Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Zaslúži si to každý jeden z tých štyroch zlatých glóbusov, ktoré to dostalo. V podstate na tom filme nebolo nič také výnimočné, iba... scenár, réžia, kamera, herecké výkony a hudba. Scenár otočil naruby všetky očakávané klišé. Asi trikrát som si počas toho filmu hovoril "tak teraz to môžu skončiť a nič nepokazia". A nepokazili.

People's Century (1995) (seriál)

Jeden z najkvalitnejších dokumentov. Výnimočný je najmä tým, že stojí na výpovediach účastníkov historických udalostí - obyčajných ľudí, skombinovaných s poctivou rešeršnou prácou v archívoch. Každý z 26. dielov znesie najnáročnejší dejepisársky test kvality: keď pustím dokument žiakom a na chvíľu odídem z triedy, keď sa vrátim, stále pozorne sledujú.

Vysoké Tatry: Život nad oblaky (2016)

Absolútne unikátne zábery, ktoré u nás ešte nikto nenatočil a tak skoro nenatočí. Vidieť rysa je veľké šťastie. Odfotiť rysa sa podarí len skutočným profesionálom. Ale natočiť video so 4 hrajúcimi sa rysmi - to sa podarilo len Karolovi Kaliskému, ktorý za tento záber v nepriaznivých klimatických podmienkach zaplatil niekoľkotýždňovou chorobou, hoci je skúseným vysokohorským turistom.

Agatha Christie's Poirot - Pět malých prasátek (2003) (epizoda)

Výborný diel, ktorý dokazuje, že Poirot funguje aj v melancholickej nálade, bez sprievodných figúrok kapitána Hastingsa a slečny Lemonovej, bez úvodných titulkov a obvyklých vtípkov s "malými šedými bunkami". Skvelé herecké obsadenie, kamera, hudba, a najmä príbeh. Sfilmovaný impresionizmus.

Volyň (2016)

Filmová ilustrácia ku knihe "Krvavé územie" od Timothy Snydera. Oblasť a čas, kedy to najmenej nebezpečné, čo ste mohli vonku stretnúť, bola jednotka Wehrmachtu. Najotriasajúcejší film od "Choď a pozeraj sa".

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Štúdia nastoľovania totality v jednej školskej inštitúcii. Riaditeľka Dolores Umbridgeová prekonáva snáď aj Veľkú Sestru z Preletu nad kukučím hniezdom.

Volání netvora: Příběh života (2016)

Nenechajte sa zmiasť pojmamy ako "Fantasy" a animovaným dizajnom plagátu. Je to príbeh o zomieraní, smrti a zmierení sa s týmito súčasťami života. Nie je to zábava, je to psychoterapia.

Westward the Women (1951)

O ženskej dôstojnosti. Vynikajúci western. Film naberie obrátky po scéne s nácvikom streľby v prérii. (Ak by mal niekto pocit, že svadba po trojminútovej známosti je nezmysel - dialo sa to aj na Slovensku, ešte začiatkom 20. storočia.)