Modlitba smrti (1985)

Japonská rodina Saitových se přestěhovala do Ameriky a snad kvůli špatné konstalaci hvězd se zabydlela v domě, kam již léta mafie ukládá svůj lup. Ještě než se stihnou pořádně zabydlet, někdo ukradne ze skrýše pod podlahou diamantový náhrdelník a v této chvíli začíná jít Saitovým o krk... Prey for Death je na rozdíl od spousty ninja filmů vystavěn jako drsný thriller, v němž záporáci nemají slitování a neštítí se vážně ničeho. Tuhletu atmosféru pak lehce zkazí několik odlehčeněji působících scén se synem-karatistou. Ty pak vyžehlí fantastická scéna v ninjovském stylu na lodi záporáka, kde se Sho Kosugi propracuje až k samotnému záporákovi, kterému jen sdělí, aby ho a jeho rodinu nechal na pokoji. Načež se James Booth zachová jako ultimátní záporák a... SPOILER... A finále taky určitě stojí za to. Je tu minimální "cheese", a film je určitě temnějšího rázu. Osmdesátková atmosféra a výborná skladba Back to the Shadows šikovně zapracovaná do snímku mě přesvědčily o čtvrté hvězdičce.

Poslední mstitel (1990)

David Hasselhoff chladnokrevně odpravuje členy motorkářského gangu a je to natočené tak špatně, až je to nakonec vlastně docela fajn podívaná. Až tak špatné, až je to dobré.

Labyrint: Zkoušky ohněm (2015)

Jednička mi přišla mnohem lepší. Je tu pár akčních scén, ale celkově to vyznívá do ztracena. Gimmick bludiště tomu dával šťávu. Bez něj je to další nevýrazná sci-fi, kterou člověk za pár dni zapomene.

Karate Champ: Smrtící meč (1989)

Důstojník amerického námořnictva Zac hledá ostatky svého dědečka, kterému ve skutečnosti japonci těsně po válce zbaběle setnuli hlavu. Po nálezu ostatků následuje honba za legendárním japonským mečem, o němž Zac ví, že ho jeho dědeček před 44 lety převážel na palubě svého letadla. Dlouho netrvá a objeví se bojovníci drogového kartelu, a mizí stejně tak rychle, jak se objevili. Zac přesto setrvává ve vesnici, kde člence ozbrojených rebelů "slíbil svou věrnost". Objevuje se americký válečný veterán, který by mohl vědět něco o místě, kde by se meč mohl nacházet... Je to takový dějový smotanec připomínající úrovně ve špatně napsané videohře. Není to až tak špatné, aby to bylo dobré a bere se to až moc vážně. Zachraňuje to pár zajímavých nápadů a Richard Norton (Gymkata) v hlavní roli, který je tady prostě o deset úrovní výš než všichni ostatní (jak na "plátně" jako postava, tak i mezi herci). A závěrečný souboj meč proti meči docela ujde.

Loven 24 hodin (1989)

Ne úplně špatný survival film s lesníma vidlákama. Trošku napínavé to chvílemi je, ale mohlo to být mnohem lepší, kdyby se scenárista nebál dopřát vidlákům víc šancí. V závěru je to ale z hlediska finálního skóre trochu férovější. Je tu hodně zabitých a myslím, že alespoň jedna smrt, ta s čelním nárazem do rotujícího ostří zadní vrtule helikoptéry stojí za zmínku, i když je, ehm, mimo kameru. Alespoň tedy v mojí, samozřejmě německé, verzi. Bod za to, že bráchové zachraňovali krásnou Dedee Pfeiffer (sestru Michelle Pfeifferové). A mělo to docela povedený hudební podkres.

Ninjova nadvláda (1984)

Už jen pro úvodní scénu by stálo za to, se na film Ninja III podívat: během několika desítek sekund stihne zlý ninja vyvraždit nejen všechny hráče na golfovém hřišti, ale i téměř celou policejní jednotku i s posádkou vrtulníku. Následující děj je o zabíjení těch asi pěti dalších, přeživších, policistů po ninjově smrti, kdy v těle extrémně pohledné černovlásky vraždí policisty díky kouzlu proneseném těsně před svojí smrtí. Po až groteskně vypadajícím začátku se odvíjí poměrně seriózně vyprávěný thriller s nadpřirozenými prvky, který občas sklouzne k absurdně působícímu ději, naštěstí ale jen ve scénách, kde nadsázka neohrožuje dějovou strukturu. V době svého vzniku musel film způsobovat nejednu ninja mánii (např. díky tomuto filmu Cannon rozjel sérii Americký ninja) a nejedno dítko muselo odpřísáhnout svoji věrnost japonským válečníkům. I z dnešního hlediska je Ninja III velmi zábavná, a po všech stránkách povedená, podívaná.

Pekelná jízda (1985)

Pokud bych měl Thunder Run popsat stručně v jediné větě, napsal bych: jde o velmi silný koncentrát osmdesátých let. Zápletka je sice přitažená za vlasy, ale je srozumitelná. Hrdinové mají motivaci uspět, diváci zase motivaci fandit. Nechybí záporák s jizvou. Nechybí kaskadérské kousky. Přestože nízký rozpočet jde na filmu znát, především kvůli první polovině, která se rozjíždí poněkud pomaleji a moc toho neukazuje, poslední půlhodina s truckem je tak narvaná nápady, až se člověk diví, jak jen je možné, že o tomhle snímku moc lidí neslyšelo. Možná si to kvůli pomalejší první půlce čtyři hvězdičky nezaslouží, ale teď čerstvě po zhlédnutí nemůžu jinak.

Devět životů nindži (1985)

Podle názvu jsem čekal ninja film, ve výsledku jde ale o snímek, kde ninja změnil povolání na Jamese Bonda! Ninja převlek má tedy jen ve flashbacku, kde cvičí s ostatními ninji. Teroristé unesou autobus a žádají propuštění indického kolegy. Po jeho propuštění se Kosugi s americkým kolegou snaží jít po jeho stopách. Záporáci mají ale své členy všude: na jachtě, v nočním podniku, dokonce i v galerii. V prvních dvou třetinách se to snaží kopírovat Jamese Bonda, jenže s menším úspěchem a občas je to nudné díky lenivému střihači, resp. delším scénám, kde se toho moc neděje. Závěrečná třetina s odrovnáváním záporáků a osvobozováním rukojmích v džungli ale stojí za vidění. Plus bod za fantastické záporáky - a jejich neméně skvělé zneškodnění. SPOILER Převážně ten ind to fakt schytal, ale prostě kdo s čím zachází...

Scream (2015) (seriál)

Pilotní díl určitě není špatný, možná až na větší zaměnitelnost postav. Je to takový návrat do devadesátých let, v tom nejlepším slova smyslu. Jak jsem nebyl moc nadšen z nové masky na prvních fotkách, v seriálu nakonec vypadá podstatně lépe, i když jsem pořád toho názoru, že původní maska byla "signaturou" série Vřískot. Jiných změn oproti filmové sérii jsem si nevšiml. Je tu vše: vrah v plášti s maskou, velký nůž, tajemné telefonní hovory a upadávající končetiny.

Hitman: Agent 47 (2015)

Hitman: Agent 47 je výborný v akčních scénách. Příběhová linka je už o nějakou tu třídu slabší a scénáři by vůbec prospělo, kdyby prošel ještě jednou, dvěma úpravami. Jinak si myslím, že film víceméně splnil má očekávání.