Berberian Sound Studio (2012)

Velmi nezáživný snímek o natáčení zvukové stopy k horrorovému filmu, nebo snad rádiové hře (?), ve které se neustále jen křičí. Do poloviny doslova o ničem - namotávání zvukových pásků, křik, podivná snůška neherců s prázdnými výrazy ve tváři porcují ovoce a zeleninu a zvukaři sedí a vše to nahrávají. Dívají se do prázdna, poslouchají křik a nic se neděje. Druhá polovina není o nic lepší, možná naopak, protože se tu odehraje několik velmi podivných scének - hlavní zvukař najednou mluví italsky, pak se v jedné chvíli film přepne na dokument o přírodě - kdo ví co to znamená -, a tím pádem můžeme usoudit, že jde o experimentální film. Těžko říct komu tohle sedne. Ztráta času.

Dredd (2012)

Krátce shrnuto: fantastická akční jízda, která se ani na chvíli nezastaví. Plus fantastické 3D. Pokud hodláte někoho přesvědčit o kvalitách 3D, Dredd je ta správná volba!

Elevator (2012)

Místo tohoto trapného Elevatoru doporučuju zhlédnutí Hellevatoru.

Evidence (2012)

Po prvních 45 minut jsem byl spokojen. Rozvíjel se tu docela zajímavý survival horror kdesi v bohem zapomenuté krajině, která sem tam připomínala místo natáčení Hills Have Eyes. First person styl tu je využit poměrně dobře, většinu času natáčí labilní člen skupiny a jeho fascinace monstrem, které skupinka nejdříve uslyší u táboráku a následně uvidí v dálce vyhřívat se na odlehlém kameni, je uvěřitelná a během této doby vůbec Evidence jako found footage funguje opravdu skvěle. Problém se dostaví až půl hodinku před koncem, kdy začíná všechno jet na plné obrátky - tolik neuvěřitelných scén odehraných během dvaceti minut, a ještě skvěle zachycených na video, jste ještě neviděli. Z poměrně napínavého filmu se stává komedie, která nejvíce připomíná nějakou on-rails videohru. Těžko říct, jak se mohl film stavící celou dobu na napětí, který vážně fungoval, zvrhnout v over-the-top zombie horror ve stylu Rec. Poslední část navíc působí strašně natahovaně. Ač film trvá jen hodinu osmnáct minut, těch posledních dvacet minut bylo nekonečných. Škoda. Možná se to tvůrcům povede příště, kdy si pořádně rozmyslí, jaký film chtějí natočit: zda film o bigfootovi, či o zombie apokalypse.

Hunger Games (2012)

Hodně slušná podívaná s velice dlouhým začátkem a nudným, kupodivu nezáživným závěrem.

Kronika (2012)

Kupodivu se snímek nesoustřeďuje vyloženě na problémy, které s sebou taková obří proměna nese. K roztržce mezi postavami sice dojde, ale měl jsem dojem, že by k ní došlo stejně, i kdyby žádné super síly nikdy nezískali. Od jistého momentu - silniční havárie - se film stává temnější hlavně díky oživení představy "co by se stalo, kdyby se na dálku zmačkalo tohle nebo hodilo támhle". Pak se film nese v duchu "jedna super postava má problémy a ostatní jsou v pohodě", až se nakonec všechno pokazí a ve finální části se už nikdo s nikým nepáře a akce pak nejvíce připomíná Cloverfield. Shrnuto a podtrženo, je to zábavný a po technické stránce velmi povedený malý film, který určitě neurazí.

Návrat do Silent Hill 3D (2012)

Už je to nějaký ten měsíc, co jsem druhý Silent Hill viděl a popravdě se mi do komentování moc nechtělo, protože jde fakticky o zklamání. 3D je sice hezké, efekty taktéž a jako DTV pokračování, od kterého byste nic nečekali, by to zřejmě obstálo, ale jak skvělá byla jednička, od pokračování jsem přece jen čekal "trochu" víc. Nejvíc mě šokoval Pyramid Head jako kolotočář. Jelikož jsem velký fanda super strašidelného herního dílu SH 2, moc dobře jsem se v té chvíli v kině jako fanoušek necítil. Sestřičky byly fajn, to je asi jediné, co bylo víceméně bez chybičky. Hodnocení mezi pěti a šesti body.

Paranormal Activity 4 (2012)

Dvojice Henry Joost a Ariel Schulman se bohužel s třetím PA úplně vyčerpali. Tady se jim toho nepovedlo tolik, až je s podivem, že studio film nepřetočilo a nedalo šanci někomu jinému. PA 4 nepřináší vůbec nic nového, v horrorových okamžicích vůbec nefunguje a na konci působí film tak slabě, až jsem si říkal, jestli náhodou nejsem na Scary Movie 5, než na dalším PA. Triky od ILM byly sice hezké, ale proč jen se musely ty scény začít dít přesně (!) v tom okamžiku, kdy na ně zamířila kamera, to je prostě nejhorší katastrofa, jaká se vůbec v subžánru found footage může stát. Po tomto díle jsem o další PA ztratil zájem, i když jak se znám, tak jí asi dám ještě jednu šanci...

Redd Inc. (2012)

Zápletkou poměrně netradiční survival thriller odehrávající se v okoukaném prostředí, které tvoří malá místnost, kde zajatá skupinka lidí bojuje o život. Thomas Reddman, šílený šéf firmy, unesl všechny, kteří ho neprávem usvědčili ze sériových vražd, při kterých doslova padaly hlavy. Ti dostávají za úkol najít skutečného vraha - mají k dispozici různé dokumenty, nahrávky a pod. Za každý přestupek dostanou škrábanec na čelo a za každých pět škrábanců je jim odebrán život. Dějově je Redd Inc velmi zajímavá podívaná, ač teprve po první třetině jsem si říkal, jestli nejde o velmi chytrou komedii jen zamaskovanou za dusný thriller. Největším plusem filmu je skutečně démonický šéf v podání skvělého Nicholase Hopea - stačí, aby jen prošel místností, a napětí v mžiku vzrostlo. Dalším plusem jsou jistě fantastické gore scény, kterých ale není mnoho, vlastně jen minimum. Co filmu ubírá na kvalitě, tak je to ne moc překvapivá pointa a jedna zajímavost, která logicky už v úvodu musí napadnout asi každého, a postavy na to přijdou až po hodině. Škoda tohohle a trošku roztahaného závěru, jinak by to zřejmě bylo za osm bodů.