Jamesa Bonda v rôznych verziách? Jack, Linda, Charlie, mládežnícke družstvo Fitzroy atď. sú výborné typy a nikdy nesklamú.

• 23.4.2019  11:19
    Bratrstvo (2019)

Recenzia Petry Procházkovej: https://komentare.sme.sk/c/22100874/bratstvo-berie-mladym-idealy-o-statocnom-sovietskom-hrdinovi.html?ref=w_neprehl

• 14.4.2019  20:29
    Star Trek: Discovery (TV seriál) (2017)

Bezstavovec s českým menom "želvuška", schopný prežiť aj v kozmnickom priestore, naozaj existuje. https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/1915010-zelvusky-jsou-temer-nesmrtelne-a-vedci-ted-prenesli-jejich-geny-do-lidskych

• 18.3.2019  20:24

Pekný kúsok vojnovej propagandy, cielenej na podporu obyvateľstva USA britskému vojnovému úsiliu. Film elegantne rieši napríklad tradičnú americkú výhradu voči britskému stavovskému systému.

• 11.3.2019  11:28
    Superžralok (2011)

Superžralok proti megatanku! (Zhliadol som náhodou v hotelovej káblovke a poznamenalo ma to :-)

• 11.3.2019  11:20

Jeden z amerických filmov, ktorý do distribúcie u nás pustili komunistickí cenzori, pretože "nastavoval zrkadlo" temnejšej stránke USA. Len málo percent divákov si uvedomilo, že sloboda je vtedy, keď je možné natáčať takéto filmy o vlastnej krajine.

• 3.2.2019  13:37
    Global investigative news network (TV pořad) (2013)

Prečo je možné označiť za "TV pořad" výtvor, ktorý nikdy nebol v žiadnej televízii odvysielaný? Je to obyčajný youtubový kanál pochybnej úrovne.

• 3.2.2019  13:32
    Takže tak! (TV pořad) (2015)

Martin Daňo si na CSFD napísal svoj vlastný profilový životopis a označil svoj odpadový youtubový kanál s pošahaným Vaskym klamlivým názvom "TV pořad". Takže kým to administrátori nevymažú, nezostáva nám nič iné, než dať tomu ODPAD.

• 28.1.2019  21:43
    Tvář vody (2017)

Ten film je v rámci svojho žánru úplne v pohode, strelená je doba, ktorá aj za príbehom, ako sa nemá upratovačka zaľúbila do "vodníka", vidí politické presahy. No a potom diváci túto drsnú rozprávočku hodnotením stlačia, aby bolo jasné, že si neprajú vo filme lovestory s obojživelníkom, pretože keď sa dnes upratovačky zaľúbia do obojživelníka, kde to bude mať koniec?

• 21.1.2019  11:02

Štvrtá hviezda za pointu, ktorá diváka doslova vťahuje do filmu.

• 21.1.2019  11:00

Chuck Yaeger je ešte väčší frajer, než v tom filme: https://en.wikipedia.org/wiki/Chuck_Yeager

• 21.1.2019  10:56

Temná je nová oranžová, a tak si môžeme po temnom Jamesovi Bondovi (Craig) a temnom Sherlockovi Holmesovi (Cumberbatch) pozrieť aj temného Hercula Poirota (Malkovich). A funguje to. Poirotove obsesie zrazu dávajú zmysel.

• 28.9.2018  19:17

Najprv som tomu dal 4, ale keď som zistil, že ešte po týždni o filme premýšľam, zvýšil som na 5 hviezd. Silný je najmä Hoguov vzťah s Dámou.

• 21.9.2018  12:17

Výborný netradičný western. Zvlášť záverečná davová psychóza v baníckej osade... vyzerá až smiešne, ale taká býva realita.

• 1.9.2018  13:39

Musel som si overovať, či tento diel má na svedomí ten istý scenárista, ako výborné tri predchádzajúce diely. Áno, má. V dieloch vytvorených do roku 1989 sa k politike vyjadrovať mohol iba v narážkach, a fungovalo to. Tu sa pustil do sféry "spoločenskej kritiky" a vznikla paradoxná vec. Film chcel vysmievať povrchnosť rýchlokvaseného kapitalizmu na československý spôsob, ale sám sa stal najhorším príkladom produktov tohto obdobia. Motívy sú prvoplánové, hlášky mizerné, a aj na hercoch vidieť, že to pochopili veľmi rýchlo a hrajú ako z povinnosti. Hlavnému hrdinovi som zo srdca prial osobný krach, vstup do znovuobnovenej KSČM a kariéru autora frustrovaných retrobolševických hesiel.

• 8.8.2018  10:42

Vo filme sa krátko objaví aj Alexander Zaldostanov, súčasný vodca tzv. "Nočných vlkov", proputinského motocyklového klubu. Viac tu: https://youtu.be/mAoU1Faf1NE

• 16.7.2018  21:04

1. Otvárajte si tie úradné obálky!!! 2. Nepúšťajte si do domu a do postele ženské, ktoré síce vyzerajú ako ranené vtáčatká, ale v skutočnosti sú letálnejšie ako Týfová Mary (TM)!

• 15.7.2018  22:30

Paradoxne, jedna z najpodstatnejších bondoviek. Mnoho ďalších dielov na ňu nejakým spôsobom nadväzovalo: Bondov sobáš, prvé "hypertextové" odkazy na iné bondovky, atď.

• 30.6.2018  11:14
    Profesionál (1981)

Dnes už mnohé scény s postupmi tajnej služby pôsobia trochu úsmevne, ale tento film ovplyvnil mnohé ďalšie. Napríklad scény, kde Jossov bývalý cvičiteľ Picard opakovane pripomína Jossove superschopnosti, sa nápadne podobajú scénam z Ramba I., kde Rambov bývalý veliteľ vyslovuje temné proroctvá o Rambovom postupe.

• 15.6.2018  00:06

Dve hodiny rozmýšľate, ako to hrdina urobí, aby sa zbavil aj vydierača, aj podrazáka, aj čečenskej mafie, aj policajta... a potom zistíte, že ste skazení sledovaním všetkých tých prekomplikovaných kriminálnych filmov.

• 19.5.2018  18:22
    Čtverec (2017)

JitkaCardova to zhrnula: https://www.csfd.cz/film/501386-ctverec/komentare/?comment=10779059

• 10.5.2018  00:58
    Dunkerk (2017)

Nolanov Dunkirk je geniálne natočený film. Zdráham sa ho označiť za "vojnový", pretože má skôr estetiku prírodopisných filmov štýlu Crimson Wing: piesok, vzduch, more. A ten záver! Vojaci, ktorí doma očakávajú pohŕdanie, si vo vlaku čítajú brilantný Churchillov prejav. Áno, vojny sa nevyhrávajú evakuáciami, ale toto víťazstvo začalo evakuáciou. Toto víťazstvo začalo v čase, kedy si ešte nacisti s komunistami na vojenských prehliadkach podávali ruky.

• 30.4.2018  12:04

Komentátor "kedu" klame, keď uvádza, že Fínsko vydalo 2000 židov Hitlerovi, pretože to bola jeho podmienka na poskytnutie pomoci. https://www.csfd.cz/film/221842-za-nepratelskou-linii/komentare/?comment=9811071 Práve naopak, Fínsko takúto požiadavku odmietlo a nevydalo na deportáciu žiadneho svojho občana. Podrobnosti tu: https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_Finland">https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_Finland Taktiež tvrdenie "kedu", že fínska armáda bola fašistická vo všetkých smeroch, je lživé. Skutočnosť, že fínska vojnová technika bola označená hákovými krížmi, môže pomýliť naozaj len veľmi neinformovaného človeka - Fíni používali symbol svastiky už v čase, kedy nikto netušil, že ho neskôr použije aj Hitler. K samotnému filmu: zvláštny žáner, pripomínajúci skôr hraný dokument. Spomienky veteránov prestrihávané hranými pasážami, a keď bolo potrebné kvôli nízkemu rozpočtu ukázať nákladné scény (napríklad paľbu delostreleckej batérie), tak archívne zábery. Ale vďaka tomu oveľa realistickejšie, než iné vojnové filmy.

• 30.4.2018  11:51

Vo Fínsku je to určite klasika, avšak v porovnaní s verziu z roku 2017 už pôsobí takmer divadelne.

• 30.4.2018  11:49

Sledoval som to paralelne s verziou z roku 1955 a vyšší rozpočet a moderná filmárčina sa výrazne prejavili: príbeh je hlbší, postavy lepšie prekreslené, o bojových scénach ani nehovoriac. Z filmu cítiť istú bezvýchodiskovosť a sklamanie fínskych vojakov z ich výboja k rieke Svir, avšak armádne a politické vedenie Fínska predviedlo rovnako dobrú prácu, ako vojaci - podrobnosti o Pokračovacej vojne sú zhrnuté tu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokra%C4%8Dovac%C3%AD_v%C3%A1lka Ak máte chuť absolvovať vojenské dejiny Fínska v 20. storočí vo filme, odporúčam začať filmom Raja 1918, kde je popísaný vznik sovietsko-fínskej hranice, pokračovať klasickým dielom Talvisota o zimnej vojne, Tuntematon sotilas (2017) o Pokračovacej vojne. Potom Tali-Ihantala 1944, o udržaní hranice v roku 1944. K Laponskej vojne (vyháňanie hitlerovcov) som nenašiel žiadny kvalitný hraný film, takže dokument Vojna v severnej Európe, 2. časť (Spálená zem).

<< předchozí 1 2 3 4 6 7