Carnivale (2003) (seriál)

Taký zlý seriál od HBO som ešte nevidel. Áno vynikajúci kolorit 30-tych rokov v USA, slušné herecké výkony, ale ten PRÍBEH... nanešťastie mi trvalo až do polovice druhej série, kým už bolo jasné, že dej sa potáca odnikiaľ nikam, a nepomôžu mu ani postupne vŕšené prejavy všemožnej mágie, fanatického náboženstva, parapsychologických schopností a symbolov tajných spoločností. Autori si nechali otvorené dvere do tretej série, ktorá po zásluhe nikdy nebude. - Autori asi svoje pochybnosti v priebehu tvorby seriálu zaháňali citátom Phineasa Barnuma, ktorý v jednej epizóde zaznie z úst cirkusáka: "Každú minútu sa narodí jeden hlupák."

Civilizace - Dobrá zpráva o konci světa (2022)

Film, ktorý sa snaží ilustrovať knihu Miroslava Bártu Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají.  A ilustruje to prevareným spôsobom "vydajme sa do sveta s kamerou, aby sme zistili, či je svet v kolapse".  Robia to aj lepší: National Geographic takýmto spôsobom previedol do filmu knihu Jarreda Diamonda Guns, Germs and Steel. Zavesili na uznávaného autora bestselleru filmový štáb a prehnali ho po svete, aby vedecká práca vyzerala viac sexi a stala sa prístupnou aj pre občanov, ktorí nie sú schopní sústrediť sa na prečítanie knihy.

Cizinec (2010)

Generický film o lupičovi gentlemanovi, ktorý stavia len na tom, že na Angelinu, Johnnyho a Benátky sa pekne pozerá.

Colorado Territory (1949)

Kvalitný starý western, ktorý nestojí na prestrelkách a superhrdinských schopnostiach, ale na vzťahoch. Hviezdičku naviac za útek z väzenia pomocou ponožky :-) Na Virginii Mayo naozaj pri každom pohybe vidieť, že je to tanečnica, a nie že len bývalú tanečnicu hrá. V danej dobe musela byť vtipnou narážka na to, že ani herečka, podobne ako jej postava, nevedela spievať.

Cypher (2002)

Špionážne sci-fi, ktoré neurazí. Taký príjemný pocit z rafinovaných plánov bohatého darebáka som mal naposledy po dopozeraní Aféry Thomasa Crowna.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Skvelé sci-fi o médiách, v najlepšej tradícii Raya Bradburyho alebo Isaaca Asimova. Vlastne, označenie sci-fi je problematické, pretože niektoré javy nám už takmer klopú na dvere. Niektoré epizódy by sa mali premietať v školách na mediálnej výchove. Len epizóda White Bear na mňa pôsobila príliš ukričane a prefláknuto.

Černobyl (2019) (seriál)

Ak by ste mali tento rok vidieť iba jedno filmové dielo, vyberte si minisériu Černobyl. Štyri diely sú otriasajúce, a ten piaty dopadne ako kladivo a nastane katarzia. Černobylský reaktor bol vlastne najpresnejšou metaforou Sovietskeho zväzu, toho desivého systému, ktorý sa nakoniec zrútil sám, pretože mal konštrukčnú chybu, bol prevádzkovaný násilím a každý v ňom klamal každému. Nasledovný článok Mashy Gessen vysvetľuje, v čom bola filmová miniséria HBO odlišná od reality. Nie, nebolo to zobrazenie špinavej, pochmúrnej a zanedbanej reality Sovietskeho zväzu: oblečenie a vybavenie bytov a vzhľad ulíc boli také presné, že ľudia narodení v Sovietskom zväze pri sledovaní filmu zažívali flashbacky. Nepravdivosť spočívala v tom, že americkí filmári si pomery v Sovietskom zväze ZIDEALIZOVALI. Žiadny vedec s vlastným laboratórium by nemohol nechápať, ako funguje mocenský aparát: keby to nechápal, nemal by laboratórium. Žiadny aparátčik by sa nemusel vyhrážať vedcovi zastrelením: v osemdesiatych rokoch už režim fungoval bez potreby strieľania. Film tiež zotrel existenciu spoločenských vrstiev v ZSSR - byt vedca z Akadémie vied nemohol byť rovnako biedne vybavený, ako byt požiarnika. Žiadny súd, kde odvážny vedec odhaľoval pravdu verejnosti a svojim vedeckým kolegom, sa v celých dejinách Sovietskeho zväzu nikdy nekonal. Žiadna vedkyňa nemohla podnikať výskum na vlastnú päsť, ocitnúť sa vo väzbe a o pár dní sedieť za stolom s Gorbačovom: systém bol nastavený tak, že takéto "kovbojské" hľadanie pravdy bolo vylúčené. Skrátka, realistický film o pomeroch v Sovietskom zväze asi ani nemohol byť natočený, pretože by sme sa na tú ubíjajúcu nudu a netvorivosť a tupú poslušnosť nedokázali pozerať.: https://www.newyorker.com/news/our-columnists/what-hbos-chernobyl-got-right-and-what-it-got-terribly-wrong?fbclid=IwAR3hmS3ewl4emjZzWcGRWdcrr3pEZBRpWW9x2qwxzE6VRWA2PkZsjDJ0Nas

Čtvrtý protokol (1987)

Forsyth ako jeden zo zakladateľov žánru technothrilleru sa vyžíval v technických detailoch - v prípade knihy Štvrtý protokol to boli napríklad podrobne popísané sledovacie a protisledovacie postupy. Toto sa do filmu samozrejme preniesť nemohlo podariť. Ale - pozerateľné, už len kvôli mladému Brosnanovi. Kniha je nadčasová. Čítať v roku 2023, ako už 80-tych rokoch Rusi financujú a podporujú západoeurópske "mierové hnutie", alebo ako sa snažia "aktívnymi opatreniami" zvrátiť výsledok britských volieb... Film, napriek slušnému obsadeniu, knihu prakticky pokazil. Kvôli filmárskej skratke napríklad odstránili lupiča šperkov, ktorý náhodou objavil tajné dokumenty a hoci bol zločinec, poslal ich polícii. A nahradili ho policajtom, ktorý proti rozkazu svojich šéfov vyhadzuje trezory do luftu! Forsyth musel zúriť. Dúfam, že Briti niekedy natočia podľa Štvrtého protokolu kvalitnú minisériu.