Futurologický kongres (2013)

Spočiatku herecký koncert Robin Wright, po prechode do animovanej zóny pocit, ako pri sledovaní Žltej ponorky. Chaotické erupcie tvorivosti. Herečka a je menežér mali dobrú intuíciu, keď chceli zo skenovacej zmluvy vyhodiť sci-fi.

Galaxy Quest (1999)

Najlepšia paródia na space opery a sci-fi kony, pri Grabtharovom kladive!  Prelínanie s fikčným svetom a svetom fanúšikov je ešte lepšie, ako v Mužovi z Acapulca, a to je čo povedať.  A Sigourney Waver s Alanom Rickmanom si doslova vychutnávali zahrať, ako ich tie roly nebavia. Vlastne, tieto dva filmy vôbec nie sú paródie. Pri paródiách sa nám slzy tlačia do očí od smiechu, nie od dojatia. Sila Galaxy Questu spočíva v tom, že hovorí o dôležitosti vymyslených príbehov v našich skutočných životoch. Hovorí o zasvätení čítaním alebo pozeraním filmu. A toto identifikoval už Zdeněk Neubauer v eseji o trilógii Pán Prsteňov - "O cestách tam a zase zpátky".  Treba si pozrieť aj Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary - dokument o tomto mnohovrstevnatom filme.

Garážníci (2020)

"Nomad people" na ruský spôsob. Nemienim ten film vnímať len ako obraz typickej ruskej chandry: tí ľudia sa dokázali adaptovať, vytvoriť si v daných podmienkach svoj svet, niektorí aj svoje kráľovstvo.

Ghosts (1996)

Štvrtá hviezdička pribudla až počas sledovania záverečných titulkov.

Global investigative news network (2013) (pořad) odpad!

Prečo je možné označiť za "TV pořad" výtvor, ktorý nikdy nebol v žiadnej televízii odvysielaný? Je to obyčajný youtubový kanál pochybnej úrovne.

Gravitace (2013)

Vizuálne nádherné, ale schématické. + Neznášam, keď sa v horolezeckých filmoch ohýbajú karabínky, alebo kozmonautom vo voľnom priestore trhajú spojovacie laná.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Štúdia nastoľovania totality v jednej školskej inštitúcii. Riaditeľka Dolores Umbridgeová prekonáva snáď aj Veľkú Sestru z Preletu nad kukučím hniezdom.

Heavy Trip (2018)

Fínsko je krajina s najvyšším počtom metalových kapiel na milión obyvateľov, takže nikde inde nemohol vzniknúť tento názorný návod, ako sa stať autentickým metalistom.

Hluboký spánek (1946)

V Chandlerovi bol vždy veľmi dôležitý voiceover. Bez drsných komentárov a občas aj vysvetlení drsného hrdinu z románovej predlohy zostala neprehľadná zlátanina postáv, ktoré klamú, zatajujú, prekrúcajú svoje výpovede a pomedzi ne sa prepletá strýco Bogart, ktorého sa pokúšajú baliť o dve generácie mladšie prerastené teenagerky.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

(Komentár obsahuje spoilery, takže kto nevie, že Titanic sa nakoniec potopil, a chce sa to dozvedieť až z filmu, nech nečíta.) - Na rozdiel od druhého dielu, počas ktorého som sa nudil a pozeral na hodinky, to trojka zachránila. Je to Tolkien na steroidoch: tam, kde v knihe Bard vystrelil jediný šíp, film predviedol 5 minút streľby, dračích náletov, dračích príhovorov, a streľby z kuše vyrobenej z dvoch mečov a vlastného syna. Keďže tento film slúži len "na pozeranie", 3D verzia stojí za príplatok. ALE. Tolkien by bol nepochybne pobúrený. Iste, Jackson za pomoci najnovšej techniky vytvoril úžasné ilustrácie pôvodného diela, a premenil rozprávku na film pre dospelých. Avšak Jackson nepochopil - alebo vedome nevyužil - základnú silu príbehu, ktorá povyšuje Hobbita nad bežné príbehy pre deti. Tolkien Hobbita cielene napísal ako CESTU TAM A ZASE NASPäŤ, cestu k dospelosti. Ako zasvätený znalec mýtov vybudoval Hobbita (ale aj Pána Prsteňov) ako INICIAČNÝ PRÍBEH. Samotná bitka piatich armád nie je v knihe kľúčová - väčšinu z nej Bilbo strávi v bezvedomí a jej priebeh sa dozvedá len dodatočne, z rozprávania. Podstatná je premena nezrelej osobnosti na osobnosť zrelú, ktorá dokázala prijať svoj údel a zohrať svoje poslanie. Táto základná rovina je vo filme absolútne potlačená, zaniká pod tonami bitiek, oblúd, zemných červov, terénnych kamzíkov, pancierovaných svíň, šermiarskych súbojov a poskakovaní elfa po padajúcich kameňoch. V knihe totiž Bilbov odvážny manéver s drahokamom oddiali vypuknutie bratovražednej vojny o cenný čas, až kým tri armády neprinúti spojiť sa útok Bolgových skřetov. Divák sa nedozvie, čo sa stalo s Arcikamom a ako bol vyriešený spor medzi Kráľom pod Horou, kráľom elfov a ľuďmi z mesta. Je to niečo podobné, ako keby dejepisec detailne popísal bitky druhej svetovej vojny a zavŕšil ich atómovými výbuchmi, ale nenadviazal by na to rozdelenie Nemecka, vytvorenie železnej opony a začiatok studenej vojny. (Iste, dá sa to - ale otázka potom znie, načo sa tými bitkami vôbec zaoberať, ak nám neumožnia lepšie pochopenie súčasnosti.) Jackson vytvoril úžasný POVRCH, ale neprenikol do vnútra príbehu. Jeho film ponúka show, ale nesprostredkuje katarziu. Niečo podobné sa udialo aj v Pánovi prsteňov, kde Jackson "odstrihol" celé Vyčistenie Kraja (traja hobiti - veteráni sa vrátia do Hobitína, kde medzitým zavládla totalita, udavačstvo, "policajný štát", a dokážu na základe svojich skúseností zorganizovať úspešný odboj aj bez kúzelníkov, elfov a akýchkoľvek magických rekvizít). Pán Prsteňov má však viacero iných silných línií (Aragorn, Gandalf, Galadriel, Théoden...), takže sa to dá akceptovať. Hobbit však inú podobne silnú líniu, akou je iniciácia Bilba, nemá. A tak Jackson pridáva love-story medzi trpaslíkom a elfkou a vypichuje Thorinovu "dračiu nemoc". Takže iniciačným príbehom pre súčasnú mladú generáciu zostáva neochvejne Rowlingovej Harry Potter. Ak vás bližšie zaujímajú iniciačné mýty, odporúčam bravúrnu analýzu Tolkiena z pera Zdeňka Neubauera - "O cestách tam a zase zpátky". Vyšlo aj knižne, tu je skrátená verzia: http://netexty.blogspot.sk/2010/09/neubauer-o-cestach-tam-zase-zpatky.html